• جمعه، 16 خرداد 1399
  • Friday 5 June 2020
گروه خبر: بورس  -  شماره خبر: 10809  -  16 دی 1396 ساعت 15:02


رشد 341 پله ای بورس در نخستین روزی کاری هفته
 بازار بورس که در هفته گذشته، تحت تاثیر برخی تحولات سیاسی داخلی و خارجی دچار افت شدید شده بود، در نخستین روز از هفته کاری جدید، بیش از 300 واحد رشد کرد.
آرام شدن شرایط سیاسی از یک سو و افزایش قیمت برخی کامودیتی ها و نفت از سوی دیگر، فرصتی را برای رشد قیمت شرکت ها فراهم کرد.
بر اساس گزارش ها، قیمت نفت خام در معاملات امروز بشکه ای 67 دلار و 27 سنت خرید و فروش شد. 
در معاملات امروز یک میلیارد و 317 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش سه هزار و 518 میلیارد ریال در 51 هزار و 286 نوبت خرید و فروش شد.
امروز همه شاخص های اصلی بازار سرمایه روندی صعودی داشتند.
بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 109 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 121 واحد رشد کرده است.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، نیز 91 واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، 446 واحد افزایش یافت.
شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 574 واحد و شاخص بازار دوم بورس یک هزار و 163 واحد بالا رفت.
در معاملات امروز، فلزات اساسی در صدر گروه های بورسی قرار داشت؛ در معاملات امروز در این گروه 82 سهم به ارزش 296 میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه کانی های فلزی به ارزش 228 میلیارد ریال و شیمیایی به ارزش 103 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد.
در رده چهارم گروه فرآورده های نفتی با معاملاتی به ارزش 93 میلیارد ریال جای گرفت.
گروه خودرو نیز با معاملاتی به ارزش 91 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.
نمادهای شپنا (پالایش نفت اصفهان)، فملی (ملی صنایع مس)، پترول (گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان)، شتران (پالایش نفت تهران)، فارس (هلدینگ خلیج فارس)، شبریز (پالایش نفت تبریز)و فولاد (مبارکه) در بازار امروز با رشد خود بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بر جای گذاشتند.

**رشد 6 پله ای آیفکس
شاخص فرابورس (آیفکس) نیز امروز بیش از هشت واحد رشد کرد و به جایگاه یک هزار و 63 واحد رسید. 
در معاملات امروز، 373 میلیون سهم و اوراق بهادارا به ارزش یک هزار و 838 میلیارد ریال داد و ستد شد.
به نظر کارشناسان، روند حرکت شاخص بورس تا پایان امسال، صعودی خواهد بود، اگرچه در برخی زمان ها، این روند دچار اختلال و وقفه می شود./ایرنا