• یکشنبه، 17 فروردین 1399
  • Sunday 5 April 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد کلان / گزارش  -  شماره خبر: 10840  -  19 دی 1396 ساعت 11:04

ابهام در افزایش 15 درصدی یا دونرخی کردن حامل‌های انرژی

تمام سناریوهای بنزینی
آفتاب اقتصادی – گروه بازار و پول : این روزها قیمت بنزین و احتمال افزایش آن، به یکی از دغدغه‌های مردم تبدیل شده و همه چشم انتظار تصمیم نهایی در این مورد هستند. در این مورد، بنا به گزارش‌های واصله، دولت مایل به افزایش قیمت حدود 50درصدی بنزین است و مجلس با این مسئله مخالفت می‌کند. این در حالی است که چنین افزایش ناگهانی در نرخ بنزین فشار اقتصادی بسیاری را به جامعه وارد می‌کرد که خوشبختانه تقریبا منتفی شد. اما همچنان بحث افزایش قیمت بنزین یا دونرخی شدن آن مطرح است. در این رابطه، مجید ناصری‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سیاست‌های دولت برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی در لایحه بودجه سال 97 می‌گوید: «دولت طبق لایحه‌ای که برای بودجه سال 97 به مجلس تقدیم کرده، قصد دارد قیمت بنزین و حامل‌های انرژی را افرایش دهد که مجلس با آن مخالف است. اما وضعیت اقتصادی کشور به‌گونه‌‌ای است که مردم توان هیچ‌گونه افزایش قیمتی را ندارند؛ دولت باید در سیاست‌هایش برای جبران هزینه‌های خود تجدیدنظر کند. طبق ماده 39 قانون برنامه ششم توسعه، مجلس به دولت مجوز داده که هرگونه افزایش قیمت بنزین و حامل‌های انرژی براساس شرایط اقتصادی کشور و به‌صورت پلکانی تا پایان اجرای قانون برنامه ششم، صورت‌گیرد. دولت در لایحه بودجه 97 و طبق پیشنهادی که به مجلس ارائه کرده، قصد دارد تمامی اختیاراتی که مجلس به دولت برای افزایش قیمت بنزین و حامل‌‌های انرژی طی پنج سال را داده است، یک باره اجرا کند که مجلس با آن مخالف است.»

مخالفت کمیسیون تلفیق با افزایش قیمت بنزین
بر این اساس در اولین روز هفته جاری، اعضای کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 97 در جلسه‌ای که درباره حامل‌های انرژی بود، با افزایش قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین با اکثریت آرا مخالفت کردند. لاهوتی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه 97 گفت: «براساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷، قیمت بنزین و دیگر حامل‌های انرژی سال آینده گران نمی‌شود.»
دیگر عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ کل کشور نیز از منتفی شدن دو نرخی شدن بنزین در سال آینده خبر داد. غلامرضا شرفی، نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست عصر روز یکشنبه 17 دی ماه کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 گفت:‌ «در این جلسه با افزایش هرگونه قیمت بنزین و حامل‌های انرژی مخالفت کردند. پیشنهادی نیز مبنی بر دونرخی‌شدن بنزین مطرح شد که اعضای کمیسیون با آن مخالفت کردند. با مصوبه کمیسیون عملاً دو نرخی شدن بنزین منتفی شد، اما اگر نماینده‌ای این موضوع را در هنگام بررسی لایحه بودجه در صحن علنی مطرح کند باردیگر کل مجلس باید به آن رای بدهد.»
بنابراین با عدم‌طرح پیشنهاد بنزین دونرخی در کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی عملاً پرونده بازگشت سهمیه‌بندی سوخت برای سال ۹۷ فعلاً منتفی شده است، مگر آنکه در صحن مجلس طرح جدیدی ارائه شود. با افزایش مخالفت‌ها با افزایش قیمت بنزین پیشنهاد بنزین 1200تومانی از سوی نمایندگان دولت نیز مطرح شد که این پیشنهاد هم با مخالفت کمیسیون تلفیق روبه‌رو شد، این در حالی است که دولت در نظر داشته با افزایش قیمت بنزین به 1500 تومان و گازوییل به 400 تومان زمینه را برای تامین 17400میلیارد تومان منابع جدید برای اشتغال‌زایی در سال 97 فراهم کند.

