• شنبه، 24 آذر 1397
  • Saturday 15 December 2018
گروه خبر: اخبار‌مهم / اخبار / گفتگو  -  شماره خبر: 10675  -  9 دی 1396 ساعت 11:18

سوژه خوانندگان: طبق برآوردهای ما در شهر یزد علی‌رغم تنش آبی بین 140 تا 220 کارواش وجود دارد

رشد قارچ گونه کارواش‌ها در شهر بی‌آب ایران!
آفتاب اقتصادی-گروه خبر: شهر یزد از دیرباز با مشکل کم‌آبی مواجه بوده و یزدی‌ها نسل به نسل با قناعت و صرفه‌جویی سعی کردند تا ضمن استفاده درست از آب حتی قطره‌ای از آن را هدر ندهند. اما چند سالی است که تعداد زیاد و بیش از حد کارواش‌ها در این شهر به یک معضل بزرگ تبدیل شده است. به تازگی یکی از خوانندگان آفتاب اقتصادی در پیامی خواستار پیگیری این موضوع توسط خبرنگاران روزنامه شد.

وجود این همه کارواش توجیهی ندارد
خبرنگار ما برای بررسی بیشتر این موضوع با این خواننده گرامی تماس گرفت. وی با اشاره به اینکه خودش صاحب یک کارواش در یزد است، گفت: «در حالی که بزرگترین معضل یزد کم آبی است وجود این همه کارواش در شهر یزد هیچ توجیهی ندارد. در تهران با جمعیت 10میلیونی حدود 500 کارواش وجود دارد. این در حالی است که در شهر یزد که جمعیت خیلی کمتری دارد 220 کارواش وجود دارد. اکنون تقریبا در هر زمینی حتی در خیابان‌های تازه‌تاسیس شاهد هستیم که یک کارواش ایجاد شده است. نکته قابل تامل این است که به تازگی استانداری لزوم گواهی عدم سوء‌پیشینه و سوء‌سابقه را برای صدور پروانه کارواش برداشته است. یعنی اگر قبلا کسی می‌خواست در یزد کارواش تاسیس کند باید عدم سوء پیشینه ارائه می‌کرد در حالی که اکنون این الزام وجود ندارد. با این وضعیت، فردی که سابقه جرم دارد به راحتی می‌تواند مجوز کارواش بگیرد.» وی افزود:« نکته تاسف بار دیگر در این خصوص، نرخ شکنی در میان کارواش‌هاست اکنون هزینه شستشو در خیلی از کارواش‌های یزد 6 هزار تومان است. در صورتی که هزینه خشکشویی یک لباس هم از این مبلغ بیشتر است. به نظر من باید قیمت آب کارواش‌ها بالا رفته و آنها ملزم به داشتن سیستم تصفیه شوند. این نرخ شکنی‌ها باعث شده که کارواش برای ما صرفه اقتصادی نداشته باشد. یک کارگر ماهر کارواش حداکثر با 40 لیتر آب می‌تواند یک ماشین را بشورد در حالی که یک کارگر ناشی برای شستشوی ماشین به 100 لیتر آب نیاز دارد. این در حالی است که یزد به لحاظ آب شرب مشکل دارد و کارواش‌ها از این آب شرب برای شستشوی ماشین استفاده می‌کنند.»

