• جمعه، 22 فروردین 1399
  • Friday 10 April 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد کلان / گزارش  -  شماره خبر: 10853  -  20 دی 1396 ساعت 11:58

پس از وعده‌ها؛ 49 میلیون ایرانی سود دریافت کردند

سود سهام عدالت بالاخره واریز شد
آفتاب اقتصادی- گروه صفحه اول: بالاخره اتفاق افتاد، در این وانفسای بی‌پولی ملی دولت عزمش را جزم کرده است تا پس از یک دهه 49 شرکت دارنده سهام عدالت را به اصطلاح بچلاند و 3800 میلیارد تومان سود را جهت توزیع بین 49 میلیون ایرانی تقسیم کند، شاید ارقام برای بسیاری چندان چشمگیر نباشد، اما به نظر می‌رسد که در شرایط فعلی دولت قصد دارد که با تقسیم این سود یک پیام مثبت به قاطبه سهامداران عدالت بدهد و آن این مسئله است که ما به فکر شما هستیم!

پرداخت 3800 میلیارد تومان سود سهام عدالت
ظاهرا  سازمان خصوصی‌سازی توانسته است شرکت‌های عموماً دولتی را قانع کند تا 3800 میلیارد تومان از سود خود را که شناسایی کرده‌اند به سازمان خصوصی‌سازی تفویض نمایند، تا این سازمان بتواند به نیابت از دولت به تقسیم یک سوم آن همت گمارد، پوری حسینی رئیس سازمان در اینباره گفت : طی دیدار رئیس‌جمهور با مسئولان وزارت اقتصاد نحوه توزیع سود سهام عدالت مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد توزیع سود در سه نوبت به مشمولان سهام عدالت واریز شود. رئیس سازمان خصوصی‌سازی تاکید کرد: رقمی که به حساب هر مشمولی واریز می‌شود، تنها یک سوم از سود متعلق به آنها خواهد بود که سقف آن هم ۵۰ هزار تومان است؛ اما ممکن است برخی کمتر بگیرند. پوری‌حسینی بیان کرد: در نوبت اول یک سوم مشمولان سهام عدالت به نسبت ارزش برگه سهام خود سود دریافت می‌کنند. وی گفت: سود اولیه سهام عدالت برای افرادی که سهام‌شان را تا سقف یک میلیون تومان کامل نکرده‌اند، ۲۶ هزار و ۶۰۰ تومان محاسبه شده است و مابقی افراد که صاحب یک میلیون تومان سهام عدالت هستند هم در مرحله اول ۵۰ هزار تومان سود دریافت می‌کنند. رئیس سازمان خصوصی‌سازی تصریح کرد: در مرحله فعلی، یک سوم سود متعلقه به حساب مشمولان واریز می‌شود و مابقی سود سهام تا پایان اسفندماه به حساب مشمولان واریز خواهد شد. پوری حسینی با اشاره به ارائه گزارش سازمان خصوصی‌سازی با رئیس‌جمهور گفت: همه مقدمات برای ارائه سود سهام عدالت فراهم شده و رئیس‌جمهور با آغاز پرداخت آن موافقت کرده است. رئیس سازمان خصوصی‌سازی افزود: سال گذشته شورای
عالی اصل ۴۴، سازمان خصوصی‌سازی را مکلف کرد تا برای
۴۹ میلیون مشمول سهام عدالت صورت‌حساب صادر کند که این
کار انجام شده است و بر این اساس تا پایان شهریور ۹۶ فرصت داده شد تا فردی که علاقه‌مند است مابه التفاوت را تا سقف یک میلیون تومان بپردازد که در این میان فیش نیز برای مشمولان صادر شده است. وی تصریح کرد: در مصوبه اسفند ماه شورای عالی سیاست‌های اصل ۴۴ مصوبه دیگری صادر شد که براساس آن سازمان خصوصی‌سازی مکلف شد سود مالی سال ۹۵ را از شرکت‌های سرمایه پذیر دریافت کرده و مستقیما به حساب مشمولان واریز کند و بر این اساس مقرر شد که از مشمولان شماره حساب دریافت شده تا سود سهام را به حساب آنها واریز کنیم. به گفته پوری حسینی، کد شبا از مشمولان دریافت و در سیستم بانکی راستی آزمایی شده است که بر این اساس آن دسته از مشمولانی که کد شبای اشتباه ارائه داده بودند نیز مطلع و آن را اصلاح کردند و اکنون بیش از ۳۲ میلیون نفر کد شبای خود را به سازمان اعلام کرده‌اند.

