• سه شنبه، 1 آبان 1397
  • Tuesday 23 October 2018
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد کلان / گزارش  -  شماره خبر: 10276  -  16 آذر 1396 ساعت 14:17

مدیر عامل یک کارخانه کاغذسازی به آفتاب‌اقتصادی گفت:

وزارتخانه‌های صنعت و ارشاد ورشکست‌مان کردند
گروه گزارش : برای چاپ ، مثلاً در حوزه مطبوعات شما به کاغذ احتیاج دارید، برای همین اگر قیمت اصلی‌ترین ماده مصرفی شما یعنی کاغذ دو برابر شود شما نیز مانند عرف معمول در اقتصاد کشور می‌توانید نرخ محصول خود را که همان کتاب و روزنامه و مجله است را دو برابر کنید. مدیران مسئول و مسئولان انتشارات اما  از چنین اقدامی ناتوانند و نمی توانند قیمت محصول فرهنگی‌شان را با هر افزایش قیمتی ، متناسب با نرخ بازار افزایش دهند . این امر به خاطر ماهیت و جوهر محصول آنها است . کاغذ در
یک جهش قیمت غیر معمول و عجیب تا 50 درصد
افزایش قیمت پیدا کرده است و در این
بین سکوت مقامات وزارت صنعت ، معدن و تجارت و همچنین ارشاد قابل تامل است. اگر این گرانی برای پنیر یا اقلامی مشابه اتفاق می‌افتاد می‌توانست بسیار واکنش برانگیزتر باشد و البته ظاهراً نباید از مسئولین انتظار داشت تا نسبت به کالای فرهنگی همچون اقلام خوراکی واکنش نشان دهند و شاید هم وزارت صنعت در خواب عمیقی رفته است که گرانی‌ها را نمی‌بیند و پاسخگوی مردم نیز نمی‌باشند و رئیس دولت هم بدون اینکه خبر از کوچه و بازار و خریدهای مردم داشته باشد به آمار بسنده می‌کند!  

گرانی یکباره
قیمت کاغذ در بازار در انواع خود به یکباره بیش از 50 درصد گران شده است ، کاغذ سولیکام از نرخ 2200 تومان به یکباره تا 3500 تومان افزایش قیمت پیدا کرده است . سعید ... از فروشندگان کاغذ در خیابان ظهیرالاسلام به خبرنگار آفتاب اقتصادی می‌گوید: چند شرکت خیلی محدود هستند که توان  لابی کردن و همچنین ارتباط با مقامات بالا  را دارند و می‌توانند انحصار واردات کاغذ و همچنین امتیاز ارز مبادله‌ای را در دست داشته باشند. وی افزود: واقعیت آن است که نرخ جهانی چند ماهی است که  بالا رفته است ، اما در کشور ما قیمت کاغذ به یکباره بالا رفت ، همچنین انبارهای ما نیز تقریباً در حال خالی شدن است و طبیعی است که اتمام موجودی انبارها نیز روند افزایش قیمت را تشدید خواهد کرد . وی گفت هر چه هست تصمیمی است که این چند شرکت محدود گرفته اند و اتقاقاً مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز به خوبی آنها را می‌شناسند و البته این دوستان نفع سر شاری از این موضوع برده اند ، زیرا  دست به یکی کردن آنها به بهانه افزایش نرخ جهانی و نبود ارز مبادله‌ای خیلی بیشتر از قبل برای آنها سود آور خواهد بود و این مسئله‌‌ای است که مقامات از آن مطلع هستند و البته در برابر آن سکوت کرده اند و موضعی در برابر آن نمی گیرند . این فروشنده کاغذ ضمن تایید ورشکسته شدن یک فروشنده عمده کاغذ در بازار گفت ، بازار کاغذ متولی مشخصی ندارد و نه ارشاد و نه وزارت صنعت کاری به کار این بازار ندارند و هر کس که قدرت بیشتری داشته باشد، می‌تواند در این بازار تاثیرگذار باشد .

