• پنجشنبه، 8 خرداد 1399
  • Thursday 28 May 2020
گروه خبر: انرژی  -  شماره خبر: 10792  -  14 دی 1396 ساعت 14:36


امسال قیمت‌های نفت و طلا افزایش می‌یابد؟
قیمت‌های نفت در حدود ۶۰ دلار می‌ماند، اما ممکن است تا رکورد پایین ۳۰ دلار سقوط کند
قیمت‌های نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت به دنبال روند صعودی در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۷، برای نخستین بار از ژانویه سال ۲۰۱۴  در اولین روز معاملات سال میلادی جاری در بالای ۶۰ دلار در هر بشکه گشوده شدند.
اول هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک انتظار دارد برنت در پایان سال میلادی جاری در ۶۰ دلار بایستد که پایین‌تر از ۶۷ دلار در هر بشکه قیمت کنونی است، زیرا نگرانی‌ها نسبت به تعادل عرضه و تقاضا مانع رشد بیشتر قیمت‌ها خواهد شد.
به گفته وی، با توجه به تاثیری که تغییر عرضه یا تقاضای چند صد هزار بشکه نفت در روز بر قیمت وجود دارد، این ریسک به خصوص در نیمه اول سال ۲۰۱۸ دیده می‌شود که قیمت‌ها به سطح پایین‌تری کاهش پیدا کند و نفت برنت احتمالا به جای ۶۰ تا ۷۰ دلار، در محدوده ۵۰ تا ۶۰ دلار معامله می‌شود.  انتظار می‌رود تا پایان سال، نفت برنت ۶۰ دلار در هر بشکه و وست تگزاس اینترمدیت سه دلار کمتر، در ۵۷ دلار در هر بشکه معامله شود.
تحلیلگران در شرکت مدیریت دارایی آموندی خوش بینی بیشتری نشان داده و پیش بینی می‌کنند دورنمای نفت تا حدودی ثابت بماند و هر بشکه نفت برنت تا پایان سال در محدوده ۶۰ تا ۶۵ دلار معامله شود. با این‌همه اگر تولید شیل آمریکا به میزان چشمگیری افزایش پیدا کرده و به حدود ۱۱ میلیون بشکه در روز صعود کند، این محدوده ممکن است به ۳۰ تا ۵۰ دلار تغییر پیدا کند. در کوتاه مدت مساله عرضه شیل آمریکا عامل کلیدی محسوب می‌شود و ممکن است در هدف قیمت برای سال ۲۰۱۸ تغییر ایجاد کند. با این‌همه افزایش ناگهانی تولید نفت شیل آمریکا مبنای سناریوی این شرکت نیست.
جیمز باتلر، مدیر تحقیقات در شرکت" ETF سکیوریتیز" پیش‌ بینی کرد تولید نفت آمریکا امسال به رکورد بالایی صعود کند و از اوجی که پیش از جنگ قیمت سال ۲۰۱۴ رسیده بود، فراتر رفته و به بالای ۱۰ میلیون بشکه در روز صعود می‌کند که آخرین بار در سال ۱۹۷۰ مشاهده شده بود. وی انتظار دارد قیمت‌ها در سال ۲۰۱۸ بین ۴۵ تا ۶۰ دلار بماند، با این‌همه تنش‌های ژئوپلتیکی قابل توجه در خاورمیانه ممکن است افزایش قیمت موقتی را به دنبال داشته باشد.
احتمال سقوط قیمت طلا تا مرز ۱۲۰۰ دلار در سال ۲۰۱۸
قیمت طلا درست در آستانه فرا رسیدن سال میلادی به بالای مرز روانی مهم ۱۳۰۰ دلار صعود کرد. لوکمان اوتونوگا، تحلیلگر شرکت FXTM معتقد است این فلز در نخستین روز معامله سال ۲۰۱۸ عملکرد فوق‌العاده مثبتی داشته است. تصویر فنی طلا به شدت مثبت به نظر می‌رسد و این فلز در آستانه رسیدن به سطح ۱۳۲۰ دلار قرار دارد و اگر از این قیمت عبور کند ممکن است تا رکورد ۱۳۵۰ دلار و ۱۳۷۰ دلار پیش رود.
همچنان که بازار وارد سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ شده است، قیمت طلا احتمالا به خوبی حمایت می‌شود، البته به شرطی که دلار همچنان روند نزولی را طی کند. در حالی که دلار در معرض تهدید کاهش ارزش بیشتری قرار گرفته است، سرمایه‌گذاران به این موضوع فکر می‌کنند که آیا کاهش مالیات آمریکا رشد اقتصادی را برخواهد انگیخت.
 اما جیمز هیوز، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت "اکسی تریدر" اظهار کرد: طلا از جایگاه خود به عنوان دارایی امن در سال ۲۰۱۷ عقب نشست که ممکن است باعث شود قیمت این فلز امسال کاهش پیدا کند. کاهش ریسک‌های ژئوپلتیکی و ثبات سیاست‌های بانک مرکزی به معنای آن خواهد بود که نیاز چندانی برای طلا به عنوان دارایی مطمئن وجود ندارد. در نتیجه اگرچه این فلز در کوتاه مدت افزایش قیمت پیدا کرده، اما در صورت عدم وجود عوامل حمایت‌کننده در ادامه سال،  احتمال عقب نشینی آن به سطح ۱۳۰۰ دلار وجود خواهد داشت.
تحلیلگران در بانک آمریکایی گلدمن ساکس پیش‌بینی منفی‌تری برای قیمت طلا داشته‌ و انتظار دارند طلا تا اواسط سال ۲۰۱۸ به دلیل افزایش بیشتر نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا، تداوم رشد قوی تولید ناخالص داخلی در بازارهای توسعه یافته و عدم تشدید ریسک‌های ژئوپلتیکی، به ۱۲۰۰ دلار در هر اونس سقوط کند. این بانک اعلام کرده پیش بینی ما از قیمت هر اونس طلا در سه ماه آینده ۱۲۲۵ دلار، در شش ماه آینده ۱۲۰۰ دلار و در ۱۲ ماهه آینده ۱۲۲۵ دلار است./ایسنا