ضوابط را سخت‌گیرانه می‌کنیم
خبرنگار آفتاب اقتصادی برای بررسی بیشتر این موضوع با آقای بلوکی دبیر اجرایی اتاق اصناف یزد تماس گرفت که وی در پاسخ گفت: «دو‌ماه پیش جلسه‌ای با اداره آب و فاضلاب برگزار و مقرر شد که اتحادیه صنفی واحدهای کارواش را به شرکت آب و فاضلاب معرفی کند تا این شرکت با بررسی‌های لازم سیستم تصفیه خانه را برای واحدهای کارواش پیاده کند. متاسفانه بعدا سازمان آب به اتحادیه نامه نوشت که خود اتحادیه بررسی کند و شماره قبوض کنتور واحدهای کارواش را کنترل کند. این در حالی است که اساسا برای اتحادیه انجام چنین کاری میسر نیست. یک جلسه دیگر هم با حضور نمایندگان استانداری، فرمانداری، سازمان صنعت و معدن، اماکن عمومی و سازمان آب، نماینده اتاق بازرگانی، اتحادیه مربوطه و شهرداری برگزار شد و مقرر شد ظرف حداکثر دو ماه اداره آب موضوع را پیگیری و اعلام پاسخ کند. تا همین الان که با شما صحبت می‌کنم پروانه جدیدی برای کارواش‌ها صادر نشده است. معاون عمرانی استانداری یزد هم دستور داده است که به خاطر کمبود منابع آب، پروانه کارواش صادر نشود. ما هم از سازمان آب خواسته‌ایم که یک روش تصفیه‌خانه موسوم به آب خاکستری را در کارواش‌ها پیاده‌سازی کند. تاکنون فقط یک واحد کارواش داریم که این سیستم را با هزینه بالا پیاده سازی کرده اما اکنون برایش مقرون به صرفه است زیرا مصرف آب آن کمتر شده و به لحاظ اقتصادی برایش به صرفه است.» بلوکی گفت: «مشکل اینجاست که ما حدود 40 واحد کارواش دارای پروانه و 75 واحد کارواش بدون پروانه داریم. علت این موضوع هم محدودیت صدور پروانه کسب در یک بازه زمانی بود. با توجه به معضل اشتغال و عدم همکاری اداره آب برای نصب سیستم تصفیه آب خاکستری، اتحادیه ما نیز براساس وظایفی که دارد نسبت به صدور پروانه کسب اقدام کرد.» وی در پاسخ به این موضوع که آیا برای کسب جواز پروانه کسب جهت کارواش نیازی به گواهی عدم سوءپیشینه هست یا خیر؟ گفت: «براساس آیین‌نامه اماکن عمومی بعضی از مشاغل نیازی به استعلام ندارد و صرفا 31 رسته شغلی نیاز به استعلام دارند و برای مابقی رسته‌های شغلی چنین گواهی‌ای نیاز نیست. بنابراین صنف کارواش‌ها نیز نیازی به گواهی عدم سوء پیشینه ندارد.» وی با تایید این موضوع که شهر یزد در مقایسه با جمعیتش تعداد بسیار زیادی کارواش دارد، گفت: «البته اینکه برخی می‌گویند یزد بالای 200 کارواش دارد درست نیست زیرا در حال‌حاضر حدود 140 واحد در این شهر مشغول فعالیت هستند.» بلوکی همچنین با تایید موضوع نرخ شکنی توسط کارواش‌ها در یزد گفت: «در ایران هیچ کانون ضد دامپینگی برای مقابله با ارزان فروشی و نرخ شکنی وجود ندارد. البته مسئولان می‌گویند که بازار رقابتی ایجاد شده و تعیین کف و سقف قیمت‌ها معنایی ندارد اما با توجه به نبود زیرساخت‌ها باید حداقلی برای قیمت‌های کارواش‌ها تعیین شود.» وی افزود: «با توجه به اهمیت آب و کمبود بارش در یزد، اتحادیه کارواش‌ها چند ماهی است که درگیر این موضوع شده و ضوابط تاسیس کارواش را سخت‌گیرانه کرده‌ایم که اکثر این کارواش‌ها امکان اجرای این شرایط را ندارند. می‌خواهیم با ضوابط سخت‌گیرانه‌تر از رشد قارچ‌گونه کارواش‌ها جلوگیری کنیم.»

محدودیت قانونی نداریم
خبرنگار آفتاب اقتصادی همچنین با یک مسئول اتحادیه کارواش‌های یزد تماس گرفت و این مسئول ضمن تکذیب اینکه صدور فراوان پروانه کارواش‌ها در جهت سود اقتصادی اتحادیه است، گفت: «قانون نظام صنفی محدودیتی برای صدور پروانه کارواش‌ها نگذاشته و به همین جهت اقدام اتحادیه در صدور روانه مطابق با موازین قانونی است.»

نتیجه‌گیری
همان گونه که در گزارش بیان شد تعداد بیش از حد کارواش‌ها در یزد با توجه به کمبود شدید منابع آبی استان توجیه ناپذیر است. ضروری است استانداری، شرکت آب و فاضلاب و سایر دستگاه‌ها فکری اساسی برای این معضل بکنند.