• یکشنبه، 19 مرداد 1399
  • Sunday 9 August 2020
گروه خبر: خودرو  -  شماره خبر: 10623  -  5 دی 1396 ساعت 11:42


بازتاب توقف تولید و واردات 25 خودروی غیراستاندارد در مطبوعات
 توقف تولید و واردات 25 خودروی غیر استاندارد در کشور، چند وچون سفر قریب الوقوع «امانوئل ماکرون» رییس جمهوری فرانسه به ایران و انتصابات جدید از سوی «حسن روحانی» رییس جمهوری، از جمله محورهای مهم خبری و تحلیلی در روزنامه های امروز سه شنبه 5 دی ماه 1396 بود.

** توقف تولید و واردات 25 خودروی غیر استاندارد
اعلام توقف تولید و واردات 25 خودروی غیر استاندارد از اول دی ماه 96 از سوی سازمان ملی استاندارد، بازتاب گسترده ای در روزنامه های امروز داشت. روزنامه ها به همین بهانه به تحلیل و ارزیابی صنعت خودروسازی کشور پرداختند.
روزنامه «ایران» در خبری با عنوان «توقف تولید 25 خودرو بی‌ کیفیت»، نوشت: «کنار گذاشتن ١٨ خودرو سواری و٧ خودروی سنگین» خبری بود که روز گذشته بازار خودرو و مردم را شوکه کرد.خودروهایی که سازمان ملی استاندارد دستور توقف تولید و واردات آنها را از ابتدای دی‌ماه داده است،صدای خیلی از خریدارانش را درآورده بود. در بین خودروهایی که دیگر نباید تولید شوند بیشترین سهم مربوط به شرکت‌های کرمان موتور، مدیران خودرو و سایپا است. البته این خداحافظی به٢۵ خودرو فعلی ختم نمی‌شود،سال آینده نیز در همین روزها تکلیف ١٨ خودرو دیگر مشخص خواهد شد.آنگونه که پیش‌بینی شده است تعداد قابل توجهی از خودروها دیگر اجازه تولید و واردات نخواهند داشت.
ایران افزود: سازمان ملی استاندارد از سال ٩٣ برای حذف خودروهای غیراستاندارد برنامه‌ریزی کرد.لذا قدم به قدم با ارتقای سطح استانداردها خودروهایی که نتوانستند از سد استانداردها بگذرند کنار گذاشته شدند.برای سال آینده هم تعداد استانداردهای خودرویی به ٨۵ رسیده است،از این‌رو خیلی از خودروها نمی‌توانند استانداردهای سختگیرانه را پشت سر بگذارند. شرکت‌های خودرویی هم می‌دانند که سازمان ملی استاندارد از موضع خود عقب نشینی نمی‌کند و آنها چاره‌ای جز توقف تولید ندارند.
روزنامه «شهروند» هم در گزارشی با عنوان «انتشار اسامی ٢۵ خودروی غیراستاندارد، خودروسازان را با چالش مواجه کرد/ ترمز غیراستانداردها»، آورد: «تولید ٢۵ خودرو غیراستاندارد متوقف شد» خبری که باعث شد ظرف مدت کوتاهی تعداد زیادی از مشتریان خودرو سفارش‌هایشان را لغو کنند. بازار خودرو چند ماهی است حال و روز خوشی ندارد. دیروز هم تحت‌تاثیر رفتارهای هیجانی مردم قرار گرفت و برخی از مشتریانی هستند که با مراجعه به نمایندگان خودروسازان درخواست لغو قراردادهای خود را داشته و نگران این هستند که وضع پرداخت‌های آنها چه خواهد شد. این درحالی است که نمایندگی‌ها حاضر نیستند بپذیرند که خودروهایشان غیراستاندارد بوده و تنها مردم را به آرامش دعوت می‌کنند.
به نوشته شهروند، با این وجود‌، هادیان سخنگوی سازمان استاندارد بر صحت خبر منتشرشده پافشاری کرده و می‌گوید: در لیست اعلامی سازمان برای توقف تولید 25 خودرو هیچ اشتباهی صورت نگرفته و خودروهای فاقد استانداردی که اعلام کردیم، شماره‌گذاری نخواهند شد.
«فربد زاوه» کارشناس صنعت خودرو اما معتقد است که بازار رقابتی است که می ‌تواند کیفیت خودروهای داخلی را ارتقا دهد. او در این زمینه به «شهروند» گفت: استاندارد اجباری تاثیری در بهترشدن حال صنعت خودروسازی ایران ندارد. هروقت که بازار را از حالت تک‌ صدایی و دوصدایی خارج کردیم، می‌توانیم به تغییر در احوال این صنعت امید داشته باشیم.
روزنامه «خراسان» هم در گزارشی با عنوان «توقف تولید 25 خودرو در برزخ خبری»، نوشت: یک مقام مسئول سازمان ملی استاندارد از توقف تولید و واردات 25 خودروی غیر استاندارد از اول دی ماه 96 خبر داد. هر چند خودروسازان به این خبر واکنش نشان دادند. 
