• چهارشنبه، 14 خرداد 1399
  • Wednesday 3 June 2020
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 10758  -  13 دی 1396 ساعت 11:19


بانک مرکزی اروپا بیت کوین را تهدید اصلی ثبات مالی خواند
«یِویس مرشه» عضو هیات اجرایی بانک مرکزی اروپا در مصاحبه ای با روزنامه «بورسن زیتانگ» آلمان گفت: در صورتی که نهادهای زیرساخت مالی درگیر بیت کوین شوند، این ارز رمزنگار تهدیدی برای ثبات مالی خواهد بود.  
وی تصریح کرد: حجم معاملات بیت کوین در حال حاضر در مقایسه با گذشته نسبتا کاهش پیدا کرده و بنابراین اکنون برای سیاست پولی مسئله ای را ایجاد نمی کند. «مرشه» هشدار داد چیزی که بیشترین نگرانی را برای ما به همراه دارد، زمانی است که زیرساخت های بازار مالی از قبیل بازارهای بورس درگیر بیت کوین شوند و این موضع تهدید جدی برای ثبات مالی محسوب می شود.
عضو هیات اجرایی بانک مرکزی اروپا گفت: بیت کوین با ریسک بالایی احاطه شده که این مسئله سبب نگرانی در مورد امنیت سرمایه گذار است. وی اظهارداشت: اگرچه سرمایه گذاران برای انجام هرگونه سرمایه گذاری پُرریسک آزاد هستند؛ اما در صورت از دست دادن سرمایه خود نباید از بانک مرکزی اروپا شکایت کنند.
البته این اظهارات «مرشه» یک ماه بعداز اینکه وی گفته بود، بانک ها نیازمند اجرای «سیستم های پرداخت فوری» در سریع ترین زمان ممکن هستند تا جایگزینی برای بیت کوین و دیگر ارزهای مجازی باشد، مطرح می شود.
بر همین اساس، وی پیش از این در سال ۲۰۱۶ میلادی گفته بود که فناوری بلاک چین پتانسیل بر هم زدن پراخت های بر پایه کارت را دارد. او در آن زمان گفته بود راه حل های مبتنی بر کارت های نوآورانه، ظرفیت افزایش استفاده از کارت ها بوسیله جایگزین کردن پرداخت های نقدی را دارد./ایبنا