• سه شنبه، 28 خرداد 1398
  • Tuesday 18 June 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد کلان  -  شماره خبر: 11020  -  3 بهمن 1396 ساعت 13:03

رییس جمهوری:

کمبود منابع ارزی نداریم/ نوسانات نرخ ارز بلندمدت نخواهد بود
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در گفت و گوی تلویزیونی که دوشنبه شب برگزار شد، در پاسخ به سوالی درباره نوسانات قیمت ارز گفت: وعده دولت به مردم این است که ارز مورد نیاز کشور را تامین کند. ما خوشبختانه درآمد ارزی‌مان خیلی بیشتر از مخارج ارزی‌مان است. در سال ۹۶ تا پایان سال حدود ۹۰ میلیارد دلار ما از نفت و غیر نفت درآمد خواهیم داشت.
روحانی در واکنش به این گفته مجری که گویا در ۸ ماه ابتدای سال ۵۰ میلیارد دلار از این درآمد، محقق شده است؟ اظهار داشت: درآمدهای نفتی و غیرنفتی ما بیش از این است. الان صادرات غیرنفتی ما بالای ۳۰ میلیارد دلار است و نفت ما هم بالای این رقم است. بنابراین تا پایان سال چیزی حدود ۹۰ میلیارد دلار مجموع درآمد کشور خواهد بود.
رییس جمهور اضافه کرد: هزینه های ما حدود ۷۵ میلیارد دلار خواهد بود. یعنی درآمد ما بیش از مخارج ما است، حتی آن هزینه‌هایی که نباید بشود، آنهایی که ما باید با آن مقابله کنیم، مثل قاچاق، ولی متاسفانه هنوز وجود دارد.
روحانی تصریح کرد: همه تلاش‌ها بر این است که حجم قاچاق روز به روز کم شود. ما قاچاق را از ۲۰ میلیارد به ۱۲ میلیارد رساندیم، ولی ۱۲ میلیارد هم خیلی زیاد است. یک میلیاردش هم زیاد است، چه رسد به ۱۲ میلیارد.
رییس جمهور در پاسخ به این مطلب که وقتی رییس دولت می گوید باید با قاچاق مبارزه کنیم، پس عزم جدی وجود دارد، اما چه زمانی باید با قاچاق مبارزه کنیم؟ ، خاطرنشان کرد: همیشه باید مبارزه کنیم. برای مبارزه با انواع قاچاق‌ها و فسادها اقدامات متنوعی باید انجام دهیم. البته قاچاقی که گفته می‌شود، یک بخشی از آن شاید کسی بگوید این قاچاق نیست، چون بعضی از موارد، مواردی است که ممکن است مسافری حمل بکند، از مناطق آزاد مقداری بیاید، ولی به هر حال با قاچاق باید مبارزه شود.
روحانی گفت: اینکه می‌گوییم مبارزه شود، همین که ما در ۴ سال، ۲۰ میلیارد دلار قاچاق را به ۱۲ میلیارد برسانیم. بنابراین اقدامات خوبی انجام گرفته است. نمی‌خواهم بگویم موفقیت ۱۰۰ درصدی بوده، اما موفقیت نسبی خوبی بوده است. ما این راه را باید ادامه دهیم برای اینکه جلوی قاچاق را بگیریم.
رییس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه موضوع سوال شما ارز بود، اضافه کرد: در کل مردم باید بدانند که درآمد ارزی کشور از کل مخارج ارزی کشور به مراتب بیشتر است و سال آینده درآمد ارزی ما حتماً از امسال ان شاء الله بیشتر خواهد شد.
روحانی در پاسخ به این سوال که دلار چرا ۴۷۵۰ تومان است؟، اظهار داشت: اولا دلار ۴۷۵۰ تومان نیست، خیلی پایین‌تر از این است. باز هم باید پایین‌تر از این بیاید. این کاری است که باید بانک مرکزی انجام دهد. ببینید در کشور برای توزیع دلار اشکالاتی داریم. هیچ‌کجای دنیا شما پیدا نمی‌کنید که مردم بروند در خیابان اسکناس بگیرند. هزینه‌ها و نیازمندی‌های کشور از طریق سیستم بانکی معمولاً انجام می‌گیرد. کسی اسکناس دست نمی‌گیرد.
