• یکشنبه، 11 خرداد 1399
  • Sunday 31 May 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل / گزارش  -  شماره خبر: 10540  -  2 دی 1396 ساعت 11:45

آفتاب اقتصادی بررسی می‌کند

اروپا دلواپس رشد اقتصادی چین
آفتاب اقتصادی - الهام علائی: اتحادیه اروپا و چین با وجود برخی مشکلات همواره تلاش داشته‌اند، سطح روابط خود را به گونه‌ای حفظ کنند که امکان تامین منافع مشترک برای هر دو طرف فراهم باشد. اما اخیرا اخباری مبنی بر شکل‌گیری اختلافاتی میان اتحادیه اروپا و چین به گوش می‌رسد. این در حالی است که چندی پیش دو طرف در برابر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و جهت رویارویی با سیاست‌های نگران‌کننده وی به توافقی نانوشته رسیدند. بخشی از این سیاست‌ها در مورد مسیری که ترامپ در زمینه تجارت و تغییرات آب و هوایی در پیش گرفته، می‌باشد. هرچند برخی کارشناسان معتقدند که سال‌ها اختلاف میان چین و اتحادیه اروپا در مورد مسائل حقوق بشری و تجاری، عمق بخشیدن به اتحاد دو طرف را با دشواری مواجه می‌کند. انگیزه تقویت روابط چین و اتحادیه اروپا پس از هشدار آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان افزایش یافت. مرکل اخطار داد که اتحادیه اروپا دیگر نمی‌تواند به آمریکا به‌عنوان شریکی قابل اعتماد اتکا کند.
این در حالی است که اتحادیه اروپا، آمریکا و چین، هر یک وزنه‌ای یکسان در اقتصاد جهانی به شمار می‌روند و با خروج واشنگتن از توافق پاریس، تنها شانس بقای این توافق در دستان بروکسل و پکن باقی می‌ماند. از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان معتقدند که جدا از مسئله آب و هوا، موانع بزرگی در راه موفقیت دیپلماتیک عمیق میان چین و اروپا باقی است. در این میان، بسیاری امیدوار بودند که دفاع رئیس‌جمهوری چین از مسئله جهانی سازی در مجمع جهانی اقتصاد، نشان‌دهنده دوره جدیدی در مقوله تجارت چین باشد. همچنین متس هاربون، عضو اتاق بازرگانی اروپا گفته است: سیگنال‌هایی بسیار مثبت از چین در ارتباط با تجارت آزاد و بازار باز دریافت کرده‌ایم، اما امیدواریم که به نتایج ملموسی در این زمینه دست یابیم. از سوی دیگر، تسلط چین بر جزایری در دریای جنوبی چین و افزایش سلطه جویی در دوره زمامداری رئیس‌جمهوری کنونی چین، برای کشورهای اروپایی تهدید به شمار می‌رود.

اتهام چین به اروپا
اخیرا «هوا چون اینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است: «اتحادیه اروپا در شرایطی پکن را به زیر پا گذاشتن مقررات سازمان تجارت جهانی متهم می‌کند که خود ناقض این ضوابط است. اتحادیه اروپا در سندی به سازمان تجارت جهانی، اتهامات بی‌پایه و اساسی به چین وارد کرده است».
خبرگزاری شینهوا می‌نویسد، اتحادیه اروپا در شرایطی دست به انتشار این گزارش زده است که تخطی‌های خود از مقررات این سازمان را نادیده می‌گیرد. سخنگوی چین از این اتحادیه خواست به مقررات ذی ربط سازمان تجارت جهانی پایبند بوده و تدابیری اتخاذ نکند که مناسبات تجاری طرفین را خدشه دار کند. شینهوا خاطر نشان کرده این اتحادیه در سند اخیر خود به سازمان تجارت جهانی از نحوه رشد تجاری و اقتصادی چین شکایت کرده و آن را یک خطر برای اقتصاد جهان معرفی کرده است.
سخنگوی چین گفت: «اتحادیه اروپا با نقض مقررات سازمان تجارت جهانی و انتشار این گزارش و مقصر جلوه دادن چین، راهبرد
برد ـ باخت را اجرا می‌کند. حرکت‌هایی از این دست نه تنها مغایر با مقررات سازمان تجارت جهانی است و به اقتصاد جهان لطمه می‌زند، بلکه خطری برای خود اتحادیه محسوب می‌شود. در سال‌های گذشته اقتصاد چین و برنامه‌های این کشور برای واردات کالا برای توسعه اقتصادی دنیا بسیار مهم بوده است و این کشور سهم مهمی در آینده اقتصادی دنیا دارد».

