• دوشنبه، 2 مهر 1397
  • Monday 24 September 2018
گروه خبر: اخبار‌مهم / اخبار / گفتگو  -  شماره خبر: 10613  -  5 دی 1396 ساعت 11:23

آفتاب اقتصادی در گفت‌وگو با متخصص کودکان – هموفیلی بررسی کرد

بیماری «هموفیلی» چگونه به‌وجود می‌آید؟
آفتاب اقتصادی – نجمه حمزه نیا : وقتی دست خود را با چاقو می‌بریم یا در اثر برخورد با شیئی تیز دچار خونریزی می‌شویم، به راحتی و با یک چسب زخم مشکل را برطرف می‌کنیم. ولی برای بیماران مبتلا به هموفیلی زخمی کوچک می‌تواند مشکل‌ساز شود و آنها همیشه باید مراقب خود باشند. هموفیلی با وجود غیرقابل علاج بودن، بیماری فلج‌کننده‌ای نیست و با انجام مراقبت‌ها و اقدامات لازم می‌توان تا جای ممکن، زندگی طبیعی‌ای را برای فرد فراهم کرد. با توجه به اهمیت موضوع آفتاب اقتصادی با دکتر محمد رضا بقایی پور، متخصص کودکان – هموفیلی  به گفت‌وگو نشسته که در ادامه می‌خوانید.
وی در ابتدا گفت : در حقیقت بیماری هموفیلی، بیماری ایست که به دلیل کمبود برخی از پروتئین‌های خونی، بدن بیمار مستعد خونریزی می‌شود و براساس شدت آن و میزان تظاهرات بالینی، انواع مختلفی دارد.
دکتر بقایی پور ادامه داد : بیماری هموفیلی معمولا به صورت مادرزادی و به ندرت در سنین بالا  دیده می‌شود و در زمینه برخی از بیماری‌ها مانند بیماری سیستم ایمنی این بیماری نمایان می‌شود.
این متخصص کودکان – هموفیلی  خاطرنشان کرد : برای درمان بیماران هموفیلی لازم است که کمبود فاکتورهای انعقادی در خون از طیق تزریق آن فاکتور به بدن جبران شود و به طور معمول استفاده از این فاکتورهای انعقادی به صورت پیشگیری و هفته‌ای دو الی سه بار توصیه می‌شود. وی افزود : در صورتی که درمان بیماران هموفیلی به نحو صحیح و به طور موفق تجویز نشود می‌تواند با خونریزی در ارگان‌های مختلف بدن که عوارض گوناگونی دارد تا حد مرگ جان بیمار را در معرض خطر قرار دهد. معمولا خونریزی‌های در مفاصل و گاهی نیز حتی در ارگان‌های دیگر مانند دستگاه گوارش، کلیه‌ها و حتی در مغز اتفاق می‌افتد که جان بیمار در خطر است. دکتر بقایی‌پور در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان از ایجاد بیماری هموفیلی پیشگیری کرد، عنوان کرد : با انجام آزمایشات ژنتیک در فرد هموفیلی و اقوام درجه یک وی و سپس انجام آزمایشات ژنتیک در هفته‌های اول بارداری می‌توان از ایجاد بیماری هموفیلی در فرد دیگر جلوگیری کرد. این متخصص کودکان – هموفیلی  بیان کرد : بیماری هموفیلی انواع مختلفی دارد که عبارتند از 1-کمبود فاکتور8 A،2-کمبود فاکتور B9،بیماری فون ویلبراند که حاصل ایجاد اختلال یا کمبود فاکتور فون ویلبراند در خون می‌باشد.
وی در پایان گفت : ضمن درخواست از مسئولین وزارت بهداشت به منظور تهیه و در دسترس بودن فاکتور‌های انعقادی خون  برای بیماران هموفیلی توصیه می‌شود انجام آزمایشات ژنتیک در مراکز مختلف شهرستان‌ها مورد توجه قرار بگیرد تا بتوان از بروز این بیماری جلوگیری کرد.