• دوشنبه، 5 خرداد 1399
  • Monday 25 May 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 10956  -  27 دی 1396 ساعت 13:44

فشار ترامپ بر ایرباس

تحویل هواپیماها با چاشنی تاخیر!
آفتاب اقتصادی- گروه خبر: هر چند قرارداد ایرباس با ایران اجرایی شده و این شرکت تاکنون ۳ فروند هواپیمای مسافربری به ایران تحویل داده اما سخنان یک مقام بلند پایه ایرباس نشان می‌دهد که احتمالا تحویل بقیه هواپیماها به ایران با تاخیر همراه خواهد بود. طبق گزارش رویترز، جای لیهای- مدیر ارشد فروش شرکت هواپیماسازی ایرباس- ضمن اشاره به قرارداد تحویل ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس به ایران‌ایر، در این خصوص اظهار کرد: «من فکر می‌کنم تحویل این تعداد هواپیما در قراردادهای صورت‌گرفته انجام خواهد شد اما نه لزوما طبق همان زمان مقرر بلکه با تاخیر تحویل ایرلاین‌های ایرانی داده خواهد شد.» وی در ادامه افزود: «ما باید دقت ویژه‌ای به فاینانس این قرارداد هم داشته باشیم که مشکلی برای طرفین قرارداد پیش نیاید و ایران هم موظف خواهد بود پرداخت‌های پیش سفارش مقرر شده در قرارداد را بپردازد.»

بهانه‌های ایرباس
پس از توافق‌نامه برجام، ایرباس و بوئینگ به عنوان غول‌های هواپیماسازی جهان با فروش و تحویل ۱۸۰ فروند هواپیمای جدید به ایران ایر موافقت کرده بودند اما این امر مستلزم ماندن ایالات متحده آمریکا در توافق بر جام است چرا که تمامی قطعات موجود و به کار رفته در هواپیماهای ساخت این کشور هستند و از این سو نیز بانک‌های اروپایی تحت تاثیر فشارهای آمریکا در صورت لغو یا خروج این کشور از توافق‌نامه هسته‌ای برجام، قادر نخواهند بود با ایران مبادلات تجاری انجام داده یا با مشکلات متعددی مواجه می‌شوند. جان لیهای که در اواخر این ماه بازنشسته می‌شود، همچنین خاطرنشان کرد تا زمانی که ایران پرداخت‌های پیش سفارش خود را تکمیل نکند، ایرباس در ساخت و تولید هواپیما برای ایران محتاطانه عمل خواهد کرد. وی ادامه داد: «هر ایرلاین در هر کشوری که باشد موظف است پیش از آغاز تولید هواپیما، پرداخت‌های پیش سفارش را بپردازد تا عملا تولید هواپیما آغاز شود. من پیش بینی می‌کنم که تحویل این هواپیماها تنها با‌اندکی تاخیر از مدت زمان مقرر آن در قرارداد، انجام خواهد گرفت.»

آخرین موضع بوئینگ
در همین حال، شرکت بوئینگ نیز که تاکنون قرارداد فروش ۸۰ فروند هواپیما به ایران ایر را به امضا رسانده و قرار است ۳۰ فروند دیگر نیز به یک ایرلاین دیگر، شرکت هواپیمایی آسمان به فروش برساند، اعلام کرده موظف است از قوانین کشورش، ایالات متحده آمریکا، تبعیت کند. اما تاکنون هیچ کدام از این قراردادها را در فهرست سفارش‌های تکمیلی خود نگنجانده است. یکی از سخنگویان این شرکت عنوان کرد: «ما از اظهارات دولت آمریکا در خصوص ایران آگاه و مطلع بوده و هم اکنون در حال بررسی هرگونه تاثیری که این اظهارات بر روابط و قراردادهای ما با شرکت‌های ایرانی می‌تواند داشته باشد، هستیم». رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داده، بوئینگ نیز سیاست و عملکرد مشابهی را در پیش گرفته و تا زمان پرداخت پیش سفارش از سوی ایران کاری از پیش نخواهد برد.

حیثیت ایرباس زیر سوال می‌رود
در همین حال، محمد دامادی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در این خصوص به آفتاب اقتصادی گفت: «ایرباس یک شرکت معتبر بین‌المللی است که دارای یک حیثیت تجاری است. طبیعتا وقتی ایرباس قراردادی را با یک کشور می‌بندد باید به تعهدات خودش پایبند باشد. تاخیر در تحویل هواپیماها به ایران به اعتبار و حیثیت ایرباس لطمه می‌زند. ایرباس با ایران قراردادی بسته و براساس این قرارداد باید به تعهدات خود عمل کند.» وی افزود: «احتمالا دلیل این موضع ایرباس مسائل سیاسی و فشارهای آمریکاست. ایرباس سالهاست که با آمریکایی‌ها کار می‌کند. اگر قرار باشد هر بار که در آمریکا دولتی تغییر می‌کند سیاست‌های کلی تجاری میان کشورها تغییر کند اعتبار بین‌المللی ایرباس زیر سوال می‌رود.» دامادی گفت: «قطعا تعهدات ایرباس در قرارداد با ایران در سیستم‌های بین‌المللی ثبت شده و در صورت انجام ندادن این تعهدات، از طریق سیستم قضایی بین‌المللی امکان دریافت جریمه از ایرباس وجود دارد البته من متن قرارداد را ندیده‌ام ولی قطعا مسئولان وزارت و راه و شهرسازی در قرارداد نکاتی را در این باره در نظر گرفته‌اند.» وی در پاسخ به این سوال که آیا در ارتباط قرارداد با بوئینگ هم امکان تاخیر در تحویل هواپیماها وجود دارد، گفت: «هنوز که تاخیری رخ نداده و بوئینگ هم چیزی در ارتباط با تاخیر اعلام نکرده است. به هر حال آمریکایی‌ها به تعهدات خودشان هم پایبند نیستند و دولت آمریکا نیز قابل اعتماد نیست.»

نتیجه گیری
به نظر می‌رسد موضوع پرداخت‌ها که ایرباس به عنوان دلیل تاخیر احتمالی هواپیماها به ایران مطرح کرده صرفا یک بهانه است و با توجه به فشارهای دولت ترامپ، مقامات ایرباس سعی می‌کنند در اجرای قرارداد با ایران دست به عصا حرکت کنند.