ورشکستگی تولید داخل
قاسم فدایی مدیر عامل شرکت گلریز صنعت شوشتر و مدیر بازرگانی کارخانه کاغذ پارس در اینباره به آفتاب اقتصادی گفت: بالا رفتن قیمت کاغذ چند دلیل عمده داشت ، اول آنکه قیمت جهانی حدود 40 درصد افزایش پیدا کرد که این مسئله در بازه زمانی شش ماه گذشته اتفاق افتاد. البته در کنار این مسئله دلایل داخلی نیز وجود داشت. مسئله مربوط  به «توقف تخصیص ارز مبادله‌ای به کاغذ» از جمله دلایل داخلی گرانی کاغذ تلقی می‌شود. فدایی در ادامه افزود: ما که سالهاست که مصدر تولید کاغذ در ایران بوده ایم به مقامات دولتی گفته ایم که تا زمانی که شما سر زلف مصرف داخلی را به واردات گره بزنید وضع همین است، اما همین که بحرانی بین المللی رخ دهد که نرخ کاغذ را دچار تلاطم نماید، آن موقع است که کار گره می‌خورد. تولید داخلی کاغذ لنگری است که بازار و نرخ را با ثبات و ایمن نگه می‌دارد . اما متاسفانه دوستان گفتند اینگونه نیست و ما کاغذ وارد می‌کنیم.  در طول این مدت فریادهای صنعت کاغذ هم گوش شنوایی نداشته است. از سوی دیگر ما  سه کارخانه عمده تولید کاغذ در کشور داریم که علیرغم هشدارها و جلسات متعدد به دلیل بی توجهی مسئولین عملاً در برابر واردات عقب‌نشینی کرده‌اند و برای مثال ما در کارخانه کاغذ پارس علی رغم آنکه امکان تولید بالای کاغذ رول چاپ و همچنین کاغذ تحریر را داریم، تولید آن را متوقف کرده‌ایم. ما طبیعتاً با شرایط فعلی تولید نخواهیم کرد، در واقع به مسئولین اطلاع داده‌ایم یا شرایطی را که برای وارد کننده اعمال می‌کنید برای ما نیز در نظر
بگیرید و یا ما (کاغذ پارس) و کاغذ مازندران دیگر تولید نخواهیم کرد.
شما ببینید که یک تلاطم کوچک در بازار چین باعث شده
است که مشکلات بسیاری  برای کشورهای دیگر پیش بیاید. در اثر تحولات بازار چین، قیمت خمیر کاغذ و متعاقب آن قیمت کاغذ در بازارهای جهانی افزایش پیدا کرد. همزمان با این موضوع قیمت ارز مبادله‌ای هم افزایش پیدا کرد، همزمان قیمت ارز هم رشد داشته است . هر چند من معتقدم که افزایش نرخ ارز چندان در قیمت کاغذ بازتاب نیافت. این کارشناس بازار کاغذ در ادامه افزود: ما در کشور سه کارخانه عمده تولید کاغذ داریم (کاغذ پارس، کاغذ مازندران و گلریز صنعت شوشتر ) که هر یک در اثر سیاست‌های اعمال شده با یک مشکلی مواجه شده اند و عملاً تولید کاغذ در کشور متوقف شده است . این ذات واردات است که اگر اتفاقی بیفتد مانند یک فنر جمع شده می‌ماند و یک بحران در کشور به وجود می‌آورد. مادامی که سیاست‌گذاری‌های دولت در حوزه کاغذ متکی بر حمایت از واردات باشد این اتفاق تکرار خواهد شد. اعطای ارز به واردات نیز مانند دادن مسکن به یک  بیمار سرطانی است. سه تا کارخانه تولید کاغذ را به تعطیلی کشاندند و پاسخگو نیز نیستند. آقایان می‌گویند که ما نمی خواهیم تعرفه را بالا ببریم و ما نیز چنین درخواستی نداریم، اتفاقاً ما خواهان کار در بازار رقابتی هستیم، تنها خواسته‌مان این است که هر چه را به خارجی می‌دهند به ما هم بدهند. اگر بخواهم مصداق بگویم  باید بگویم به خارجی ارز مبادله‌ای می‌دهند اما من 80 درصد از مواد اولیه ام را با ارز آزاد از بورس تهیه می‌نمایم. ما در کارخانه کاغذ پارس مسیرمان را عوض کرده‌ایم و دیگر کاغذ تولید نمی‌کنیم. ما باید برای تمام نهاده‌های تولیدمان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نمائیم، اما واردات چی‌ها مالیاتی نمی پردازند . دیگر تولید کاغذ چاپ برای ما صرف نمی‌کند.
ما می‌دانیم که اگر حمایتی هم شود آن حمایت دامنه دار نخواهد بود ،
کاغذ مازندران هم می‌دانم تولید ندارد، گلریز صنعت شوشتر
هم که بنده مدیر عاملش هستم هم  به نوعی دیگر دچار مشکل کرده اند و تولید کاغذ رل و تحریرش متوقف شده است . ظرفیت تولید 80 هزار تنی گلریز صنعت به خاطر بی تفاوتی آقایان متوقف شده است . ارشاد و وزارت صنعت کاغذسازی کشور را ورشکست کرده اند و هر سه کارخانه به یکباره ناچار به توقف تولید شده‌اند.

