• پنجشنبه، 8 خرداد 1399
  • Thursday 28 May 2020
گروه خبر: بورس  -  شماره خبر: 10830  -  18 دی 1396 ساعت 11:30


بازار سهام متعادل می‌شود
امیر صالحی ، با اشاره به افت شاخص بورس و کاهش نامحسوس سهام برخی شرکتها در بازار سرمایه در روزهای گذشته گفت: یکی از دلایل این رخداد را می‌توان توقف نسبی رشد قیمت‌های جهانی کومودیتی‌ها و بعضا کاهش بعضی از کالاها عنوان کرد.
مدیر سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری بانک خاورمیانه افزود: همچنین در کنار این عامل می‌توان از رشد قیمت سهام برخی شرکتها در هفته‌های گذشته که گاها با شیب تند نیز همراه بوده‌ است، یاد کرد که این موضوع موجب شده تا اصطلاحا، برخی سهامداران سود خود را پیش‌خور کنند.
وی گفت: بر این اساس برخی معامله‌گران اقدام به فروش سهام خود به منظور شناسایی سود در بورس طی یکی دو هفته گذشته کردند که این موضوع اثر خود را بر شاخص بورس و کلیت بازار سهام گذاشته است.
حرکت به سمت تعادل
صالحی ادامه داد: البته با توجه به شرایط کنونی قیمت های جهانی و همچنین رشد قیمت دلار «به شرط پایدار بودن در سطوح فعلی» به نظر می‌رسد افت شاخص و قیمت سهام در بورس ادامه‌دار نباشد و معاملات بازار سرمایه باز هم به روند متعادل و مثبت خود بازگردد.
این کارشناس بازار سرمایه اذعان داشت: با همه این تفاسیر نباید رشد قابل توجهی را برای کلیت بازار سهام متصور بود و احتمالا تا پایان سال با فرض ثبات قیمتهای جهانی و ماندگاری دلار در محدوده کنونی، قیمت سهام بیشتر شرکت های بزرگ و شاخص‌ساز بازار سرمایه در محدوده های فعلی نوسان خواهد داشت.
وی گفت: بر این اساس به سهامداران و معامله‌گران توصیه می‌شود در شرایط کنونی بازار، سهام شرکت‌هایی را برای پرتفوی خود انتخاب نمایند که در عین داشتن نسبت قیمت به سود پایین و درصد تقسیم سود بالا در مجامع پیش رو، از نظر بنیادی نیز شرایط خوبی را داشته باشند./ایبنا