روابط اتحادیه اروپا و چین عادی است
مجیدرضا حریری نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، در این راستا به آفتاب اقتصادی گفت: «اینکه اتحادیه اروپا نسبت به رشد اقتصاد چین معترض است، عجیب به نظر می‌رسد. در حال حاضر، سازمان‌های بین‌المللی پیش‌بینی نرخ رشد اقتصادی چین را 2/0 درصد افزایش داده‌اند و این نرخ را 9/6 درصد برآورد می‌کنند. در شرایط کنونی، اتفاق جدیدی میان اتحادیه اروپا و چین نیفتاده است و هر دو طرف همچنان موضع مشترکی در قبال رویکردهای ترامپ دارند.»
حریری ادامه داد: «همیشه این بحث در مورد چین و سایر اقتصادهای بزرگ دنیا وجود دارد که آیا این کشورها به طور مصنوعی نرخ ارز خود را مشخص می‌کنند یا خیر. زیرا دنیای صنعتی معتقد است که چین به شکل مصنوعی، ارز خود را پایین نگه می‌دارد تا بتواند صادرات بیشتری به سایر کشورهای جهان انجام دهد. اما این مسئله در سال‌های اخیر به دو دلیل کمرنگ تر شده است؛ اول اینکه پروسه پیوستن چین به دبلیو زیرو (W0)به طور کامل طی شده و دوم اینکه یوان چین به‌عنوان یک ارز جهان ‌رواج پیدا کرده است بنابراین چین تابع مقرراتی است که در جهان تعیین می‌شوند.»

نرخ رشد 5/6 تا 7 درصدی چین
وی درباره پدیده بازی با ارزش پول گفت: «این بازی توسط همه کشورهایی که واحد پولشان در دنیا دارای قدرت است، انجام می‌شود. ناگفته پیداست که همواره نوساناتی میان دلار و یورو وجود دارد و این نوسانات می‌تواند میان یوان و سایر ارزها پیش بیاید. اما مطلقا در چند سال اخیر، این نوسانات از دایره حدود طبیعی اقتصاد چین خارج نبوده است. همچنین چین به یک ثبات اقتصادی دست یافته و در حال تنظیم نرخ رشد مشخصی میان 5/6 تا 7 درصد برای سال‌های آینده است. در سال‌های 2011 و 2012 همیشه نرخ رشد چین حدود 9 تا 10 درصد بود، اما در حال حاضر اندازه اقتصاد چین آنقدر بزرگ شده است که انتظار رشد 10 درصدی و بالاتر را از آن ندارند.»
نایب رئیس اتاق بازرگان ایران و چین تاکید کرد: «به علاوه اعتراضات جهانی نسبت به چین در حال حاضر فروکش کرده و اکنون کمتر شاهد اتهامات میان چین و رقبای این کشور هستیم. در گذشته در فاصله سال‌های 1990 تا 2010 چین متهم به عدم رعایت قوانین بین‌المللی بود، اما پس از آن در حدود شش سال اخیر، این روند بسیار آرام‌تر شده است و اخباری در مورد مشکلات چین با سایر کشورهای جهان به گوش نمی‌رسد.»
این همه در حالی است که به عقیده بسیاری، تنش در روابط میان چین و اتحادیه اروپا در شرایط کنونی منطقی به نظر نمی‌رسد چرا که دو طرف می‌توانند با بهبود روابط سیاسی و تجاری به اهداف بلندمدت خود جامه عمل بپوشانند.