• سه شنبه، 3 مهر 1397
  • Tuesday 25 September 2018
گروه خبر: اخبار‌مهم / بانک‌و‌بیمه / گفتگو  -  شماره خبر: 10755  -  13 دی 1396 ساعت 11:16

طرح دولت و مجلس برای وام مسکن ارزان‌قیمت جهت استفاده زوج‌های جوان

با این طرح‌های تکراری کسی خانه‌دار نمی‌شود!
آفتاب اقتصادی- گروه خبر: یکی ازمشکلات اکثر زوج‌های جوان در آغاز زندگی نداشتن مسکن ملکی است. با توجه به بالا بودن اجاره بها در شهرهای بزرگ و به ویژه تهران زوج‌های جوان می‌خواهند با گرفتن وام و نیز قرض گرفتن از دوست و آشنا مسکن ملکی تهیه کنند. هر چند اجرای طرح مسکن یکم تا حدی توانسته به این نیاز پاسخ دهد اما شرایط سپرده‌گذاری و اقساط بالای این وام به گونه‌ای است که ناامیدی زوج‌های جوان را از خرید مسکن ایجاد کرده است.
روز گذشته مدیرعامل بانک مسکن اعلام کرد: پیشنهاد جدیدی به مجلس ارائه شده که در صورت تصویب، زوج‌های جوان می‌توانند با سپرده‌گذاری ۲۰ میلیون تومان سه سال بعد ۸۰ میلیون تومان وام مسکن ارزان‌ قیمت دریافت کنند. محمد‌هاشم بت شکن با اشاره به اینکه امیدواریم این طرح در مجلس تصویب شود، گفت: پیشنهادی به مجلس و کمیسیون عمران داده شده است که بر اساس آن زوج‌های جوان می‌توانند با سپرده گذاری 20میلیون تومان اگر به مبلغ خود دست نزنند در سال اول 40 میلیون تومان،در سال دوم 60 میلیون تومان و در سال سوم 80 میلیون تومان دریافت کنند. به گفته وی،در حال حاضر متقاضیان خرید مسکن در صندوق یکم می‌توانند با 40 میلیون تومان سپرده گذاری و یک سال انتظار 80 میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند. این مقام مسئول با اشاره به پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم ادامه داد: این تسهیلات برای اقشار متوسط طراحی شده که نرخ سود آن در بافت فرسوده 8درصد و در سایر مناطق 9.5 درصد است و دوره بازپرداخت آن 12 سال طراحی شده است.وی با بیان اینکه تا امروز  334 هزار نفر در صندوق پس‌انداز یکم سپرده‌گذاری کرده‌اند، گفت: متوسط سپرده 5/22میلیون تومان برای هر نفر بوده و 60هزار میلیارد ریال تجهیز منابع شده است و افراد با سپرده‌گذاری 40 میلیون تومانی می‌توانند یک سال دیگر 80میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که این رقم برای زوجین به 240 میلیون تومان با سپرده‌گذاری خود افراد می‌رسد.

باید جزئیات اعلام شود
آفتاب اقتصادی در این خصوص با سیداحسن علوی عضو کمیسیون عمران مجلس گفتگو کرده است. علوی گفت: «باید منتظر ماند تا ریز جزئیات مربوط به این طرح اعلام شود تا بتوان قضاوت دقیقی درباره آن داشت. اگر قرار باشد این وام جدی با سودهای 16 درصد و 18 درصد به زوج‌های جوان پرداخت شود که بسیاری از زوج‌ها توان پرداخت چنین اقساطی را ندارند.» علوی گفت: «ممکن است این وام‌های جدید برای ساکنان شهرهای کوچک و شهرستانها خوب باشد ولی واقعا برای تهران یا کلان شهرها خیلی نمی‌تواند موثر باشد.» عضو کمیسیون عمران گفت:«باید مشخص شود که این وام قرار است با چه سودی پرداخت شود و همچنین دوره بازپرداخت آن چند ساله باشد.» وی افزود: «تجربه ثابت کرده بانک مسکن وقتی وامی می‌دهد سودش خیلی بیشتر از تورم است. شما تصور کنید که زوج جوانی وام مسکن را گرفته‌اند 50 تا 60 میلیون هم قرض کرده‌اند و حالا صاحب خانه شدند این در حالی است باید ماهی 2 تا 3میلیون قسط بدهند.» علوی گفت: «فکر می‌کنم که دولت باید به مسکن زوج‌های جوان یارانه بدهد. دولت باید از طریق وزارت کار و راه و شهرسازی از ساخت مسکن به شرط تملیک از مسکن جوانان حمایت کند»

پیشنهاد جدید تفاوتی با صندوق یکم ندارد
از سوی دیگرسخنگوی کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه با همفکری نمایندگان و معاونان وزیر راه و شهرسازی و اعضای بانک مسکن طرحی برای پرداخت تسهیلات به زوجین ارائه شده است، گفت: این پیشنهاد تفاوت چندانی برای پرداخت تسهیلات 80 میلیونی خرید با صندوق یکم ندارد.صدیف بدری در گفتگو با فارس، افزود: نرخ سود این تسهیلات در پیشنهاد جدید همانند نرخ سود صندوق یکم در بافت فرسوده 8 درصد و در غیر بافت فرسوده 9.5 درصد است و تنها تفاوت ‌آن فرصت دادن به زوج‌های جوان با مبلغ پایین‌تر و هر کدام 10 میلیون تومان برای دریافت تسهیلات خرید مسکن است.نماینده مردم اردبیل خاطرنشان کرد: به هر حال این پیشنهاد به کمیسیون تلفیق ارائه خواهد شد که در صورت تصویب از سال آینده اجرایی می‌شود.

نتیجه گیری
هر چند تسهیلات جدید برای مسکن زوج های جوان در نگاه نخست امری مطلوب است اما این تسهیلات زمانی موثر خواهد بود که جوانان توانایی پرداخت اقساط آن را داشته باشند ضمن اینکه مبلغ وام بتواند بخش عمده ای از پول خرید مسکن را تامین کند و گرنه خیلی نمی توان به خانه‌دار‌شدن جوانان با وام امید داشت.