150 هزار تومان سود
وی اذعان کرد: در مهرماه مهلت ارائه کد شبا تمدید شد و در عین حال مشمولان می‌توانستند تا سقف یک میلیون تومان سرمایه خود را افزایش دهند ولی این مهلت تمدید نشد و از اوایل آبان به بعد زمینه مهیا بود تا سود به حساب مشمولان واریز شود و البته طرف دیگر ماجرا هم آن بود که برای سال مالی ۹۵ از ۴۹ شرکتی که مالکیت آنها به صورت قطعی به مالکان منتقل شده بود، مجامع‌شان نیز برگزار شد و ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان سود از این شرکت‌ها دریافت شد و اکنون ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان پولی است که باید به مشمولان پرداخت شود؛ چرا که بخشی از رقم ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی به افزایش سرمایه اختصاص یافته است. پوری حسینی
گفت: هر شرکتی ۴ ماه پس از پایان سال مالی اجازه خواهد داشت
تا مجمع خود را برگزار کند و هشت ماه پس از آن فرصت
دارد تا سود را به سرمایه‌گذاران بپردازد. این مقام مسئول ادامه داد: شرکت‌ها تا اسفند سال ۹۶ فرصت دارند سود خود را به حساب مشمولان سهام عدالت واریز کنند و بر این اساس تصور ما بر این بود که شرکت‌ها پیش از موعد اتمام مهلت مقرر در واریز سود آن را به حساب مشمولان واریز کنند در حالی که اکنون تنها ۱۲۰۰ میلیارد تومان از ۳۸۰۰ میلیارد تومان سود شرکت‌های متعلق به مشمولان سهام عدالت به حساب کلی مشمولان واریز شده که سازمان خصوصی‌سازی دستور پرداخت آن را به تک تک مشمولان صادر خواهد کرد. وی در ادامه گفت: سازمان خصوصی‌سازی به صورت تدریجی سود برخی از شرکت‌ها را در حال وصول دارد که ۱۲۰۰ میلیارد تومان وصول شده به حساب مشمولان واریز خواهد شد که بر این اساس برای آن دسته از مشمولانی که دارای یک میلیون سهم هستند یعنی یا مشمول تخفیف بودند که نباید الباقی را پرداخت می‌کردند و یا کسانی که خودشان ما به التفاوت را واریز کرده بودند، عملکرد سال مالی ۹۵ معادل ۱۵۰ هزار تومان سود دریافت خواهند کرد. ولی افرادی که کمتر از یک
میلیون دارند کمتر از ۱۵۰ هزار تومان سود دریافت خواهند کرد.
پوری‌حسینی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مشمولان
سهام عدالت چه زمانی قادر به خرید و فروش سهام در بازار سهام خواهند بود، اذعان داشت: ارائه لایحه آزادسازی سهام عدالت پس از پرداخت سود سهامداران در حال پیگیری است و با توجه به اینکه دولت این لایحه را به مجلس ارائه کرده، امیدواریم تا نمایندگان سریع‌تر نسبت به تعیین تکلیف مالکیت و انتقال این اوراق به نام مشمولان اقدام کنند. وی افزود: در مورد شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی به دلیل عدم ظرفیت مناسب موضوع تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله بورسی مطرح شده است که به نظر می‌رسد، مجلس با این موضوع موافق بوده و یونیت‌های (واحد) صندوق‌های قابل معامله بورسی به مشمولان ارائه شود. پوری‌حسینی تصریح کرد: امیدواریم نمایندگان مجلس طی دو ماه آینده اصلاحات مربوط به قانون سهام عدالت را انجام دهند و آزادسازی و انتقال مالکیت با سرعت بیشتری صورت گیرد. معاون وزیر اقتصاد افزود: افرادی که از امروز شماره شبای بانکی را وارد سایت سازمان خصوصی‌سازی کنند، پس از راستی‌آزمایی سودشان را دریافت خواهند کرد. رئیس سازمان خصوصی‌سازی درباره تعیین‌تکلیف سود سهام متوفیان گفت: در ۱۱ سال گذشته برخی از مشمولان فوت کرده‌اند که باید با انجام یکسری اقدامات اداری و قانونی، سود سهام به وراث آنان پرداخت شود واگر بتوانیم به لحاظ هماهنگی فنی شناسایی وراث را انجام دهیم تا دو ماه آینده سود متوفیان را پرداخت می‌کنیم. پوری‌حسینی گفت: سامانه‌ای طراحی می‌کنیم تا وراث گواهی حصر وراثت را ارائه کنند تا بررسی‌های لازم صورت پذیرد. وی افزود: این سود صرفا مربوط به سال مالی ۹۵ است که امیدواریم در سال ۹۷ هم سود سهام عدالت برای مشمولان مجدد پرداخت شود که در این راستا ممکن است سود از ۱۵۰ هزار تومان افزایش و یا کاهش یابد.

