• یکشنبه، 11 خرداد 1399
  • Sunday 31 May 2020
گروه خبر: اقتصاد کلان  -  شماره خبر: 10894  -  23 دی 1396 ساعت 12:30


ایجاد بیش از یک میلیون شغل در لایحه بودجه 97
وضوع اشتغال از اوایل انقلاب اسلامی از موضوعاتی بود که همواره از اهمیت فراوانی برای دولت و مجلس شورای اسلامی برخوردار بود و رهبر معظم انقلاب سال 96 را به عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» و دولت دوازهم نیز امسال شعار هفته دولت را «تدبیر و امید برای تولید و اشتغال» نامگذاری کرد. 
همچنین رییس جمهوری هنگامی که لایحه بودجه 1397 را به مجلس ارائه می کرد، گفت که مساله مهم در لایحه بودجه 97 مساله اشتغال است و ما در گذشته تجربه بسیار بدی در اشتغال داریم و هر دولتی در اشتغال وارد شده و وامی را تقسیم کرده است به نتیجه مثبت نرسیده است. 
«محمدباقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز معتقد است باید نام بودجه سال آینده را بودجه اشتغال نامید.
این در حالی است که پیش بینی دولت برای سال 1397 ایجاد یک میلیون و 33 هزار شغل با سرمایه گذاری سه میلیون و 270 هزار میلیارد ریال است. همچنین پیش بینی ها نشان دهنده این است که سال آتی 838 هزار نفر متقاضی جدید وارد بازار کار شوند و با فرض اینکه 980 هزار شغل جدید ایجاد شود نرخ بیکاری به 11.2 درصد برسد. 
برآوردها حاکی از آن است که فارغ التحصیلان جویای کار به طور متوسط سالانه 680 هزار نفر افزایش می یابند. دولت در نظر دارد منابع مورد نیاز برای تامین منابع سرمایه گذاری سه میلیون و 270 هزار میلیارد ریالی را از 2 محل تامین کند که 730 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در طرح های تولید و اشتغال و 2 میلیون و 540 هزار میلیارد ریال از سرمایه گذاری برای طرح های عمرانی خواهد بود. 
جمع بندی عملکرد اجرای طرح های اشتغال زایی دولت در امسال بیانگر آن است که در حال حاضر تامین مالی برنامه اشتغال فراگیر به ویژه در خصوص طرح‌های کارورزی و پرداخت حق بیمه سهم کارفرما به دلیل محدودیت منابع مالی دولت با مشکلات جدی روبرو است. همچنین به دلیل بالا بودن هزینه تامین مالی سرمایه گذاری بسیاری از متقاضیان طرح های سرمایه گذاری انگیزه ای برای دریافت تسهیلات بانکی ندارند.
بنابراین لازم است منابع تامین اعتبار پایدار برای اجرای طرح های اشتغال و کاهش هزینه تامین مالی سرمایه گذاری در طرح های اشتغال زا و جدید برای ایجاد اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان ایجاد شود که خود نیاز به اصلاح سیاستی دارد که در تبصره 18 لایحه بودجه 1397 به آن اشاره شده است. 
همانطور که اشاره شد منابع مالی لازم برای اجرای برنامه های تولید، اشتغال 73 هزار و 400 میلیارد تومان نیاز است که از چهار بخش تامین می شود. بخش اول 174 هزار میلیارد ریال از محل افزایش قیمت حامل های انرژی صرف اعطای یارانه سود تسهیلات و کمک های فنی و اعتباری و وجوه اداره شده برای کمک به تولید و اشتغال و همچنین سیاست های توسعه اشتغال از جمله حق بیمه سهم کارفرما، کمک هزینه کارورزی و آموزش می شود. 
بخش دوم 150 هزار میلیارد ریال است که معادل منابع ریالی صندوق توسعه ملی به منظور اعطای تسهیلات به طرح های اقتصادی اشتغالزا به صورت تلفیقی است. پیش بینی شده 35 هزار میلیارد ریال نیز منابع شبکه بانکی به منظور اعطای تسهیلات به طرح های اقتصادی اشتغالزا و 60 هزار میلیارد ریال از از محل مانده اعتبارات قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری در سال 1397 تامین شود. 
دولت دوازدهم در لایحه بودجه 97 تاکید می کند که توسعه اشتغال با توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه است و به توسعه اشتغال در موضوعات خاص در طرح های مسکن، کشاورزی، صنعتی، حمل و نقل، اشتغالزایی خرد، سیاستهای فعال بازار کار، صنایع دستی و گردشگری می پردازد. 
براساس اعلام سازمان برنامه و بودجه جزئیات ایجاد اشتغال در بخش های 10 گانه به این شکل است که بیشترین اشتغال مربوط به بخش مسکن با ایجاد 300 هزار فرصت شغلی و کمترین آن مربوط به حمل و نقل برون شهری با 2 هزار و 700 فرصت شغلی است. 
براین اساس به ترتیب در بخش های سیاست های فعال بازار کار (طرح کارورزی) 221 هزار، گردشگری 173 هزار، اشتغال حمایتی 80 هزار، صنایع کوچک و خوشه های صنعتی 74 هزار و 500، کشاورزی 67 هزار، تکمیل طرح های نیمه تمام صنعتی 51 هزار و 500، طرح های اشتغالزایی خرد 41 هزار و 800 و حمل و نقل درون شهری 22 هزار و 400 فرصت شغلی ایجاد می شود. /ایرنا