رییس جمهور ادامه داد: حتی در ایران هم الان با کارت‌هایی که مردم دارند، کمتر پول نقد را در جیب‌شان می‌گذارند. با کارتی که موجود است، خرید می‌کنند. اشکالاتی داریم از دوران تحریم که به نظرم برخی از این مشکلات از بین رفته و برخی از آنها باقی مانده است. از جمله مواردی که باقی مانده مساله ارتباطات ما با بانک‌های منطقه و بانک‌های جهان است که این ارتباطات هنوز به مرحله ایده‌آل نرسیده است.
روحانی تصریح کرد: همین که ما می‌خواهیم در جامعه اسکناس تقسیم کنیم، این باعث می شود همیشه بانک مرکزی در این زمینه در زحمت باشد. اما در عین حال ما به مردم به صراحت می‌گوییم کلیه نیازمندی‌های کشور اعم از آنچه که برای واردات نیاز است، آنچه که صادرکنندگان نیاز دارند و آنچه که برای خدمات نیاز است، دولت قطعاً تامین این خدمات را خواهد کرد و نوسانات نرخ ارز بلندمدت نخواهد بود.
رییس جمهور تاکید کرد: ما همیشه نوساناتی داشتیم، نوسانات باید تمام شود و مقامات بانک مرکزی دارند در این زمینه تلاش می‌کنند و این نوسانات بلند مدت نخواهد بود.
روحانی گفت: حتماً کمبود منابع ارزی نداریم. وضع منابع ارزی ما امروز خوب است و در آینده هم وضع منابع ارزی ما بهتر خواهد بود.
رییس جمهور در پاسخ به این سوال مجری تلویزیون که شایعه ای هست که می‌گویند دولت برای جبران کسری بودجه دلار را بالا می‌برد و وقتی کسر بودجه‌اش تامین شد ارزش دلار را برمی‌گرداند ، تصریح کرد: قطعا این طور نیست. هیچ وقت به نفع دولت نیست که قیمت دلار را در بازار بالا ببرد برای اینکه مخارجش را تامین کند. پیش‌ ‌بینی‌های بودجه دولت از اول سال روشن است و بر اساس آن حدود قیمت ارز، مقدار فروش نفت، صادرات و واردات را طراحی می‌کنیم لذا به مردم به صراحت می‌گویم که دولت هیچگاه دنبال افزایش نرخ ارز برای تامین کسری بودجه نیست.
 روحانی خاطرنشان کرد: همواره در دولت یا به مقامات مسئول این تاکید را داشتیم به دلیل اینکه نوسانات قیمت  اثرات بسیار ناپسندی را در زندگی مردم می‌گذارد. اساس برنامه دولت و قولی که به مردم دادیم، امنیت، آرامش، آزادی و پیشرفت بوده است و پای این قولی که در انتخابات به مردم دادیم ایستادیم.
روحانی تاکید کرد: قطعاً این چنین نیست که دولت بخواهد ارز را برای تامین بودجه اش‌ گران بکند و این را مردم مطمئن باشند.
مجری از رییس جمهور پرسید: کاری ندارم با مجوز یا بدون مجوز بوده، ولی مردم بابت صندوق‌های مالی اعتباری، بسیار گلایه‌مند هستند. بسیاری از ما می پرسند که بالاخره مردمی که پول‌های بسیار کوچک‌شان را بردند در این صندوق‌های مالی اعتباری گذاشتند، چه کنند؟ دولت مسئول است یا نه و این مردم چه کار باید بکنند؟
روحانی در پاسخ اظهار داشت: برخی از این صندوق‌های اعتباری بی‌مجوز بودند و شروع به کار کردند، نه امروز که از دهه ۸۰ این صندوق‌ها شروع به کار کردند. حالا با مجوز و یا بی‌مجوز که وارد این نکته‌ها نمی‌شوم. نکته‌ای می‌خواهم خواهش کنم از مردم، هر بانکی یا هر صندوقی اگر خلاف متعارف به مردم قول سود داد، بدانند که اینجا خطری هست. یعنی اگر یک کسی صدا زد و گفت من سود بالاتر می‌دهم، احساس خطر  و شک و تردید کنند.