نظر ۱۰۰ نماینده مجلس درباره بنزین ۱۵۰۰ تومانی
نتایج نظرسنجی از یکصد نماینده مجلس برای ارزیابی موضع مجلس شورای اسلامی نسبت به افزایش قیمت بنزین، نشان می‌دهد 68درصد نمایندگان شرکت‌کننده در نظرسنجی به‌طور قطعی با پیشنهاد دولت برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی در لایحه بودجه سال 97 مخالفند. در مقابل، فقط 15 نماینده (15 درصد) از یکصد نماینده‌ای که در نظرسنجی شرکت کردند، با طرح دولت برای گران شدن بنزین به 1500 تومان موافقند. هفت نماینده هم با قیمت لیتری 1500 تومان بنزین مخالفند، اما خواستار افزایش قیمت بنزین با شتاب کمتر و به‌طور تدریجی مثلاً در سطح 1200 تومان هستند. 9 نفر نیز گفته‌اند که هنوز تصمیم نگرفته‌اند. یک نفر از نمایندگان نیز با افزایش قیمت بنزین به‌شرط احیای سهمیه‌بندی موافق است. در مجموع، اکثر قاطع نمایندگان مجلس با طرح دولت برای افزایش قیمت بنزین به 1500 تومان و گازوئیل به 400تومان اعلام مخالفت کرده‌اند که در صورت پابرجا ماندن مخالفت آنها، می‌توان انتظار داشت که تبصره مربوط به گرانی بنزین از لایحه بودجه سال آینده حذف شود.
از لحاظ جناح‌بندی سیاسی می‌توان گفت مخالفان سرسخت گرانی بنزین اکثراً از طیف اصولگرایان هستند، در حالی که اکثر اصلاح‌طلبان و حامیان دولت با گرانی بنزین اعلام موافقت کرده‌اند.

احتمال افزایش 15 درصدی
اما تازه ترین خبری که در مورد بنزین منتشر شد، مربوط به سخنان هدایت الله خادمی، نایب رئیس اول کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی است. وی با اشاره به منتفی شدن بنزین ۱۵۰۰ تومانی در سال۹۷، دو نرخی شدن و استفاده از کارت سوخت و یا افزایش ۱۵ درصدی را از پیشنهادات جایگزین توسط مجلس برشمرد. آفتاب اقتصادی صحت این خبر را از خادمی جویا شد. وی در این راستا به آفتاب اقتصادی گفت: « نمایندگان مجلس با افزایش قیمت بنزین به 1500 تومان که از طرف دولت مطرح شده بود، مخالفت کردند زیرا شیب افزایش قیمت بنزین که در لایحه بودجه 97 از سوی دولت پیش‌بینی شده، تند است و باعث ایجاد فشار به مردم و مشکلات اقتصادی و اجتماعی می‌شود. اگر دولت این میزان افزایش قیمت بنزین و حامل‌های انرژی را از سال 92 انجام می‌داد، در حال حاضر با این چالش مواجه نمی‌شدیم.»
خادمی تاکید کرد: «مجلس مخالف افزایش قیمت بنزین و حامل‌های انرژی نیست، اما این افزایش باید منطقی و تدریجی و متناسب با سطح درآمدی جامعه باشد تا فشار بر اقشار کم‌درآمد جامعه را افزایش ندهد. بنابراین نمایندگان تلاش می‌کنند هرگونه افزایش قیمت در حامل‌های انرژی با شیب ملایمی در سال 97 صورت گیرد. در این راستا حذف کامل تبصره 18 در کمیسیون انرژی مجلس صورت گرفت.» نایب رئیس اول کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: «دونرخی‌شدن قیمت بنزین و استفاده از کارت سوخت و یا افزایش ۱۵درصدی بنزین از پیشنهادات جایگزین توسط مجلس هستند. احتمال می‌رود به سمت کارت سوختی حرکت کنیم که حذف نشده و تنها مدتی کنار گذاشته شده بود. همچنین دو نرخی بودن بنزین نیز به صورت پیشنهاد مطرح شد. تمام تلاش مجلس و نمایندگان بر این است که بهترین تصمیم در این راستا گرفته شود که حامی منافع ملی باشد.»