• چهارشنبه، 14 خرداد 1399
  • Wednesday 3 June 2020
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 10789  -  14 دی 1396 ساعت 14:15


مصر استفاده از بیت کوین را حرام اعلام کرد
مفتی بزرگ مصر با صدور فتوایی، بیت کوین که ارزش آن در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی به بیش از ۲۰ هزار دلار در هر واحد رسیده بود را ممنوع اعلام کرد. وی گفت: تجارت با بیت کوین شبیه به قمار است که این موضوع در اسلام ممنوع است.
این فتوا به دنبال مشورت با چند تن از کارشناسان اقتصادی صادر شده است. مفتی مصر گفت: البته اعضای مقننه مصر هم تجارت با ارزهای مجازی از قبیل بیت کوین را قابل قبول نمی دانند و استفاده از ارزها رمزنگار به عنوان دست انداز و اختلال در قدرت دولت برای حفظ ارز است.
مفتی مصر تجارت با بیت کوین را با قمار مقایسه کرد که در اسلام ممنوع است و گفت: علت آن این است که مسئولیت مستقیم آن منجر به ضرر مالی برای افراد می شود؛ ضمن اینکه بیت کوین می تواند تاثیر منفی بر روی امنیت قانونی کسانی که آن را تجارت می کنند داشته باشد و منجر به سهولت در پولشویی و تجارت کالاهای قاچاق شود.
البته مفتی مصر به عنوان اولین روحانی مسلمان نیست که بیت کوین را نقد می کند و در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی هم مفتی عربستان سعودی هم اعلام کرده بود که ارزهای دیجیتال تحت قوانین اسلامی به دلیل وجود ابهام در آنها، ممنوع است.  
مفتی عربستان گفته بود که وقتی با بیت کوین معامله ای انجام می شود، این ارز به صورت ناشناخته باقی می ماند که این موضوع بستر را برای پولشویی، پول مواد مخدر و پول نامشروع فراهم می کند.
بر همین اساس، در ماه نوامبر نهاد مذهبی ترکیه هم خرید و فروش ارزهای دیجیتال را به دلیل نبود مقررات و رابطه نزدیک آن با فعالیت های مجرمانه را نابهنجار اعلام کرد./ ایبِنا به نقل از روزنامه الاهرام مصر