• پنجشنبه، 8 خرداد 1399
  • Thursday 28 May 2020
گروه خبر: فناوری اطلاعات  -  شماره خبر: 10680  -  9 دی 1396 ساعت 11:24

معاون نظارت رگولاتوری

مشکل آنتن‌دهی تلفن همراه در ساختمان‌های بلند مرتبه و مترو رفع می‌شود
مجید حقی، معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره وضعیت قطعی مکالمه گفت: دو بحث برای قطعی مکالمه به صورت فنی وجود دارد؛ اولین موضوع «کال دراپ» به معنای برقراری ارتباط میان مبدا و مقصد  است اما سیستم اپراتور این ارتباط را قطع می‌کند که باعث می‌شود تا مکالمه مشترک قطع شود. بحث دوم در قطعی مکالمات تلفنی، مسئله عدم شنیدن صدا با دریافت نکردن سرویس یا همان آنتن است؛ در حقیقت مکالمه کال دراپ نمی‌شود و مکالمه تلفنی به صورت بصری همچنان ادامه دارد اما سرویس وجود ندارد که در نهایت باعث قطعی مکالمه می‌شود.
حقی درباره نگاه مشتری به مسئله قطعی مکالمه تاکید کرد: نوع قطعی مکالمه تلفنی از نگاه کاربر از لحاظ کال دراپ بودن یا نبودن تفاوتی ندارد؛ در واقع تنها کاربر با این مسئله که سرویس دریافت نمی‌کند، مکالمه دچار قطعی می‌شود یا کیفیت پایینی دارد معترض است.
معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری با اشاره به پیگیری مشکلات گفت: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در حال پیگیری مسئله قطعی مکالمات تلفنی و مشتریان معترض است.
وی درباره روش ارزیابی میزان مشکلات و قطعی مکالمات تلفنی گفت: هم  اکنون دو روش برای ارزیابی مسائل و مشکلات این حوزه اعم از حس و حال مشتریان و نارضایتی‌های مشترکان تلفن همراه و اندازه‌گیری‌های انجام شده توسط تجهیزات است. خروجی هر کدام از این ارزیابی‌ها عددی متفاوت است و رگولاتوری در حال بررسی این موضوع است تا نتیجه گیری کند که باید به کدام یک از این روش‌های ارزیابی اتکا کرد.
مجید حقی با اشاره به مشکلات آنتن‌دهی و قطعی گسترده مکالمات  تلفنی در ساختمان‌های بلند و مترو گفت: مترو و ساختمان‌ها مکان‌هایی با وضعیت In Door هستند که نسبت به فضای خارجی با وضعیت Out Door در بحث ارائه امکانات ارتباطی از نظر نوع پوشش و بحث‌های فنی دارای تفاوت‌های زیادی هستند. برای ساختمان‌های بلند مرتبه و داخل ساختمان‌ها یا فضاهایی همچون مترو قواعد و قوانین جدیدی در قالب آیین نامه در حال وضع شدن است تا مشکلات آنتن‌‌دهی در این اماکن رفع شود.
معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری تاکید کرد: پس از تصویب آیین‌نامه جدید برای بحث پوشش ارتباطی در ساختمان‌های بلند مرتبه که شامل ساختمان‌های جدید و قدیمی می‌شود،  مشکل آنتن‌دهی تلفن همراه در ساختمان‌های بلند مرتبه و مترو رفع می‌شود.