• شنبه، 23 آذر 1398
  • Saturday 14 December 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اخبار / گزارش  -  شماره خبر: 10661  -  7 دی 1396 ساعت 10:44

با توجه به فرا رسیدن موعد بررسی لایحه بودجه در مجلس به بررسی مدارک تحصیلی و سوابق اجرایی نمایندگان عضو کمیسیون های اقتصادی و برنامه و بودجه پارلمان پرداختیم

اقتصاد‌دانان اقتصاد نخوانده!
آفتاب اقتصادی- الهام علائی: مجلس شورای اسلامی از کمیسیون‌های مختلفی تشکیل شده که هر کدام دایره اختیارات و وظایف خاص خود را دارند. از میان این کمیسیون ها، کمیسیون اقتصادی وکمیسیون برنامه و بودجه به مسائل مربوط به حوزه مالی و اقتصادی کشور می‌پردازند. کمیسیون اقتصادی برای انجام وظایف محوله در محدوده اقتصاد و دارایی، بازرگانی داخلی و بازرگانی خارجی تشکیل می‌شود. کمیسیون‌ برنامه و بودجه و محاسبات نیز برای انجام وظایف محوله در محدوده برنامه، بودجه، نظارت برنامه و بودجه و دیوان محاسبات و امور مالی مجلس و آمار و خدمات عمومی فنی و همچنین نظارت و مراقبت بر اجرای مقررات بودجه و امور مالی مجلس و نحوه هزینه کردن آن، رسیدگی به عملکرد بودجه سالیانه مجلس و ارائه گزارش آن حداکثر تا پایان شهریور ماه سال بعد جهت چاپ و تفریغ بین نمایندگان و بازرسی و رسیدگی دقیق و نظارت در مورد تمامی اموال و اشیا منقول و غیرمنقول مجلس شورای اسلامی و ارائه گزارش سالیانه جهت چاپ و توزیع بین نمایندگان تشکیل می‌گردد. همچنین هر یک از این کمیسیون ها دارای یک رئیس، دو نائب رئیس، دو دبیر و یک سخنگو است. این همه در حالی است که انتخاب اعضای این کمیسیون‌ها از میان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی همواره محل بحث بسیاری از کارشناسان و مسئولان بوده و هست. مشخصا در مورد کمیسیون اقتصادی و کمیسیون‌ برنامه و بودجه، آنچه به ذهن می‌رسد این است که اعضا باید دارای تخصص و تحصیلات در حوزه‌های مرتبط با اقتصاد باشند. اما متاسفانه با بررسی تحصیلات و سوابق شغلی بسیاری از این نمایندگان در می‌یابیم که آنها در حوزه تخصص و دانش خود به کار گرفته نشده اند و تعداد زیادی از نمایندگان دو کمیسیون اقتصادی و برنامه و بودجه در رشته‌های مدیریتی تحصیل کرده اند.  در اینکه آنها احتمالا می‌توانند مدیران ممتازی باشند بحثی نیست، اما اینکه در حوزه‌ای مشغول به فعالیت هستند که اطلاعات و دانش مربوط به آن را ندارند، بسیار تعجب برانگیز است. از همه مهم‌تر اینکه این نمایندگان در مسند و جایگاهی مشغول به کار هستند که نقش بسیار تعیین کننده‌ای در اقتصاد کشور دارد. آنچه آنها به‌عنوان مثال، در قوانین بودجه 97 تصویب می‌کنند، تاثیر مستقیمی در زندگی روزمره مردم می‌گذارد. امیرحسین قاضی زاده، عضو هیئت رئیسه مجلس در خصوص نحوه تعیین عضویت در کمیسیون ها می گوید: «در این زمینه طبق آئین نامه داخلی مجلس یک شورا تصمیم گیری می کند». این همه در حالی است که همواره اعتراض‌های بسیاری به نحوه انتخاب و تعیین این اعضا وجود داشته است. هر یک از دو کمیسیون مذکور، دارای 23 عضو است که مجموع اعضای آنها 46 نفر می شود. نکته قابل تامل اینکه از 46 نفر اعضای کمیسیون اقتصادی و کمیسیون‌ برنامه و بودجه، تنها 10 نفر دارای تحصیلات مرتبط با اقتصاد هستند و از این 10 عضو، فقط 6 نفر دارای سوابق اجرایی در ارتباط با امور مالی می باشند! از سوی دیگر از میان این افراد صرفنظر از مدرک تحصیلی شان 4 نفر سابقه اجرایی مرتبط با حوزه اقتصاد دارند. در این گزارش با نگاهی اجمالی به بررسی پیشینه، تحصیلات و تخصص اعضای آنها می‌پردازیم.
طبق بررسی‌های ما ، از میان 46 نماینده اقتصادی مجلس تنها 10 نفرشان  مدرک تحصیلی مرتبط با اقتصاد دارند و 4 نفرشان نیز در حوزه اجرایی  مرتبط فعالیت داشته‌ا ند. غالب این نمایندگان مدرک تحصیلی‌شان در حوزه مدیریت عنوان شده است
***غلامرضا تاجگردون
غلامرضا تاجگردون متولد شهریور ۱۳۴۵ شهرستان دوگنبدان است. وی اقتصاددان، مدرس دانشگاه و مدیر ارشد اجرایی ایرانی است که هم‌اکنون به عنوان نمایندهٔ مردم گچساران در دوره دهم مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس فعالیت می‌کند. وی دانش‌آموخته کارشناسی علوم اقتصادی و کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی از دانشگاه شهید بهشتی و دکترای مدیریت اقتصاد از دانشگاه گلوبال بیزنس بلژیک می‌باشد. تاجگردون پیشتر معاون رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در دولت هشتم و نمایندهٔ دورهٔ نهم مجلس   از حوزهٔ انتخابیهٔ گچساران و باشت در استان کهگیلویه و بویراحمد بود.