این روزنامه افزود: در این حال، معاون کیفیت سایپا مدعی شد که این شرکت مجوز تمدید شماره گذاری برخی خودروهای سایپا را که بخشی از آن در فهرست اعلامی سازمان استاندارد هستند دریافت کرده است. کرمان موتور نیز در واکنش به مصوبه سازمان استاندارد در خصوص توقف خودروهای غیر استاندارد، اعلام کرد که این مصوبه را دریافت نکرده است.روزنامه «کلید» هم در خصوص تصمیم استاندارد مبنی بر توقف تولید 25 خودروی غیر استاندارد، نوشت: «استاندارد گام اول را محکم برداشت»

** سایه روشن های سفر ماکرون به ایران
موضعگیری «امانوئل ماکرون» رییس‌ جمهوری فرانسه علیه ایران، در گفت وگوی تلفنی با «ملک سلمان» پادشاه عربستان سعودی، در روزهای گذشته با خبری مبنی بر سفر قریب الوقوع ماکرون به ایران همزمان شد. این اتفاق ابهاماتی را در مورد اجرایی شدن یا نشدن سفر ماکرون به ایران ایجاد کرد. روزنامه های امروز با توجه به این رخدادها، به گمانه زنی درباره سفر ماکرون به ایران و روابط این روزهای ایران و فرانسه پرداختند. 
روزنامه «آرمان» در یادداشتی با عنوان «سفر مکرون وامید برای رفع ابهامات»، نوشت: امانوئل مکرون رئیس ‌جمهور فرانسه بازهم برای جلب رضایت عربستان سعودی تحت تاثیر پروه ایران‌هراسی موضع‌گیری کرد که این موضع‌گیری از یک کشور دارای استراتژی در منطقه بعید است. جای بسی تعجب است که مکرون برای جلب نظر عربستان سعودی منافع استراتژیک فرانسه را در منطقه نمی‌بیند! او با ادامه لفاظی در قالب ایران‌هراسی به دنبال بازاری برای فروش سلاح‌های فرانسوی به کشورهای حاشیه خلیج فارس و مشخصا سعودی است. 
آرمان افزود: بنابراین اکنون که سفر مکرون به تهران در دستور کار دو کشور فرانسه و ایران قرار دارد، امید می ‌رود که سفر مقدماتی وزیر خارجه فرانسه به ایران بسیاری از ابهامات پاریس را نسبت به منطقه و مسائل آن برطرف سازد.
روزنامه «بهار» هم تماس تلفنی ماکرون با ملک سلمان و تاکید وی بر ضرورت مقابله با جمهوری اسلامی در این تماس را، اضافه شدن فرانسه به جبهه سعودی علیه ایران توصیف کرد.
روزنامه «جهان صنعت» اما در گزارشی با عنوان «زمان سفر ماکرون تعیین نشده است»
به نقل از «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت خارجه، درباره علت تاخیر سفر ماکرون به ایران نوشت: سفر آقای ماکرون به ایران در دستور کار روابط دو کشور است. تاریخی برای این سفر تعیین نشده بود به همین دلیل تاخیری هم در آن نیفتاده است. 
به نوشته جهان صنعت به نقل از قاسمی، هیچ شروطی در رفت و آمدها و تبادل هیات‌ها و مذاکراتی که با فرانسه داریم نه از جانب ما و نه از جانب آنها وجود ندارد. روابط دو کشور مثبت بوده و تعاملات بسیاری بین دو طرف وجود داشته و این تعاملات ادامه پیدا خواهد کرد و فکر می‌کنم صحبت از داشتن شرط و شروط برای آمدن، بحثی انحرافی است و احتمالا آنهایی که مطرح می‌کنند با نیات خاصی این موضوع را مطرح کرده و هدف خاصی را دنبال می‌کنند.
این سخنان قاسمی در روزنامه «سیاست روز» و «دنیای اقتصاد» نیز بازتاب داشت. 
روزنامه «تجارت» اما سخنان قاسمی را هشداری برای ماکرون توصیف کرد و در خبری با عنوان «هشدار به مکرون»، با اشاره به این سخن قاسمی، که برخی از دولتمردان اروپایی گاهی تحت تاثیر القائات معاندان ایران و کسانی که پروژه ایران هراسی را به پیش می ‌برند، قرار می‌گیرند و موضع‌ گیری می‌ کنند، به نقل از این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: فکر می ‌کنم در یک گفت‌وگوی سازنده تا حد زیادی بتوانیم این مقامات از جمله مقامات فرانسوی را از واقعیت‌های منطقه و القائات کسانی که سعی می‌کنند ایران و اروپا را از یکدیگر دور کنند، آگاه کنیم.

** نگاه ها به انتصابات جدید دولت
«حسن روحانی» رییس جمهوری، روز گذشته با صدور احکامی مسوولیت‌ هایی برای «رضا فرجی دانا»، «علی یونسی»، «حسینعلی امیری» و «اکبر ترکان» تعیین کرد. این انتصابات مورد توجه برخی روزنامه های امروز قرار گرفت.