49 شرکت دارنده سهام عدالت
پوری حسینی با اشاره به خبر منتشرشده به نقل از رئیس‌جمهور در خصوص پرداخت سود سهام عدالت گفت: 49 شرکت به‌عنوان شرکت‌های سرمایه‌پذیر در سبد سهام عدالت قرار دارند که بخشی از سهام این شرکت‌ها به مشمولان این طرح اختصاص پیدا کرده است و در حال حاضر بیش از 49 میلیون نفر به‌عنوان مشمولان ثبت‌نام‌شده قطعی سهامدار سهام عدالت در کشور شناخته شده‌اند و سهامدار هستند. رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی از واریز مرحله نخست سود سهام عدالت به حساب مشمولان خبر داد.
 رقم سود مرحله اول برای مالکان کل یک میلیون تومان سهام، ۵۰هزار تومان و برای کسانی که مابه التفاوت یک میلیون تومان را
واریز نکردند به نسبت دارایی سبدشان سود سهام سال مالی 95 را دریافت می‌کنند. پوری حسینی با اشاره به خبر منتشرشده به نقل از رئیس‌جمهور در خصوص پرداخت سود سهام عدالت گفت: 49 شرکت به‌عنوان شرکت‌های سرمایه‌پذیر در سبد سهام عدالت قرار دارند که بخشی از سهام این شرکت‌ها به مشمولان این طرح اختصاص پیدا کرده است و در حال حاضر بیش از 49 میلیون نفر به‌عنوان مشمولان ثبت‌نام‌شده قطعی سهامدار سهام عدالت در کشور شناخته شده‌اند و سهامدار هستند. رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی با ابراز این‌که از میان این 49 میلیون مشمول سهام عدالت، حدود 2 میلیون نفر متوفی هستند افزود: براساس قانون، پس از پایان مهلت 10 سال تسویه اقساط سهام عدالت، سود سهام سال مالی 95 این شرکت‌ها باید در سال 96 میان مشمولان توزیع شود. پوری حسینی با بیان اینکه برای متوفیان از آنجایی که وراث آنها شناسایی نشده است، گفت: تا 2 ماه آینده مسیر اداری و هماهنگی برای پرداخت سود سهام عدالت انجام می‌گیرد تا پس از حصر وراثت این سود به وراث منتقل شود. وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امکان تسویه مانده بدهی اقساط سهام عدالت دیگر نیست و این موضوع منتفی شده است. وی با یادآوری این‌که دیروز ریاست جمهوری موافقت خود را با آغاز انتقال سود سهام عدالت میان مشمولین اعلام داشت، اضافه کرد: سود سهام عدالت به محض واریز قابل برداشت است. بر این اساس مشمولانی که میزان سهام عدالت آنها یک‌میلیون تومان است (شامل مشمولان مددجوی کمیته امداد و سازمان بهزیستی و نیز افرادی که از محل آورده نقدی خود اقدام به تسویه مانده بدهی اقساط سهام خود کرده‌اند) بابت عملکرد سود سال مالی 95 شرکت‌های سرمایه‌پذیر، 150 هزار تومان سود دریافت خواهند کرد که البته مابقی سود سهام مشمولان در صورت تکمیل سود سال مالی شرکت‌ها تا روزهای پایانی سال و شب عید واریز می‌شود. پوری‌حسینی تصریح کرد: شرکت‌ها براساس قانون مهلت دارند تا ۸ ماه پس از تقسیم سود در مجامع، نسبت به پرداخت سود به سرمایه‌گذاران خود اقدام کنند و در این باره پیش‌بینی می‌کنیم که پیش از پایان این مهلت، سود سهام به حساب مشمولان واریز شود. معاون وزیر اقتصاد گفت: افرادی هم که سهام عدالت آنها کمتر از یک‌میلیون تومان ارزش دارد، به‌نسبت ارزش سهام خود سود سهام عدالت دریافت خواهند کرد. وی گفت: تمامی 49 میلیون نفری که ثبت‌نام‌شده قطعی سهام عدالت هستند، قطعاً سود مربوط به سهام خود را دریافت می‌کنند. کل سود پرداختی 150 هزار تومان است که در سه نوبت و برای کسانی که سهام‌شان یک‌میلیون تومان است پرداخت شده و مابقی سهامداران نیز به‌اندازه 53 درصد از سهام خود، سود دریافت می‌کنند که در مجموع حدود 80 هزار تومان است و در دو تا سه قسط پرداخت می‌شود. رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی در ادامه با بیان این‌که در مجموع سود تقسیمی سال مالی 95 شرکت‌های سرمایه‌پذیر 4200 میلیارد تومان است، گفت: از این مقدار حدود 400 میلیارد تومان بابت افزایش سرمایه این شرکت‌ها اختصاص یافته است و در مجموع باید 3800 میلیارد تومان سود تقسیمی سال مالی 95 شرکت‌های سرمایه‌پذیر میان مشمولان سهام عدالت تقسیم شود.