*** جهانبخش محبی‌نیا
جهانبخش محبی‌نیا، زادهٔ ۱۳۴۱ در شاهین دژ، نماینده حوزه انتخابیه میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس اول کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم و عضو هیئت علمی دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آزاد تهران مرکزی است. پیشتر محبی‌نیا ریاست موسسه مطالعات غرب کشور در اوایل دهه ۷۰را نیز عهده‌دار بوده همچنین از سال ۹۲ الی ۹۵ جانشین معاونت نظارت مجلس و از سال ۹۰ الی ۹۲ رئیس دانشگاه فرهنگیان ایران و نمایندهٔ حوزهٔ انتخابیهٔ میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در دوره‌های دورهٔ پنجم، ششم، هفتم، هشتم و دهم مجلس بوده است. محبی‌نیا کارشناسی ارشد روابط بین الملل و دکترای علوم سیاسی است.

**** محمد حسینی
محمد حسینی، زاده ۱۳۴۰ در شهر رفسنجان، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سابق ایران در دولت دهم و نماینده اسبق دوره پنجم مجلس شورای اسلامی است. حسینی در دولت نهم قائم مقام وزیر علوم و رئیس دانشگاه پیام نور بود و سوابق فعالیت‌های مدیریتی در صداوسیما را نیز در کارنامه خود دارد. وی همچنین از اعضای هیئت امنای دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی می‌باشد. وی در سال ۱۳۶۸ در مقطع کارشناسی ارشد در رشته معارف اسلامی و تبلیغ از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. حسینی سپس به دانشگاه تهران رفت و دکترای خود را در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی اخذ کرد.
***** غلامعلی جعفر زاده
غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی، متولد سال ۱۳۴۵ در روستای ایمن آباد از توابع رشت می‌باشد. وی دوره تحصیلات کارشناسی خود در رشته مهندسی عمران- عمران  را در سال ۷۶ در دانشکده فنی مهندسی دانشگاه گیلان به پایان برد و در سال ۱۳۹۰ موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد خود در رشته عمران گرایش مکانیک خاک و پی از واحد پردیس انزلی دانشگاه گیلان شد. جعفرزاده ایمن‌آبادی دانشجوی مقطع دکترا در رشته مهندسی عمران و سیاستمدار ایرانی و یکی از سه نماینده حوزه انتخابیه رشت در نهمین و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی است.


**** حمیدرضا حاجی بابایی
حمیدرضا حاجی بابایی، زاده ۱۳۳۸ در مریانج همدان، نمایندهٔ دوره پنجم، ششم، هفتم، هشتم و دهم مجلس شورای اسلامی است. او وزیر آموزش و پرورش در دولت دهم و کابینهٔ محمود احمدی‌نژاد بود. او در دوران نمایندگی‌اش عضو هیئت رئیسه و رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس بوده و نیز در کمیسیون‌های محاسبه و بودجه، تلفیق، اصل نود و امنیت ملی و سیاست خارجی عضویت داشته است. حاجی بابایی لیسانس دبیری الهیئت و معارف اسلامی (سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران) و فوق لیسانس الهیئت و معارف اسلامی (سال ۱۳۷۲ از دانشگاه آزاد اسلامی کرج) و دکتری الهیئت و معارف (سال ۱۳۷۷ دانشگاه آزاد اسلامی تهران) را اخذ کرد.


**** سید مهدی فرشادان
سید مهدی فرشادان، زاده اول مهر ۱۳۵۳ در محله بردشت سنندج، نمایندهٔ دورهٔ دهم از حوزهٔ انتخابیهٔ سنندج و دیواندره و کامیاران در استان کردستان است. وی به عنوان نفر اول حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران در استان کردستان به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کرد. وی دکترای پزشکی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز اخذ کرد. برخی از سوابق اجرایی فرشادان زاده عبارتند از: رئیس سازمان نظام پزشکی مریوان، مدیر کل بهزیستی استان کردستان، رئیس دانشگاه علمی کاربردی بهزیستی استان کردستان، رئیس هیئت ورزش‌های جانبازان و معلولین استان کردستان و مشاور و مدیرکل حوزه استانداری کردستان.