رییس جمهور ادامه داد: وقتی سود زیاد می‌دهد، می‌خواهد چه کند و چطور می‌خواهد تامین کند. اینها برای اینکه پول را می‌خواهند جذب کنند، برخلاف مقررات قول سود بالا دادند. نمی‌خواهم بگویم مردم تقصیر دارند. می‌خواهم بگویم حواس‌شان از امروز به بعد جمع باشد. ما رسیدیم به یک مشکل، به مشکلی که این صندوق‌ها برای مردم ایجاد کردند. یک راه این بود که بگوییم به ما ربطی ندارد. یک صندوق اعتباری غیرمجاز بوده، مردم رفتند. این کار را نمی‌توانستیم بکنیم به هر حال مردم به دلیلی به آن صندوق اعتماد کردند، به هر دلیلی مجوز داشته یا نداشته و مشکلی پیش آمده است.
روحانی تصریح کرد: دولت باید این مشکل را حل کند. وقتی می‌گوییم دولت حل کند، یعنی از جیب مردم حل کند. یادمان نرود دولت پولی ندارد. تمام پول دولت متعلق به مردم است. وقتی می‌گوییم صندوقی ورشکسته شده و دولت پولش را بدهد، یعنی از مردم بدهد. یعنی همه مردم بیایند بابت ورشکستگی یک صندوق، همه بیایند مشارکت کنند. همه بیایند پول بدهند. البته ممکن است راه و چاره نباشد، چون ممکن است اموال آن صندوق تکافوی بدهی‌اش را نکند.
رییس جمهور اضافه کرد: این را چه کسی باید جبران و تامین کند. برای اینکه مردم مطلع باشند می گویم. تاکنون بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان بانک مرکزی پول گذاشته است برای اینکه بتواند این ۹۸ درصدی که گفتیم مشکلات‌شان حل و فصل شد، مشکلات‌شان حل و فصل شود. ممکن است آن ۹۸ درصد هم ۱۰۰ درصد راضی نباشند، کاری ندارم. اما طبق معیارهایی که بوده بنا بوده این ۹۸ درصد با آنها تسویه حساب شود یعنی اصل پولشان را بر مبنای یک سود متعادل بگیرند. سود عادلانه هم محاسبه کنند.
روحانی خاطرنشان کرد: ممکن است قبلاً‌ سود بیشتری می گرفتند. خود به خود این کم می‌شود از پول‌شان و این کار انجام گرفته است. یعنی ۱۱.۵ هزار میلیارد تومان بانک مرکزی پول داده است. این فشار بسیار زیادی بر دولت است. بقیه‌اش را هم داریم دنبال می‌کنیم. روسای سه قوه نمایندگانی را مشخص کردند، از چند ماه پیش که همه تلاش خودشان را بگذارند، برای اینکه این معضل را حل کنیم.
 رییس جمهور اضافه کرد: یعنی قوای قضائیه، مقننه و مجریه جلسات متعددی داشته و دارند برای اینکه سریع‌تر مسایل دادگاهی‌اش حل و اموال اینها محاسبه و  مشخص گردد که کمبود اموال اینها چقدر است تا آنرا تامین و مشکل مردم را حل کنیم. اما این نکته را همه باید بدانیم وقتی می‌گوییم دولت یعنی مردم. اینکه دولت پول بدهد این پول یا از پول مالیات یا از پول نفت مردم است چرا که عمده بودجه و پول دولت یا از نفت و یا از مالیات است.پس پول ملت است. اینکه در بودجه هم می‌گوییم شفاف شود و مردم بدانند برای این است که این پول متعلق به مردم است و برای دولت نیست که هر طور بخواهد خرج کند.
