• پنجشنبه، 8 خرداد 1399
  • Thursday 28 May 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / انرژی / گزارش  -  شماره خبر: 10776  -  14 دی 1396 ساعت 11:16

اظهارات ضد و نقیض در مورد سهمیه‌بندی بنزین

کارت سوخت نرفته باز می‌گردد!
آفتاب اقتصادی – گروه خبر: در حالی که چند ماه پیش صحبت از حذف نهایی کارت سوخت بود، با سخنان دیروز سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و نیز اظهارات سخنگوی سازمان برنامه و بودجه مشخص شد که سهمیه بندی بنزین و حفظ کارت سوخت یکی از گزینه‌های جدی دولت است.سخنگوی دولت دو روز پیش گفته بود که دولت به دنبال سهمیه بندی سوخت نیست اما روز گذشته سخنگوی سازمان برنامه و بودجه و همچنین رئیس امور اقتصاد کلان این سازمان در یک نشست خبری گفت: سهمیه‌بندی بنزین نهایی نیست.
امیر باقری در رابطه با بحث‌های مطرح شده در مورد سهمیه‌بندی بنزین، گفت: اکنون بحث دو‌نرخی بودن و همچنین تک نرخی بودن بنزین در مجلس مطرح است به هرحال هر دو مورد مزایا و معایب خاص خود را دارد. بنزین دو نرخی در کنار مزیت‌ها می‌تواند موجب ایجاد فساد شود و در مورد تک‌نرخی نیز بحث‌های دیگری مطرح است، با این حال هنوز در این باره جمع‌بندی نهایی شکل نگرفته و باید با مجلس توافقاتی انجام شود.باقری گفت که برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی باید بین دولت و مجلس توافق شود. برای درآمد ١٧ هزار و ۴٠٠ میلیاردی پیش بینی شده بر اساس این توافق از منابع ناشی از افزایش قیمت حامل‌ها یا منابع عمومی استفاد می‌کند.
باقری در رابطه با اینکه بخش تولید مخالف افزایش قیمت حامل‌های انرژی به دلیل تبعات ناشی از آن در تولید هستند توضیح داد که اصلاح قیمت انرژی حداقل در بخش تولید به طور جدی مطرح نیست و طوری خواهد بود که هزینه تولید کننده بالا نرود. پیش بینی این است که اثر مستقیم ندارد چون حامل‌های مورد استفاده در این بخش مورد اصلاح نیست و از سویی دیگر منابع به دست آمده به بخش تولید سرریز خواهد شد.
کارت سوخت الزامی می‌شود
این در حالی است که سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه استفاده از کارت سوخت الزامی خواهد شد، افزود: افرادی که فاقد کارت سوخت هستند باید به منظور جلوگیری از ایجاد مشکل نسبت به اخذ کارت سوخت اقدام کنند.زیبا اسماعیلی در جمع خبرنگاران با اشاره به قانون مصوب مجلس گفت: با توجه به اینکه قانون مصوب مجلس تاکید کرده که سوخت گیری فقط با کارت سوخت امکان‌پذیر است و کارت سوخت جایگاه دار فقط برای موارد ضروری استفاده خواهد شد، مالکان خودروهایی که به هر دلیل فاقد کارت سوخت هستند باید به منظور جلوگیری از ایجاد مشکل نسبت به اخذ کارت اقدام کنند.وی با بیان اینکه برای زمان ازسرگیری استفاده از کارت سوخت زمان مشخصی تعیین نشده است، افزود: افرادی که فاقد کارت سوخت هستند باید برای اخذ این کارت به نمایندگی‌های پلیس+۱۰ مراجعه کنند.
نتیجه گیری
همان طور که در بالا بیان شد مسئولان اظهارات ضد و نقیضی درباره سهمیه بندی بنزین برای سال آینده دارند.ادامه چنین اظهاراتی جز سردرگمی مردم نتیجه دیگری ندارد.بهتر است ابتدا در خصوص اجرا یا عدم اجرا شدن سهمیه‌بندی یک اجماع بین دولت و مجلس حاصل می‌شد و آنگاه نتیجه برای مردم اطلاع رسانی می‌شد.