• شنبه، 23 آذر 1398
  • Saturday 14 December 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اخبار / گزارش  -  شماره خبر: 10737  -  12 دی 1396 ساعت 11:09

نقش لشکر مشاوران و مدیران قدیمی صمت در موج گرانی‌ها

وزیری با 21 مشاور
آفتاب اقتصادی  - هیرش سعیدیان: در دنیای کارمندی و مستخدمین دولت دو جهان متضاد موازی وجود دارد.  یکی ویژه کارمندان معمولی  است که  اکثریت 99 درصدی را تشکیل می‌دهند. آنها با حقوق‌های مصوب حداقلی برای اخذ یک لطف و مساعدت از فروشگاه رفاه اداره باید چند امضاء اخذ کنند و چند روز نیز وقت صرف کنند تا بتوانند از خرید تمام قسط چرخ گوشت‌های جدید که به صورت بسیار محدود خریداری شده بهره مند گردند و گاهی برای دریافت یک حکم انتقالی به شهر زادگاه‌شان تا سالها  و حتی دهه‌ها در نوبت و انتظار به سر برند. جهان دیگر، جهان مدیران است. مهم نیست که آنها در چه جناح و دولتی مدیر بوده‌اند، دو قانون نانوشته بر جهان آنها حکومت می کند ؛ اول آنکه هرگز برکنار نمی شوند، دوم آنکه منافع آنها تحت هر شرایطی  محفوظ خواهد ماند و در صورت تغییر شرایط حداکثر از  یک پست به پستی دیگر منتقل می شوند.  برخی مدیران بسیار قدیمی در سیستم وجود دارد که البته شرایط موجود اقتصادی ماحصل افکار و اعمال آنها است و بسیار به روابط کاری " ویژه مدیریتی " معتقدند. محمد شریعتمداری معاون سابق اجرایی ریاست جمهوری و رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری و همچنین صاحب تئوری " پرداخت صدقه ملی  از خزانه کشور " برای در امان ماندن از بلایای طبیعی است. وی در مدت زمان چند ماهه ای که سکان وزارت صنعت، معدن و تجارت را در دست گرفته است به دلیل اقداماتش، با سونامی از انتقادات صاحب نظران رو به رو بوده است. تضعیف نظارت بر قیمت‌ها به بهانه اجرای نسخه‌ای از بازار آزاد و همچنین رهاسازی بازارهای مصرفی  و ایجاد موجی از گرانی در ماه‌های اخیر
از جمله علل اصلی این انتقادات است. سرسخت‌ترین
مدافعان دولت نیز نمی توانند نقش منفی وزارت صنعت را در بوجود آوردن وضعیت موجود انکار نمایند. اختلال در واردات برخی کالاهای اساسی  و صدور مجوز صادرات برخی کالاها که در داخل به آنها نیاز اساسی وجود دارد همچون سنگ آهن، از جمله موارد منفی کارنامه وزارت شریعتمداری است.
علی رغم گرانی تخم مرغ متاسفانه برخی مرغداری‌های
ساکن استان‌های مرزی کماکان به صادرات آن ادامه دادند، افزایش نرخ فولاد، عدم تخصیص ارز به کاغذ  و قطع یکباره واردات آن و بالطبع ایجاد تشنج در بازار نوشت افزار و جراید، شکست طرح تعیین  قیمت در مقصد، بستن سایت ثبت سفارش خودرو و اوج گیری مشکوک قیمت آن در داخل تا سقف میلیونها تومان  و بسیاری مثال‌های دیگر باعث افزایش قیمت در بازار شد که به صورت زنجیره ای  بر روی هم  اثر متقابل گذاشتند. اینها بخشی از کارنامه این وزارتخانه و مدیران آن است که سالهاست در دولت‌های مختلف در مصدر کار بوده‌اند. اما روی دیگر سکه وضع مدیران این وزارتخانه است که علی رغم صراحت قانون عدم به کارگیری بازنشستگان، برخی مدیران آن عملاً بازنشسته یا چند شغله هستند. مورد بسیار
جالب تر  آن است که شریعتمداری با چنین عملکردی
رکوردی جدید در  نظام مدیریتی کشور بر جای گذاشته است.  او 21 مشاور دارد! همه آنها نیز بابت مشاوره‌های طبعاً  نبوغ آمیزشان به وزیر، حقوقی جداگانه و لابد درخور دریافت می‌کنند. علی‌رغم صراحت سازمان برنامه و بودجه در ممنوعیت داشتن چند شغل همزمان برخی از این افراد، اشغال همزمان چند پست توسط مدیران قدیمی به امری بدیهی بدل شده است.  

