• دوشنبه، 2 مهر 1397
  • Monday 24 September 2018
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد کلان / گفتگو  -  شماره خبر: 10697  -  10 دی 1396 ساعت 10:54

آفتاب اقتصادی گزارش می‌دهد

واردات تخم‌مرغ تا چه زمانی ادامه دارد؟
آفتاب اقتصادی- گروه خبر: افزایش قیمتی که در چند هفته اخیر درباره تخم‌مرغ رخ داد به دلیل کاهش عرضه بود. در واقع بیماری آنفلوآنزای فوق‌حادی که بسیاری از مرغداری‌های کشور را تحت تاثیر قرار داد موجب شد تا بیش از 20 میلیون مرغ تخم‌گذار معدوم شود. همین موضوع منجر به کاهش عرضه و گرانی تخم‌مرغ شد و دولت نیز به‌منظور کنترل قیمت‌ها دستور عرضه تخم‌مرغ‌های وارداتی را در بازار صادر کرد. اما سوال اصلی این است که عرضه تخم‌مرغ‌های وارداتی تا چه زمانی می‌تواند موجب تعدیل قیمت تخم‌مرغ شود؟رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در این باره گفت: از حدود شهریور ماه که آنفلوآنزا در کشور شیوع یافت، معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی جلسه ای را با حضور تشکل‌های مربوطه برگزار کرد، در آن جلسه مطرح شد با وضعیت ایجاد شده، حداقل ۱۳۰ هزارتن تخم مرغ امسال کمبود خواهیم داشت و به اتحادیه میهن، ماموریت داده شد که این واردات را انجام دهد.ناصر نبی‌پور، تصریح کرد: بنابراین محموله ای که الان به کشور آمده شهریور ماه اقدامات مربوط به آن انجام شده و  یک شبه نیامده است؛ مقداری هم که آقایان می‌گویند نیست؛ ۱۳۰ هزارتن اعلام شده امسال کمبود خواهیم داشت، ۲۰ هزارتن نیز حواله صادر شده و حدود ۵۰ الی ۶۰ تن به کشور آمده است.وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه واردات تخم مرغ روی قیمت این محصول در بازار تاثیرگذار خواهد بود، گفت: بخش زیادی از افزایش قیمت تخم مرغ در بازار ناشی از مسائل روانی است، در حال حاضر میانگین قیمت این محصول درب مرغداری نیز کاهش یافته و از ۷۰۰۰ تومان به‌حدود ۶۵۰۰ تومان رسیده است.

برنامه‌ریزی ما مقطعی است
علی وقف چی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در این خصوص به آفتاب اقتصادی گفت: «ما بارها گفته‌ایم که بزرگترین عیب مسئولان اقتصادی این است که می‌خواهند مشکلات خود را مقطعی حل کنند. این موضوع آسیب زیادی به ما می‌زند و اجازه نمی‌دهد که یک برنامه حداقل میان مدت برای بخش‌های مختلف داشته باشیم.» وقف چی با اشاره به شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد که به معدوم شدن میلیون‌ها مرغ انجامید و به همین دلیل قیمت تخم‌مرغ افزایش یافت، گفت: «متاسفانه براثر مدیریت‌های ضعیف، ضربه‌های زیاد اقتصادی به مرغداران وارد شده است. واقعا چرا از قبل برای مهار این بیماری فکری نشده بود. می‌شد با تدبیر راه‌های معقول‌تری در پیش گرفت. با توجه به تعداد زیادی از مرغ‌ها که معدوم شده‌اند حداقل یک سال طول خواهد کشید که مرغداری‌های تخم گذار به ظرفیت‌های قبل از وقوع این بیماری برسند. معدوم شدن 20 میلیون مرغ موجب بروز خلا جدی در ظرفیت تولید شده است. این نماینده مجلس گفت: واقعا باید یک نگاه اورژانسی به حل این موضوع داشت. قطعا می‌توانستیم خیلی زودتر جلو بیماری آنفلوآنزای فوق حاد را بگیریم و باید با مقصران در این خصوص از هر دستگاه و سازمانی که باشند برخورد کرد. چون اقتصاد ما اقتصاد دولتی است برخی مسئولان فوری ترین راه حل را در واردات می‌دانند. در این میان تولیدکنندگان زیادی سرمایه خود را از دست دادند. وی با اشاره به وضعیت بازار تخم‌مرغ گفت: «با توجه به اینکه در فصل زمستان مصرف تخم‌مرغ افزایش می‌یابد طبیعتا تقاضا بالاست و چاره‌ای جز واردات برای مهار قیمت‌ها و تعادل عرضه و تقاضا در شرایط زمانی کنونی وجود ندارد. زیرا در صورت عدم تعادل عرضه و تقاضا، دوباره شاهد گرانی خواهیم بود. باید تا زمانی که کمبود عرضه از سوی تولیدکنندگان داخلی وجود دارد این کمبود را با واردات پوشش داد.»

تزریق مسکن موقت به بازار
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: عرضه تخم مرغ دولتی شامل اقدامات مُسکن واری است و دولت نیز چنین امکانی ندارد مگر اینکه از منابع دولتی مابه‌التفاوتی را ایجاد کند.علی ابراهیمی درخصوص افزایش قیمت تخم مرغ و اقدامات دولت در کاهش قیمت آن، اظهار داشت: گرانی تخم‌مرغ به علت کمبود تولید است که علت کمبود آن نیز تلفات سنگینی بود که واحدهای تولیدی بر اثر آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان داشتند.عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با بیان اینکه تخم‌مرغ شامل کالاهایی است که واردات و صادرات آن سخت است و افرایش قیمت آن در چنین شرایطی طبیعی است و همچنین تا زمان جایگزینی گله‌های مرغ تخم‌گذار تلف شده چنین مشکلاتی وجود دارد، گفت: اقدام اثرگذاری که می‌توان در چنین شرایطی انجام داد سرعت بخشیدن به بهداشتی‌سازی سالن‌هایی است که تلفات داشته‌اند، واردکردن واحدها به چرخه تولید دو ماه زمان می‌برد.وی با تاکید بر اینکه مردم زمانی‌که مشاهده کنند واقعیت‌ها به آنها گفته می‌شود اعتراض چندانی نمی‌کنند، عنوان کرد: انتقاد جدی به نحوه مدیریت بخش کشاورزی وجود دارد که بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان چندین سال است به کشور ما خسارات سنگینی می‌زند و ما هنوز در حال تلفات دادن هستیم.این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خانه ملت،  با بیان اینکه میزان تولید تخم‌مرغ کشور حدود 800هزار تن بوده که نیاز کشور را با سرانه حدود 12 کیلیوگرم در سال تامین می‌کند، گفت: طی سال‌های گذشته در زمینه تامین پروتئین از ناحیه تخم‌مرغ خودکفا بودیم.عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با تاکید بر اینکه آمار تلفات مرغ‌های تخم‌گذار بین 6 تا 12 میلیون قطعه است که اختلاف دارند و واحدهای تولیدی که دچار مشکل شده‌اند میزان تولید قابل توجهی داشته‌اند، خاطرنشان کرد: باید رعایت نکات بهداشتی و مراقبت از این بیماری‌ها را بهتر عملی می‌کردیم.