• یکشنبه، 22 تیر 1399
  • Sunday 12 July 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / خودرو / گفتگو  -  شماره خبر: 10721  -  11 دی 1396 ساعت 09:33

از سرگیری ثبت سفارش واردات خودرو

حباب خودروهای وارداتی شکسته می‌شود؟!
آفتاب اقتصادی- گروه خبر: سرانجام با ابلاغ وزارت صنعت، معدن و تجارت، ثبت سفارش واردات خودرو از دیروز از سر‌گرفته‌شد. در چند ماه گذشته و به دلیل بسته‌بودن سامانه ثبت‌سفارش، قیمت خودروهای وارداتی با افزایش قابل ملاحظه‌ای مواجه شده و بسیاری از افرادی که در نمایندگی‌های خودروهای وارداتی برای خرید خودرو ثبت نام کرده بودند، نتوانستند به موقع خودرو خود را تحویل بگیرند.وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف ساماندهی واردات خودرو از تیر ماه امسال ثبت سفارش جدید برای واردات این محصولات را متوقف کرد.در چند ماهه گذشته نیز دستورالعمل ساماندهی و مدیریت واردات خودرو از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تدوین و برای تصویب نهایی به هیئت دولت ارسال شد.براساس جدیدترین اخبار به دست آمده، این دستورالعمل روز شنبه به وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده و به دنبال آن از دیروز صبح فعالیت سایت ثبت سفارش واردات خودرو پس از چند ماه وقفه مجددا از سر گرفته شده است. طبق این دستورالعمل واردات خودروهای با ارزش گمرکی بیش از ۴۰ هزار دلار و حجم موتور بیش از ۲۵۰۰ سی‌سی نیز ممنوع است.به این ترتیب واردات برند پورشه به کشور متوقف شده و در برندهایی همچون بی‌ام‌و، بنز و لکسوس نیز تنها مدل‌های پایه و ارزان‌تر از ۴۰ هزار دلار، امکان ورود به کشور را خواهند داشت.برندهای دیگری همچون سیتروئن، رنو، هیوندای، تویوتا، نیسان، سانگ‌یانگ، کیا، میتسوبیشی و دی‌اس نیز همچون گذشته امکان ورود به کشور را خواهند داشت.همچنین واردکنندگان غیرنمایندگی نیز مشروط به شرایطی اجازه واردات خودرو را یافته‌اند. البته از سرگیری ثبت سفارش واردات خودرو با ممنوع شدن ثبت سفارش واردات خودروهای مدل ۲۰۱۶ همراه شده است به‌گونه‌ای که از امروز صبح با شروع سال جدید میلادی (۲۰۱۸)، ثبت سفارش واردات خودروهای مدل ۲۰۱۶ ممنوع خواهد بود.

قیمت‌ها کاهش می‌یابد
در همین حال، ولی ملکی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شواری اسلامی و عضو ناظر مجلس در شورای رقابت به آفتاب اقتصادی گفت: «از زمانی که جلو ثبت سفارش خودرو گرفته شد در بازار خودرو حباب ایجاد شد و قیمت خودروهای خارجی تا 40 تا 50 درصد گران شد.» وی با اشاره به اینکه آغاز دوباره ثبت سفارش با پیگیری‌های مجلس صورت گرفت، گفت: «من هفته قبل چند جلسه در این خصوص با وزیر صنعت داشتم. ضمن اینکه سه هفته پیش جلسه‌ای با انجمن قطعه‌سازان و واردکنندگان خودرو برگزار کردم و در این جلسه معاون وزیر صنعت نیز حضور داشت. در آن جلسه ما از دولت خواستیم که ثبت سفارش را از سر گیرد که خوشبختانه این موضوع از دیروز آغاز شد. همان طور که گفتم بستن ثبت‌سفارش باعث افزایش قیمت حبابی خودروهای وارداتی شد. به طور مثال قیمت خودرویی که 150میلیون تومان بود به یکباره به 220 میلیون تومان رسید. دولت در تعرفه‌های جدید برای خودروهای تا 1500سی‌سی 55درصد و 1500 تا 2000 سی سی 75 درصد و از 2000 تا 2500 سی سی را به 95 درصد افزایش تعرفه داده است. هر چند که افزایش تعرفه در قیمت خودروها اثر می‌گذارد اما به هر حال ثبت سفارش و واردات خودرو باعث پایین آمدن قیمت خودروهای وارداتی خواهد شد. ضمن اینکه تعداد زیادی از خودروهایی که در گمرکات اجازه ترخیص نداشتند از این به بعد ترخیص خواهند شد و طبق قانون عرضه و تقاضا وقتی عرضه زیاد شود قمیت‌ها کاهش می‌یابد.» ملکی با اشاره به اینکه بسته شدن سامانه ثبت سفارش در چند ماه اخیر روی قیمت خودروهای داخلی نیز تاثیر گذاشت، گفت: «شورای رقابت فقط می‌تواند خودروهای زیر 45 میلیون تومان را قیمت‌گذاری کند و در بقیه خودروهای داخلی شاهد افزایش قیمت بودیم چون قیمت فولاد در سطح جهانی به ازای هر تن 150 دلار افزایش پیدا کرده است. ضمن اینکه واردات اغلب این خودروها به صورت CKD انجام و در ایران مونتاژ می‌شود بنابراین چون قطعات آنها وارداتی بود روی قیمت آنها اثر گذاشت.»

تعادل بین عرضه وتقاضا از بین رفته بود
رئیس انجمن واردات کنندگان خودرو در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما درباره آینده بازار خودروهای وارداتی و حباب قیمتی ناشی از بسته‌بودن سامانه ثبت سفارش هم گفت: درمدتی که سامانه ثبت سفارش بسته بود، تعادل بین عرضه وتقاضا در بازار خودروهای وارداتی از بین رفت و این مسئله موجب ایجاد قیمت‌های حبابی در بازار خودرو شد. اما امیدواریم با بازشدن سامانه ثبت سفارش و ازسرگیری دوباره واردات خودرو، به زودی تعادل به بازار بازگردد و شاهد کاهش قیمت خودرو باشیم. وی البته تاکید کرد: انتظار بازگشت قیمت‌ها به کانال قیمتی قبل ازبسته شدن سامانه ثبت سفارش انتظار بیهوده ای است زیرا که در ابلاغیه جدید تعرفه واردات افزایش یافته، اما بی شک قیمت‌های حبابی موجود هم ماندگارنخواهد بود.رضایی در تشریح بیشتر این موضوع گفت: به عنوان مثال خودرویی که قبل از بسته شدن سامانه ثبت سفارش حدود 230 میلیون تومان قیمت داشته و درحال حاضر حدود 300 میلیون در بازارعرضه می شود با ورود خودروهای جدید به بازار و افزایش عرضه با افت حدود ده درصد قیمت مواجه خواهد شد و انتظارما این است که این خودرو در بازه قیمتی 270 تا 280 میلیون تومان در بازار عرضه شود.