بازنشسته‌ها، چند شغله‌ها و مشاورین
 قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل مصوب  مجلس شورای اسلامی صراحت بسیاری دارد، در این قانون آمده است که :
« با توجه به اصل ۱۴۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هر شخص می‌تواند تنها یک شغل دولتی را عهده‌دار شود.
‌تبصره ۴ – تصدی هر نوع شغل دولتی دیگر در موسساتی که تمام یا قسمتی از سرمایه آن متعلق به دولت و یا موسسات عمومی است و نمایندگی‌ مجلس شورای اسلامی، وکالت دادگستری، مشاوره حقوقی و ریاست و مدیریت عامل یا عضویت در هیئت مدیره انواع شرکت‌های خصوصی به جز‌ شرکت‌های تعاونی ادارات و موسسات برای کارکنان دولت ممنوع است.
‌تبصره ۵ – متخلف از این قانون به انفصال خدمت موقت از ۶ ماه تا یکسال محکوم می‌گردد و وجوه دریافتی از مشاغلی که در یک زمان تصدی آن‌ را داشته است به جز حقوق و مزایای شغل اصلی وی مسترد می‌گردد. در صورت تکرار در مرتبه دوم، علاوه بر استرداد وجوه موضوع این تبصره به‌ انفصال دائم از مشاغل محکوم می‌گردد.
‌تبصره ۶ – آمر و صادرکننده احکام در صورت اطلاع به نصف مجازات مذکور در صدر تبصره محکوم می‌گردند.
‌تبصره ۷ – مسئولین ذیحسابی و واحدهای مالی دستگاه‌های دولتی در صورت پرداخت حقوق و مزایا بابت شغل دیگر، در صورت مطلع بودن از‌ شغل دوم به انفصال خدمت موقت بین ۳ تا ۶ ماه محکوم خواهند گردید.
‌‌تبصره ۹ – کلیه سازمان‌ها، نهادها و ارگان‌هائی که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می‌نمایند و شرکت‌ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت و‌موسساتی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است، مشمول این قانون می‌باشند». علاوه بر این قانون یک امریه و ابلاغیه شفاف دیگر در سال 96 (تصویر  در ذیل گزارش ) اجرایی شد. سالها بود که منع به کارگیری بازنشستگان در دستگاههای دولتی عملاً اجرا نمی‌شد تا آنکه حسن روحانی ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را برای اجرا به سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد.در ابلاغیه رییس جمهور به سازمان اداری و استخدامی
کشور آمده است: «در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم
قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به پیوست قانون استفساریه تبصره (۱) ماده واحده قانون بکارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های دولتی ممنوع است.»
دستوری شفاف  که هیچ نکته گنگی در آن وجود ندارد و بی شک تخطی از آن به معنای دهن کجی به قانون است.  همچنین براساس  ابلاغیه جدید سازمان برنامه و بودجه که در تاریخ ششم دی‌ماه سال جاری به کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده پنج قانون مدیریت خدمات کشوری ارسال شد، آمده  است: «به منظور
 پرهیز از بروز مشکل در نحوه تطبیق و همترازی در پست‌های سازمانی مصوب دستگاه‌های اجرایی و با توجه به حکم شماره 39/896 مورخ 20/11/1395 هیئت مستشاری دیوان محاسبات کشور، از تاریخ ابلاغ این بخشنامه استفاده از عناوین نظیر "مشاور وزیر و مدیرکل"، "مشاور و مدیرکل" و عناوین مشابه برای تخصیص به پست‌های سازمانی در دستگاه‌های اجرایی ممنوع است». به زبان ساده معنی این ابلاغیه آن است که حق ندارید قانون را دور بزنید و برای داشتن چند شغل الفاظ جدید اختراع نمایید. علاوه بر این قوانین، برخی اصول اخلاقی نیز از تریبون‌های رسمی همواره تبلیغ می شود و از آن جمله می‌توان به این مورد اشاره کرد که در سالی با این همه گرانی و رکود اقتصادی و فقر گسترده شایسته نیست که مدیر اقتصادی جمهوری اسلامی از چند شغل برخوردار باشد و حقوق  و مزایای کلان و مضاعف دریافت کند، به ویژه آنکه نحوه مدیریت خود وی و وزارتخانه متبوعش تاثیر بسزایی در ایجاد وضع موجود ایفا کرده باشد. مردم درد کشیده این دیار، میلیونها جوان فارغ التحصیل ایرانی فاقد شغل و هر شهروند این کشور استحقاق این  پاسخ از وزارت صنعت را دارند که بر چه اساس و استدلالی در این شرایط وزیر صنعت بیست و یک نفر از مدیران و دوستانش را به عنوان مشاور استخدام کرده است؟ فایده حضور آنها چیست؟ چه مزایا و حقوق احتمالی بابت این مشاوره‌ها نصیب این  افراد می شود؟  وزیر در هفته چند ساعت از
مشورت با این بیست  و یک مشاور خود بهره مند
 می شود ؟ اگر توصیه‌های آنها چنین مفید
است چرا  بسیاری از آنها از پست‌های خود برکنار شده اند ؟  دلیل به کارگیری بازنشستگان  و عدم به کارگیری افکار و افراد جدید  علی رغم نص صریح قانون در این وزارتخانه چیست؟ اگر مدیریت این افراد چنین مفید است چرا خروجی عملکرد وزارت صنعت؛ معدن و تجارت به این شکل است؟ چند مدیر در این وزارتخانه از اشتغال همزمان در چند شغل و مواهب آن برخوردار هستند؟