روحانی خاطرنشان کرد: اینکه بودجه را به مجلس می‌دهیم تا نمایندگان ملت آن را تصویب کنند به این دلیل است که متعلق به مردم است و آنها هم باید نظر دهند. شورای نگهبان هم باید نظر بدهد تا به  بودجه سال آینده تبدیل شود و سپس دولت آنرا اجرا و پیاده  کند. بنابراین می‌خواهم به مردم بگویم که اولاً این مساله تمام شده است یعنی الان موسسه غیراعتباری نداریم و از مدت‌ها پیش به بانک مرکزی کتباً دستور دادم مجوز هیچ بانک خصوصی جدیدی را صادر نکند افراد بسیاری هستند که دنبال تشکیل بانک هستند و مجوز ندادیم به دلیل اینکه این مجوزهای بی‌حساب مشکلاتی درست می‌کند گرچه این صندوق‌ها مجوز هم نداشتند بنابراین ما تلاش‌مان را در این زمینه انجام دادیم و ان شاء الله انجام می‌دهیم .
روحانی خطاب به مردم گفت: مردم بدانند اگر ته دلشان هنوز فکر می‌کنند آنها طلبکار هستند، یک افرادی آمده‌اند سر مردم کلاه گذاشتند و با سودهای واهی و فراوان پول مردم را جذب کردند و این مشکل را ایجاد کردند، تلاش بسیار زیادی را دولت یازدهم و دوازدهم، قوه قضائیه و مققنه انجام داد تا امروز  شرایط را به اینجا رساندیم و مشکل عمده را حل و فصل کردیم البته هنوز مشکلاتی باقی مانده و ما به تلاشمان ادامه می‌دهیم تا مشکل حل شود.
دکتر روحانی با بیان اینکه به مردم قول می دهم که اینگونه نیست که دولت به فکر و یاد آنها نباشد و مشکل آنها را فراموش بکند، تصریح کرد: حتماً فراموش نمی‌کنیم .البته مردم حق دارند که اعتراض کنند اشکالی ندارد، بر مبنای وظیفه ما بوده که وقتی حادثه‌ای رخ داده این حادثه را بتوانیم حل بکنیم. میلیون‌ها خانواده گرفتار بودند بحث یک نفر و دو نفر  نبود، بیش از ۲ الی ۳میلیون خانواده درگیر این ماجرا هستند. مشکلات ۹۸ درصد تقریباً حل شده است و  در حد امکان ، بقیه را هم دنبال خواهیم کرد. به مردم قول می‌دهم که این مساله را دنبال می‌کنیم و فراموش نمی‌کنیم و همانطور که عرض کردم نمایندگان سه قوه به طور مدام جلسه دارند برای اینکه این مساله را به حل و فصل نهایی برسانند.
 مجری گفت: به فرمایش شما دولت و ملت یکسان هستند؛ مردم پناهی جز دولتی که خودش می‌گوید از ملت هستند، ندارند؛ بالاخره یا باید دولت پولشان را بدهد یا بروند از قوه قضائیه پیگیری کنند در هر صورت باید حاکمیت پاسخ بدهد.
رییس جمهور با بیان اینکه قوه قضائیه، دولت و مجلس همه به عنوان مسئولین در قبال مردم، احساس مسئولیت می‌کنیم، و به همین خاطر هم تا کنون این همه تلاش شده و این همه پول گذاشتیم، خاطر نشان کرد: اگر نسبت به مردم احساس مسئولیت نمی‌کردیم، می‌گفتیم خود صاحبان موسسات باید مشکل مردم را حل کرده و بدهی را به مردم بپردازند.
روحانی افزود: دولت و مجلس به عنوان نماینده مردم و قوه قضائیه برای اجرای عدالت است و همه باید دست به دست هم دهیم و مشکل را حل کنیم./ایبنا