• سه شنبه، 3 مهر 1397
  • Tuesday 25 September 2018
گروه خبر: اخبار‌مهم / اخبار / گفتگو  -  شماره خبر: 10794  -  16 دی 1396 ساعت 10:52

آفتاب اقتصادی گزارش می‌دهد

سردرگمی؛ مشکل اصلی صادرات کشاورزی
آفتاب اقتصادی- گروه خبر: به‌رغم آنکه کشورمان در تولید محصولات کشاورزی از پتانسیل خوبی برخوردار بوده و حتی در برخی محصولات باغی رتبه‌های تک‌رقمی را در جهان داراست، ولی وضعیت صادرات محصولات کشاورزی اصلا رضایت‌بخش نیست. در این باره، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نشست اعضای شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در مشهد گفت: «براساس اعلام موسسه پژوهش اقتصاد کشاورزی، سهم صادرات بخش کشاورزی کشور در سال جاری از کل صادرات به 5. 6 میلیارد دلار و معادل 13 درصد رسید. »اما نکته قابل تامل این است که میزان صادرات محصولات کشاورزی ایران با سطح زیر کشت محصولات هیچ تناسبی ندارد. شافعی در این باره اظهار کرد: «ایران 9 میلیون و 600 هزار هکتار اراضی آبی کشاورزی دارد و میزان صادرات محصولات کشاورزی آن سالانه 6. 4 میلیارد دلار است، این در حالی است که ترکیه پنج میلیون و 215 هزار هکتار اراضی آبی کشاورزی دارد و میزان صادرات محصولات کشاورزی آن سالانه 16.6میلیارد دلار است. »وی گفت: «کره‌جنوبی نیز 753 هزار هکتار اراضی آبی کشاورزی دارد و میزان صادرات محصولات کشاورزی آن 11. 2میلیارد دلار در سال است و مالزی با 380 هزار هکتار اراضی آبی کشاورزی سالانه 25. 5 میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی دارد.» گفتنی است این آمار در جدولی که در این گزارش آمده قابل مشاهده است.

یک مرجع پاسخگو باشد
آفتاب اقتصادی در این خصوص با عبدالله حاتمیان، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت‌وگو کرده است. حاتمیان گفت: «معتقدم مشکل اصلی در پایین بودن صادرات محصولات کشاورزی، مشکل مدیریتی است یا کشاورزی و تولیدی. ما در تولید محصولات مشکلی نداریم اما برای پس از تولید که شامل صادرات، بسته‌بندی، پیدا کردن بازارهای صادراتی هدف و ارائه محصولاتی با حداقل سموم و آلودگی و برندسازی و... است، مشکلات زیادی داریم. »حاتمیان ادامه داد: «البته علت این مشکلات این نیست که بگوییم به خاطر کم‌کاری وزارت جهاد کشاورزی بوده است. یک چندگانگی مسئولیتی بین دستگاه‌های مختلف وجود دارد که موجب بلاتکلیفی صادرکننده و تولید‌کننده شده است. من معتقدم که دولت باید این چندگانگی را برطرف کند و یک مرجع پاسخگو باشد. چون وزارت جهاد کشاورزی مسئولیتی از مرحله تولید تا سفره مردم را بر عهده دارد اگر این مرجع به این وزارتخانه پاسخگو باشد بهتر است. الان من به‌عنوان نماینده مردم و عضو کمیسیون کشاورزی نمی‌دانم در نابسامانی بازار برنج چه کسی مقصر است؟ و مقصد در نوسان در بازار مرغ دقیقا کیست؟» وی افزود: «من پیشنهاد می‌کنم یک نماینده تام‌الاختیار از طرف دولت تعیین شده و پاسخگوی صادرات کشاورزی باشد. اگر این چندگانگی حل نشود مشکل برندسازی و بازارسازی صادراتی نیز حل نخواهد شد. در شرایط فعلی به غیر از جهاد کشاورزی دستگاه‌های دیگری هم مسئولیت داشته و هر کدام اختیاراتی نیز دارند. دولت باید یک مرجع برای پاسخگویی به تولیدکنندگان و صادرکنندگان داشته باشد. ما در شرایط فعلی به‌عنوان نماینده خودمان به سردرگمی افتاده‌ایم چه برسد به کشاورز و تولید‌کننده‌ای که با مشکلات فراوان روبه‌روست. »
ورود برخی محصولات کشاورزی به عراق ممنوع شد

مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: براساس اطلاعیه وزارت امور خارجه از ششم دیماه ورود برخی محصولات کشاورزی به عراق ممنوع شد. «محمود بازاری» در گفت و گو با ایرنا، افزود: براساس ابلاغیه وزارت امور خارجه و طبق اعلام سفیر ایران در بغداد، عراق ورود برخی محصولات کشاورزی از جمله کاهو، شلغم، چغندر، کلم و گل کلم را به این کشور ممنوع کرده است. وی پیرامون علت این ممنوعیت گفت : دلیل این ممنوعیت تاکنون اعلام نشده و ایران در حال بررسی موضوع است. این مقام مسئول یادآور شد: اطلاعیه مزبور سه روز پیش به استان‌ها ابلاغ شده و انتظار می‌رود صادرکنندگان این امر را مورد توجه قرار دهند. به گفته بازاری، بیشترین آمار صادرات محصولات کشاورزی به عراق مربوط به سیب‌زمینی، سیب درختی و صیفی‌جات است. مردادماه امسال نیز گمرک عراق بدون هماهنگی و اطلاع قبلی واردات چهار محصول هندوانه، خربزه، گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی ایران را به دلیل تولید این محصولات در کشورشان ممنوع کرد.