مشاورین و مدیران وزارت صنعت
محمد شریعتمداری در احکامی معاونین و مشاورین  وزارتی  خود را تاکنون به شکل کامل منصوب نموده است. بسیاری از این مدیران، عملکرد پر انتقادی در رزومه کاری  خود ثبت کرده اند و یا آنکه بازنشسته و یا چند شغله هستند. وزیر صنعت همچنین بر اساس شمارش تعداد احکام صادره و همچنین آمار ارائه شده توسط سایت رسمی این وزارتخانه برای  تعداد 21 مشاور  حکم امضا نموده است که توجه ویژه دستگاه‌های نظارتی را می‌طلبد.

مجتبی خسروتاج
این اصفهانی زاده جهان صنعت، متولد سال ۱۳۳۱ است و پس از اخذ مدرک تحصیلی لیسانس خود در رشته مدیریت اقتصادی در سال ۱۳۵۳ از مدرسه عالی ریاضیات و مدیریت اقتصادی کرج به استخدام رسمی دولت درآمد.  مدیریت وی از سال 59  و پس از انتصابش به عنوان  مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره مرکز تهیه و توزیع مواد پلاستیکی وزارت بازرگانی  شروع شد.  او در طول دوره کاری خود 37 سال مدیر بوده است و سالها است که بازنشسته محسوب می شود. خسروتاج مدیری محافظه کار است که با تمامی محافل سیاسی حاضر در حوزه صنعت ارتباط خوبی دارد.  

یونس  الستی  
قائم مقامی معاونت توسعه مدیریت، منابع و امور استانهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، مشاور کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، معاون توسعه مدیریت، امور حقوقی و مجلس سازمان ملی استاندارد ایران از جمله سوابق یونس الستی است.

حسن یونسی سینکی
مدیری که  وزیر جهاد کشاورزی اعتقادی به کار او در معاونت بازرگانی نداشت. سینکی دوست قدیمی شریعتمداری است  و  بازنشسته محسوب می شود.  این امر اما باعث نشد تا دستیار اجرایی سابق رئیس جمهور از دوست دیرینش دل بکند. سینکی با توصیه اکید شریعتمداری به نعمت زاده، وارد وزارت صنعت شد. وی، از سوی شریعتمداری معاون اجرایی حسن روحانی، در دو تاریخ متفاوت، دو حکم با عنوان «دبیری ستاد هدفمندی یارانه‌ها» و «دبیری ستاد تنظیم بازار» را نیز دریافت کرد. پس از آمدن شریعتمداری به وزارت صنعت، وی ارتقاء یافت. برخی رسانه‌های منتقد در توصیف عملکرد وی در تنظیم بازار و قیمت‌ها از اصطلاح " به کما بردن بازار " استفاده کردند.  او در مسئله گرانی کاغذ مورد انتقاد نشریات قرار گرفت.

