• یکشنبه، 17 فروردین 1399
  • Sunday 5 April 2020
گروه خبر: یادداشت‌  -  شماره خبر: 10837  -  19 دی 1396 ساعت 11:02

ابوالفضل سروش *

یادداشت -با کاهش برخی قیمت‌ها در بودجه مخالفم!
شواهد امر بر این است که فضای کلی مجلس و به ویژه کمیسیون تلفیق به این سمت و سو است که قیمت‌ها به صورت کلی افزایش پیدا نیابد. البته من به صورت کلی با این مسئله مخالفم،
معتقدم که قیمت‌ها هر سال با افزایش
10 درصدی حقوق و دستمزد و متناسب با آن باید
افزایش یابد. دلیل  این مسئله  هم  آن است که به هر حال این افزایش حقوق از آسمان نمی‌آید و منابع آن باید از یک جایی تامین شود. منابع ما یا نفت است، یا مالیات، مسئله نفت و نرخ آن نیز ثبات مشخصی ندارد و دونالد ترامپ نیز بیست و پنجم معلوم نیست که برای ما چه بازی جدیدی در بیاورد، برای همین نمی‌تواند بیش از حد بر درآمد‌های نفتی تکیه کرد. در مسئله مالیات نیز باید بگویم که کشش اقتصاد ما حد مشخصی دارد و مردم واقعاً نمی‌توانند که بیش از این بار مالیات را بردوش کشند. ما طرح‌های هزینه بری داریم که از جمله آنها می‌توان به بحث طرح تحول سلامت اشاره کرد. در این طرح خدمات رسانی به مردم در بیمارستان‌ها آن‌هم به صورت رایگان صورت می‌گیرد، بی‌شک چنین طرحی نیاز به منابع عظیمی برای تامین مالی دارد که باید  محلی برای تامین این منابع جست‌وجو کرد. بحث اشتغالزایی خود به منابع بسیاری نیاز دارد، خرید ناوگان حمل و نقل عمومی نیز به همین شکل است. متاسفانه روشی در مدیریت کشور عرف شده است که مثلاً  بنزین را برای چند سال 1000 تومان نگه می‌دارند و بعد به یکباره قیمت آن را به 2000 تومان می‌رسانند، در حالی که در یک روش عاقلانه‌تر می‌توان نرخ آن را به تدریج و با افزایش قیمت‌های 100 تومانی و یا دویست تومانی افزایش داد تا هم بار روانی مسئله کاهش یابد و هم اثرات ناشی از شوک تورمی آن زیاد نشود.
به غیر از اینها برخی افزایش قیمت‌ها در بنزین مثل
افزایش 100 تومانی به نظر بنده تاثیر زیادی در افزایش قیمت‌ها ندارد، بلکه افزایش قیمت روندی است که فارغ از این مسائل اتفاق خواهد افتاد. اگر بخواهیم با فشار و زور بنزین را روی هزار تومان نگه داریم، روزی می‌آید که قیمت بنزین به 3000 تومان می‌رسد . در واقع کاهش دستوری قیمت‌ها در دلار مثال بارزی است که ما در مورد به کار بردن این شیوه تجدیدنظر کنیم. وقتی به زور دلار را در قیمت پایین تر از نرخ واقعی نگه داشتیم، طبیعی بود که روزی با افزایش قیمت جهشی رو به رو شویم. برنامه ششم، برنامه‌ای بسیار خوب، مدون و زحمت کشیده‌ای است که بسیاری از موارد مالی در آن گنجانده شده است و اگر به آن عمل شود، بخش زیادی از برنامه‌ریزی‌ها در مسیر درست قرار می‌گیرد.

*نماینده مردم تهران، شمیرانات و شهر ری