روزنامه ایران در گزارشی با عنوان«4ابقا و انتصاب جدید در دولت دوازدهم»، نوشت: حجت ‌الاسلام روحانی رضا فرجی دانا وزیر پیشین علوم، تحقیقات و فناوری را به ‌عنوان مشاور علمی رئیس جمهوری انتخاب کرد. فرجی دانا از چهره‌های اصلاح‌ طلب کابینه یازدهم بود که در مجلس نهم با استیضاح نمایندگان از دولت کنار گذاشته شد. بر اساس حکم روحانی، حجت‌الاسلام علی یونسی هم در مقام «مشاور رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی» ابقا شد. یونسی وزیر اطلاعات دولت اصلاحات در دولت یازدهم هم همین مسئولیت را عهده دار بود. 
ایران افزود: حسینعلی امیری معاون امور مجلس رئیس جمهوری در دولت یازدهم نیز با حکم روحانی در سمت خود ابقا شد. اکبر ترکان دیگر چهره شاخصی بود که دیروز از رئیس جمهوری حکم گرفت. او که در دولت یازدهم دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بود با حکم روحانی به‌عنوان «مشاور رئیس جمهوری در امور هماهنگی نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری» منصوب شد.
روزنامه آرمان هم در خبری این انتصابات را «بازگشت امید با مردان کلیدی»، توصیف کرد و نوشت: انتصابات جدید رئیس‌جمهور، نکات عجیب و رویکردهای سیاسی متفاوتی را به افکار عمومی عرضه کرد. یک معاون ابقا شد، یک دستیار ویژه به جایگاه مشاور تنزل یافت، یک وزیر استیضاح شده در پستی نسبتا موازی با پست‌های دیگر به مشاورت ریاست جمهور رسید و در نهایت یک پست مشورتی جدید با عنوانی نسبتا عجیب ایجاد شد. با توجه به‌ اینکه مشاوران و معاونان غیرسازمانی رئیس‌جمهور جملگی در نهاد ریاست‌جمهوری مستقر خواهند بود، باید ریشه ‌این انتصابات جدید را در اراده سیاسی هماهنگ با مسئول دفتر ریاست‌ جمهوری جست ‌وجو کرد. 
«صادق زیباکلام» استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران اما در یادداشتی در روزنامه آرمان، با عنوان «رئیس ‌جمهور از کابینه‌ اش مشورت بگیرد»، درباره انتصابات تازه در دولت نوشت: بجز انتصاب دکتر رضا فرجی‌دانا به عنوان مشاور رئیس‌جمهور، من ویژگی خاصی در این انتصابات نمی ‌بینم. مهندس اکبر ترکان در دولت قبل آقای روحانی فعال بودند و ریاست دبیرخانه مناطق آزاد را برعهده داشتند و دست کم، من اطلاعی از عملکرد ایشان ندارم و البته نمی‌توانم قضاوت خاصی نیز در این‌باره داشته باشم. درباره آقای علی یونسی نیز می‌توان اینگونه گفت؛ تا جایی‌که من به‌خاطر دارم، از آقای یونسی در جایگاه دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و مذاهب آبی گرم نشد. جز تعدادی تعارف درباره احقاق حقوق اقوام در چارچوب قانون اساسی و حقوق شهروندی که عملا به همه وعده‌ها عمل نشد.
به نوشته این استاد دانشگاه، ایشان شعارهای بسیاری دادند ولی تا جایی‌که من به‌عنوان یک ناظر می‌بینم، هیچ تصمیم اجرایی که بشود اسم «تصمیم خوب» و یا «سیاست خوب» را روی آن گذاشت، به منصه اجرا در نیاورد! عملکرد ایشان بیشتر شعاری بود و امور مرتبط با اقوام و یا اقلیت‌ها با حضور ایشان دچار تحول عمده‌ای نسبت به گذشته نشد. باید از ایشان پرسید که ایشان چگونه دستیاری بود که حتی نتوانست در حد یک صندلی در مراسم تحلیف، جای بیشتری برای وعده‌ها و شعارهایش باز می‌کرد تا بزرگان مذاهب نیز می‌توانستند در این مراسم شرکت کنند؟ جایگاه ایشان به‌عنوان مشاور یا دستیار ویژه، هیچ تفاوتی در راستای احقاق حقوق اقلیت‌ها نمی‌تواند داشته باشد.
زیبا کلام افزود: اما امیدوار کننده‌ ترین انتصابی که می‌بینم، انتصاب دکتر فرجی‌دانا است که دیدگاه‌های بسیار باز و روشنی نسبت به آموزش عالی و حقوق دانشجویان دارند و امیدوارم که با این انتصاب، قدری از عوارض معرفی آقای غلامی به‌عنوان وزیر علوم در میان دانشجویان بکاهند. البته مشاور در دولت ایران، در بسیاری از موارد عملا هیچ‌کاره است. اما امیدوارم که در قبال دکتر فرجی‌دانا، به چنین چیزی بدل نشود. اما چیزی که من مهم‌تر از این انتصابات می‌دانم، این است که آقای دکتر روحانی باید شور و مشورت بیشتری با اعضای هیات دولت داشته باشد و از وزرای خود درخواست رایزنی کند./ایرنا