مهدی کرباسیان
مرد 66 ساله، دیگر اصفهانی پر قدرت وزارت صنعت محسوب می شود، او قریب چهل سال است که در استخدام دولت است و بازنشسته‌ای از پا ننشسته است. دفتر وی در تماس خبرنگار آفتاب اقتصادی، حاضر به توضیح در مورد وضعیت استخدامی وی نشد. کرباسیان علاوه بر ریاست ایمیدرو  برخی مناصب ذیل را در  زمان گذشته و در حال حاضر به صورت همزمان دارا است : عضو هیات رئیسه صندوق اوپک (وین ـ اطریش)،  عضو هیات رئیسه بانک توسعه اسلامی(جدهّ)،  عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس(عسلویه)، رئیس هیئت رئیسه صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت، عضو هیئت مدیره بانک پارسیان، رئیس شورای عالی جامعه حسابداران رسمی کشور، مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی (سهامی عام)، عضو فدراسیون جهانی بدمینتون، عضو هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران، رئیس کانون ایرانیان مقیم دبی، عضو هیئت امنای صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان،. ....

صادق نجفی
صادق نجفی به تازگی به معاونت وزیر و مدیرعاملی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران منصوب شده است. او  شهردار سابق تبریز است و رئیس هیئت مدیره منطقه آزاد ارس نیز بود که طرح تحقیق و تفحص از  این منطقه آزاد به تازگی دردستور کار برخی نمایندگان مجلس قرار گرفته است. عملکرد وی در واگذاری یک تیم فوتبال پر طرفدار تبریزی مورد انتقاد برخی منتقدین تبریزی واقع شد. انتصاب او به سمت جدید، انتقاداتی در پی داشت.

21 مشاور همزمان
وزیر صنعت، معدن و تجارت به تازگی احکام 9 مشاور دیگر را نیز امضاء کرده است که با توجه به مشاورین قبلی  این وزیر  را به ثبت  رکوردی تاریخی در این زمینه  نائل کرده است.  سوابق برخی از این افراد و پست سازمانی آنها و همچنین مشغول بودن همزمان آنها به بیش از یک شغل پرسش‌های را به وجود آورده است.  

سه مشاور بین الملل !
محمد رضا فیاض سفیر سابق ایران در امارات و دوست صمیمی کرباسیان  است که از زمان حضور همزمان آنها در دبی این دوستی جانی افزون گرفت.  فیاض به تازگی به عنوان مشاور در امور بین‌الملل از شریعمتداری حکم گرفته است، اما فیاض تنها کسی نیست که  برای رفع دغدغه‌های بین المللی وزیر صنعت حقوق دریافت می‌کند، وزیر صنعت بر طبق آمار رسمی سایت وزارت صنعت دو مشاور دیگر در عرصه بین الملل دارد، مهدی علیزاد مشاور وزیر در امور پژوهش‌های تجارت بین الملل و سازمانهای
‌بین المللی و عبدالرضا امینی مشاور وزیر در امور
بین الملل  دیگر مشاوران فرامرزی وزیر صنعت هستند.

مشاورین رسانه ای  
وزارت صنعت به گواه اهالی رسانه یکی از ضعیف ترین
 عملکردها را در حوزه رسانه و اطلاع رسانی در میان مجموعه نهادهای دولتی داشته است. با این همه این موضوع  نمی تواند مانع از عزم جزم وزیر برای مشاور گزینی شود. منوچهر طاهایی مشاور وزیر و همچنین  سخنگو و رییس  همزمان شورای اطلاع‌رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت است.  سونیا پور یامین مجری مشهور صدا و سیما است که در کمال تعجب به عنوان مشاور رسانه ای از وزیر صنعت حکم دریافت کرده است. ناصر بزرگمهر  دیگر مشاور رسانه ای وزارت صنعت است.  

