• پنجشنبه، 8 خرداد 1399
  • Thursday 28 May 2020
گروه خبر: بورس  -  شماره خبر: 10798  -  16 دی 1396 ساعت 10:59


کاهش ۲.۵ درصدی شاخص فرابورس
دومین هفته معاملاتی فرابورس در دی ماه در حالی سپری شد که به موازات انجام دادوستدها در بازارها از شنبه نهم دی‌ماه دستورالعمل جدید پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار، الزامات افشای شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان و نحوه انجام معاملات از سوی سازمان بورس ابلاغ و این دستورالعمل‌ها در فرابورس اجرایی شد.
در هفته‌ای که سپری شد شاهد نقل و انتقال ۲ هزار و ۲۷۹ میلیون ورقه به ارزش ۷ هزار و ۴۰۷ میلیارد ریال در مجموع بازارها بودیم که این میزان دادوستد در ۲۰۶ هزار دفعه صورت گرفت.
بر اساس این گزارش، در حالی که حجم و تعداد دفعات معاملات با رشد ۴۷ و ۷ درصدی در مقایسه با هفته پیشین روبه‌رو شدند ارزش دادوستدها ۲ درصد افت را به ثبت رساند.
رشد معاملات در بازارهای اول و پایه
نگاهی به مبادلات انجام شده در بازارهای فرابورس نیز حاکی از آن است بازارهای اول و پایه با رشد حجم و ارزش دادوستد سهام روبه‌رو شده‌اند به طوری که در بازار اول ۴۰۳ میلیون سهم به ارزش ۵۸۴ میلیارد ریال دست به دست شد که در مقایسه با هفته پیشین نشان از رشد ۱۰۳ و ۵۶ درصدی حجم و ارزش معاملات داشت.
در همین حال در بازار پایه نیز معامله‌گران یک‌هزار و ۴۲ میلیون سهم به ارزش یک‌هزار و ۹ میلیارد ریال دست به دست کردند که رشد ۱۰۹ درصدی حجم و ۳۲ درصدی ارزش مبادلات را نشان می‌داد.
از سوی دیگر در بازار دوم نیز در حالی که حجم معاملات سهام با ۲ درصد رشد روبه‌رو شد اما ارزش آن افت ۱۸ درصدی را تجربه کرد، ضمن آنکه در بازار ابزارهای نوین مالی نیز سرمایه‌گذاران با دادوستد ۹۵ میلیون ورقه به ارزش ۴ هزار و ۲۷۳ میلیارد ریال افت ۲۷ و ۶ درصدی حجم و ارزش معاملات را به ثبت رساندند.
ورود «اخزا ۶۰۳» به تابلو بازار بدهی
در بازار ابزارهای نوین مالی شاهد عرضه اسناد خزانه اسلامی مربوط به بودجه سال ۹۶ در نماد «اخزا۶۰۳» بودیم. بدین ترتیب در جریان معاملات چهارشنبه ۱۳ دی‌ماه عرضه این سری اسناد خزانه اسلامی در فرابورس رقم خورد که بر پایه آن هر ورقه از این اوراق ۸۹۵ هزار ریال کشف قیمت شد.
این سری از اوراق در راستای تسویه بدهی‌های تبصره (۵) بند (ه) قانون بودجه سال ۹۶ کل کشور، دهم مهرماه جاری توسط وزارت اقتصاد منتشر شده و سررسید آن یکسال پس ار تاریخ انتشار یعنی ۱۰ مهر ۹۷ است. تعداد کل این سری اسناد خزانه ۱۹ میلیون ورقه به ارزش ۱۹ هزار میلیارد ریال است.
در تابلوهای معاملاتی بازار پایه نیز تنها تابلو «ب» این بازار افزایش همزمان حجم و ارزش معاملات را تجربه کرد و در تابلو «الف» رشد حجم در برابر کاهش ارزش معاملات رقم خورد. در تابلو «ج» نیز همزمان حجم و ارزش دادوستد سهام کاهش یافت.
صنایع پیشرو
در هفته‌ای که گذشت ارزش معاملات خرد بازار سهام در مجموع بازارهای اول، دوم، پایه، SME و مشتقه به ۲ هزار و ۷۶۹ میلیارد ریال رسید.
گروه «محصولات شیمیایی» با ارزش معاملاتی به میزان ۵۷۱ میلیارد ریال ۲۱ درصد از این رقم را به خود اختصاص داد و در صدر صنایع فرابورسی قرار گرفت. پس از این گروه صنایع «فلزات اساسی»، «بیمه و صندوق بازنشستگی به غیر از تامین اجتماعی»، «حمل و نقل» و «پالایشی‌ها» در جایگاه دوم تا پنجم صنایع فرابورسی که بیشترین میزان ارزش معاملات را ثبت کردند، ایستادند.
آمار درج نمادها
هفته قبل همچنین شاهد برخی درج نمادها در بازارهای فرابورس بودیم. بر این اساس نماد معاملاتی شرکت‌های سیمان کارون و سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج فارس در تابلو «ج» بازار پایه و نماد شرکت گروه کارخانجات  صنعتی تبرک در بازار دوم درج شدند.
همچنین پس از لازم‌الاجرا شدن دستورالعمل‌های جدید ابلاغ شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام شد شرکت‌های بیمه دی و قند شیروان، قوچان و بجنورد که مطابق مفاد ماده ۴۲ دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران مشمول لغو پذیرش به علت شمولیت بیش از ۳ سال در ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت شده‌اند، تا تاریخ ۹ بهمن ماه فرصت دارند برنامه‌های مربوط به خروج از شمولیت این ماده قانون تجارت را ارائه کنند تا هیات پذیرش مطابق دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در خصوص این شرکت‌ها تصمیم‌گیری کند.
در نهایت در پایان هفته‌ای که گذشت شاخص کل فرابورس به افت ۲.۵ درصدی تن داد که در پی آن آیفکس در ارتفاع ۱۰۵۵ واحدی ایستاد به طوری که باعث شد تا از ابتدای امسال تاکنون بازدهی آیفکس به ۲۰.۶ درصد رسید./ایبنا