• یکشنبه، 17 فروردین 1399
  • Sunday 5 April 2020
گروه خبر: یادداشت‌  -  شماره خبر: 10594  -  4 دی 1396 ساعت 11:16

امیر حسین زرین

یادداشت- آشنایی با ارزهای دیجیتال (مجازی)
در زمان انسانهای نخستین، نیازهای انسان از طریق شکار مرتفع می‌گردید اما رفته رفته و با نیازهای بیشتر مجبور به استفاده از سیستم کالا به کالا شد. با پیشرفت جوامع و کشف فلزات قیمتی همچون طلا و نقره در تبادلات روزانه از این فلزها به عنوان بهای کالا استفاده می‌شد اما سکه های فلزی تقریبا از 3000 سال پیش از میلاد مسیح و در کشوری به نام لیدی ضرب و مورد استفاده قرارگرفته است،
در سالهای بعد و قبل از میلاد در روم کاغذهایی توسط
صرافیهای آن زمان به نام قبض صادر می‌شد که شخص خریدی انجام می‌داد و فروشنده با اخذ آن برگه، از صرافی معادل آن را به صورت مسکوک یا طلا و نقره دریافت می‌کرد، که قبض در حال حاضر تحت عنوان اسکناس مورد استفاده می‌باشد.
با رشد جوامع بشری و انجام تبادلات مالی، بشر روی به استفاده مواردی غیر از مسکوکات و اسکناس آورده که در حال حاضر نیز با اینگونه موارد مانند، چک، تراول، حواله بانکی و .... آشنا هستیم که باتوجه به شرایط معامله در حال انجام، یکی از روش‌های فوق در پرداخت را مورد استفاده قرار می‌دهیم، با نفوذ اینترنت در کشورهای دنیا و بوجود آمدن کسب و کارهای اینترنتی چه به لحاظ فروش اجناس و چه به لحاظ سفارش انجام خدمات
و یا معاملات غیرقانونی در سالهای اخیر با ظهور
پول جدید با عنوان "ارزهای دیجیتال" مواجه شده ایم
 که معروف ترین آن در حال حاضر  BitCoin
نام دارد و نکته قابل تامل آن است که
در حال حاضر بیش 100 ارز دیجیتال با نام‌های مختلف در سراسر دنیا در حال استفاده می باشد که 19 ارز آن برای معاملات گران و الباقی برای معاملات ارزان می‌باشد.
در ادامه بیشتر به معرفی و کنکاش در خصوص گران‌ترین و معروف‌ترین ارز این روزهای دنیا که همان  BitCoin است می‌پردازیم، به زبان ساده می‌توان گفت که ارزهای دیجیتال، پول فراکشوری بوده و انتقال و جابجایی آن که بصورت آدرسی طولانی و متشکل از عدد و حرف می‌باشد، صرفا با استفاده از فلش حتی بصورت آفلاین نیز میسر می‌باشد. اینگونه ارزها از طریق هیچ نهادی کنترل نشده و هر شخص می‌تواند با دانلود نرم افزار BitCoin و اجرای آن روی کامپیوتر شخصی بر روی سیستم مالی  BitCoin تاثیر بگذارد، این ارز به وسیله نرم افزارهای رایانه‌ای که در سراسر جهان مشغول حل مسائل ریاضی هستند تولید می‌شود.در خصوص خلق این پول باید گفت که آن را به یک برنامه نویس رایانه ای به نام "ساتوشی ناکاموتو" نسبت می‌دهند که هدف او ایجاد یک سیستم پرداخت بر اساس اصل اثبات کار بود.ساختار این ارز اجازه تولید بیش از 21 میلیون را نداده و این ارز در واحدهای کوچک‌تر به فروش می‌رسد، که کوچکترین اندازه‌ای که می‌توان آن را خرد کرد 000000001/0  می‌باشد که به افتخار مخترع آن، این عدد را یک "ساتوشی" می‌نامند.پشتوانه اینگونه ارزها فرمول‌های ریاضی می‌باشد. در تمام دنیا از ابررایانه‌هایی برای تولید این فرمولها استفاده کرده و تمامی افراد به راحتی می‌توانند از آن استفاده نمایند که ساده‌ترین آن نرم افزار این ارز می‌باشد.اینگونه ارزها بسرعت در حال رشد بوده و حتی در آمریکا به وال استریت نیز وارد شده است که به همین دلیل در هفته های گذشته شاهد افزایش عجیب آن به بالای 19000 دلار شدیم.
در بریتانیا با کارت اعتباری جدید می‌توان BitCoin را به راحتی در سراسر جهان خرج کرده و استارتاپی به نام London Block Exchange در حال عرضه این کارتها می‌باشد و مشتریان هنگام تبدیل واحد پولی خود به پوند، کارمزدی 5/0 می‌پردازند.
در سراسر دنیا نرم افزارهای مختلفی در حال اعطای اجازه به استفاده کنندگان برای خرید و فروش اینگونه ارزها می‌باشند و در کشور ما هم کم کم در حال شنیدن این مطلب می‌باشیم که اینگونه ارزها در حال خرید و فروش می‌باشند که قطعا در آینده نزدیک شاهد موضع گیری رسمی بانک مرکزی ج.ا.ا خواهیم بود. امید آن می‌رود تا در آینده با بازار اصلی اینگونه ارزها، مخاطرات، فرصتها و ...بیشتر آشنا شده و از نحوه خرید و فروش آن بصورت قانونی مطالب بیشتری کسب نمائیم.