چند شغله‌ها  
یاورزاده دیگر مشاور وزیر است که همزمان  هم مدیر کلی دفتر وزارتی وزارت صنعت را بر عهده دارد.  راضیه لک که جایگزین «محمد تقی کره ای» شده است تنها مشاور خانم وزیر است و بالنسبه ناشناس است. علی احمدیان مشاور در امور اجرایی است.  دفتر وی در تماس آفتاب اقتصادی حاضر به  تایید یا تکذیب نسبت وی با محمد
احمدیان معاون امور برق وزارت نیرو در دولت محمود احمدی نژاد
نشد.  حسن صادقی به عنوان مشاور امور کارگری از فعالین کارگری نزدیک به خانه کارگر، اصغر خسروشاهی به عنوان مشاور صنعت خودرو و محمد دادکان به عنوان مشاور در امور ورزشی منصوب شدند! همچنین حسن الفت دیگر  مشاور وزیر صنعت است که همزمان عضویت در هیئت مدیره شرکت دخانیات ایران را نیز برعهده دارد.  گلنار نصرالهی مشاور وزیر در امور صنایع نساجی است. سید علی حسین مشاور وزیر و رئیس کل مرکز حراست است. محمدرضا نجفی نیز علاوه بر سمت مشاور وزیر، مدیر کل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات را عهده‌دار است. محمدحسین چراغی مشاور وزیر در امور ایثارگران است. احمد رفعت رئیس دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی است و به عنوان مشاور امور دریایی نیز حکم گرفته است.  بهروز ریاحی مشاور وزیر و مسئول هیئت حمایت از صنایع است.

بعد از تعطیلات بررسی می کنیم
پیدا کردن نماینده ای در کمیسیون صنایع و معادن   که نظری  انتقادی نسبت به وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته باشد کار چندان راحتی نیست. جزء چند نفر محدود که غالباً در دسترس نیستند و یا با رسانه‌های جناح مقابل مصاحبه
نمی کنند، بقیه معمولاً  در برابر پرسش‌های خبرنگاران در مورد
عملکرد ضعیف وزارت صنعت، معدن و تجارت  دعوت
می نمایند تا آنان تعمق بیشتری در مورد اقدامات وزارت صنعت،
معدن و تجارت داشته باشند. محسن کوهکن نماینده لنجان از جمله نمایندگانی است که  دفاع بسیاری از وزارت صنعت و معدن انجام داده است.  او در پاسخ به این سوال ما که نظر وی در رابطه با عملکرد وزارت صنعت چیست و آیا از موضوع انتساب فله ای مشاوران در وزارت صنعت خبر داشته است، گفت: براساس قانون مسئولین می‌توانند مشاورینی را استخدام نمایند و به همین خاطر باید توجه داشته باشید که این مسئله اگر در چارچوب قانون باشد و مشاور هم وزن سیاسی بالایی داشته باشد چه اشکالی دارد. او در ادامه مدعی شد که در بازدیدی که از یک کارخانه خودروسازی در فرانسه داشته است، مواردی حاکی بر اشکال در خط تولید دیده است که خوشبختانه در کارخانه ایران خودرو چنین مشکلاتی وجود نداشته است!  محمد عزیزی دیگر عضو کمیسیون صنایع در پاسخ به سوالی در مورد سفرهای خارجی نمایندگان عضو کمیسیون به دلیل بازدید از خودروسازهای خارجی به آفتاب اقتصادی گفت: در کمیسیون صنایع و معدن چند کمیته تخصصی همچون هوا فضای صنعت و معدن وجود دارد که اعضای کمیته صنعت چند باری برای بازدید از خودروسازی‌ها به کشورهای اروپایی و جنوب شرقی اروپا سفر کرده‌اند. ولی ملکی  دیگر نماینده عضو کمیسیون صنایع و معادن به آفتاب اقتصادی گفت که مجلس در حال حاضر به مدت دو هفته تعطیل است و به محض بازگشایی حتماً موضوع مشاوران در وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری خواهد شد و اگر مورد غیرقانونی باشد آن را پیگیری می کند.