• پنجشنبه، 8 خرداد 1399
  • Thursday 28 May 2020
گروه خبر: انرژی  -  شماره خبر: 11045  -  4 بهمن 1396 ساعت 12:25

سخنگوی شرکت ملی نفتکش

آخرین وضعیت بررسی نفتکش سانچی توسط ربات ارزیاب
محسن بهرامی امروز (چهارشنبه) ، درباره آخرین وضعیت ربات های ارزیاب اعزامی به محل نفتکش سانچی، اظهار داشت: این ربات، تاکنون توانسته حفره 35 متری در بدنه سمت راست نفتکش که محل اصابت کشتی چینی است را شناسایی کند.
سخنگوی شرکت ملی نفتکش به مشکلات پیش روی فعالیت ربات ارزیاب اشاره کرد و ادامه داد: به دلیل شرایط بد آب و هوایی و همچنین فاصله بیش از 300 کیلومتری از ساحل، مشکلاتی برای فعالیت ربات وجود دارد.
بهرامی درباره شناسایی پیکرها توسط ربات ارزیاب نیز گفت: ربات ارزیاب باید اطلاعاتی را درباره وضعیت عقب نفتکش که محل سکونت سرنشینان بوده است را به ما بدهد، با توجه به آتش سوزی شدید روز آخر باید مشخص شود که این بخش در چه وضعیتی است.
وی با یادآوری اینکه نفتکش در عمق 110 متری دریا قرار گرفته است، خاطر نشان کرد: ما آمادگی داریم برای اطلاع از وضعیت پیکر جانباختگان، در صورتی که شرایط فنی اجازه دهد غواص نیز به محل غرق شدن نفتکش سانچی اعزام کنیم.
سخنگوی شرکت ملی نفتکش افزود: این ربات ها از طرف شرکت های بیمه گر بین المللی ارسال شده اند که هدف آنها ارزیابی شرایط نفتکش است که ما از آنها خواسته ایم که درباره وضعیت پیکرهای جانباختگان نیز اطلاعاتی را کسب کنند.
بهرامی درباره شناسایی هویت سه پیکر یافت شده نیز بیان داشت: تاکنون هویت یک نفر شناسایی شده، اما باید به طور رسمی از طرف دولت چین که در حال پیگیری است اعلام شود.
سخنگوی شرکت ملی نفتکش گفت: با توجه به وضعیت نامناسب 2 پیکری که در روی عرشه نفتکش یافت شده است، برای شناسایی قطعی آنها باید آزمایش دی.ان.ای انجام شود.
به گزارش ایرنا 16 دی یک کشتی فله بر چینی حامل 64 هزار تن گندم در سواحل شانگهای به نفتکش ایرانی سانچی که حامل بیش از 130 هزار تن میعانات گازی بود، برخورد کرد.
در این حادثه، نفتکش سانچی با 30 تبعه ایرانی و دو بنگلادشی دچار حریق و انفجارهای سنگین شد که کار امداد رسانی در منطقه را با مشکل مواجه و در برخی مواقع ناممکن کرد.
با دستور و تاکید رییس جمهوری علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مسئول ویژه رسیدگی به این واقعه تعیین شد و گروههای کارشناسی و امدادی از جمله تکاوران ارتش به منطقه اعزام شدند تا با هماهنگی مقامات و مسئولان چینی و همکاری برخی کشورهای دیگر کارهای مربوط انجام گیرد، اما اقدام های فوریتی و ضربتی برای خاموش کردن شعله ها و تعیین وضعیت خدمه نفتکش ایرانی به دلیل گستردگی دامنه انفجارها و همچنین دمای بسیار زیاد حاصل از آتش سوزی بی ثمر ماند، زیرا نزدیک شدن به کشتی سانچی و حضور طولانی مدت در آن برای بررسی وضعیت میدانی ناممکن شده بود.
سرانجام، روز یکشنبه 24 دی ماه خبر جان باختن همه کارکنان و غرق شدن تانکر نفتکش ایرانی «سانچی» اعلام شد.
اکنون بررسی های کارشناسی در این زمینه با هدف تعیین بروز علل واقعه در دست اقدام است و قرار است اطلاعات جعبه سیاه این نفتکش طی سه روز آینده با حضور طرف ها ذینفع بازخوانی شود.
مراسم بزرگداشت، 32 سرنشین نفتکش سانچی، نیز اول بهمن ماه با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری و مسوولان ارشد کشوری و لشکری در مدرسه عالی شهید مطهری برگزار شد./ایرنا