ثبت سفارش
از دیگر سو ابوالفضل روغنی گلپایگانی رییس سندیکای تولید کنندگان کاغذ و مقوای ایران در ارتباط با آخرین وضعیت قیمت کاغذ و نیز اقلامی که در انتظار افزایش تعرفه واردات بوده و در حالت توقف ثبت سفارش است، اظهار کرد: جزییات ثبت سفارش سیاست دولت در مورد خیلی از اقلام بوده که شاید طی چند سال اخیر نیز شرایط مناسبی نداشته، چرا که ارز مبادله‌ای در اختیار واردات اقلام غیرمناسب و غیرضروری قرار گرفته است. در دولت یازدهم قرار بر این بود تا ارز تک‌نرخی شود و ارز مبادله‌ای نیز در مورد خیلی اقلام حذف شد تا به تولید کننده
کمک شده و در راستای شفاف سازی گام برداریم و به این باور دست یابیم که صرفا از رانت و امکانات دولتی استفاده نمی‌شود. رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران با بیان این که بحث
۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده یکی از مسائل جدی در خصوص برخی محصولات و به ویژه کاغذ است، گفت: وارد کنندگان از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند، در حالی که تولید کنندگان داخلی باید این رقم را پرداخت کنند که چنین موضوعی سبب شده رقابت نابرابری بین محصولات تولیدی داخل و محصولات وارداتی پیش آید. روغنی ادامه داد: خواسته ما این است که اگر از محصولات وارد شده مالیات بر ارزش افزوده اخذ نمی‌شود در مورد تولیدات داخلی نیز این اقدام صورت نگیرد و یا اگر قرار است از ما مالیات بر ارزش افزوده دریافت شود این موضوع برای واردات کاغذ نیز لحاظ شود.وی در مورد علت گرانی  بیان کرد: گرانی کاغذ چند دلیل مختلف داشت که یکی از آنها حذف ارز مبادله‌ای برای کاغذ وارداتی بود. علاوه بر این نرخ ارز به طور معمول بالا رفت و عامل بعدی این بود که شرایط برای تولید کنندگان داخلی به سختی پیش رفت و شاهد کاهش قابل تامل محصولات آنها هستیم تا جایی که به دلیل زیان‌ده بودن، تولید خود را به شدت کاهش دادند. رییس سندیکای تولید کنندگان کاغذ و مقوای ایران در ادامه با اشاره به این که از سوی دیگر ثبت سفارش کاغذ کاهش یافته و همین مسئله موجب شد زمینه‌ کمبود کاغذ در کشور پیش آید، خاطر نشان کرد: یکی از مسائل دیگری که ازابتدای سال با آن مواجه بودیم افزایش قیمت خمیر کاغذ بود تا جایی که به ازای هر تن ۱۲۰ تا ۱۳۰ یورو قیمت‌ها بالا رفت. روغنی با درخواست از دولت مبنی بر شفاف سازی سیاست‌ها و ساماندهی بازار کاغذ، گفت: کاغذ یکی از محصولاتی است که در GDP و رشد اقتصادی تاثیر قابل اشاره‌ای دارد و باید در ارتباط با ساماندهی بازار آن چاره‌اندیشی شود. متاسفانه از ابتدای سال جاری روند تدریجی افزایش کاغذ آغاز شد و طی سه ماهه اخیر شاهد افزایش بسزای این محصول به ازای هر بند بودیم.

اعتراض به گرانی کاغذ توسط  دو روزنامه  
اما گرانی کاغذ که تا لحظه تنظیم این گزارش به قیمت کیلوی 3800 تومان نیز رسید، صدای مطبوعات را درآورده است. کاغذ تحریر (شیت) نیز با همین اوضاع نابسامان دست به گریبان است و قیمت‌ها بین 60 تا 80 درصد افزایش یافته است! به همین سبب  روزنامه «سینما» اعلام کرد که در اعتراض به گران شدن کاغذ
از روز شنبه (۱۸ آذرماه) به مدت یک هفته به روی پیشخوان
روزنامه‌فروشی‌ها نمی‌رود و فقط بصورت الکترونیکی منتشر خواهد شد.
 احسان ظلی‌پور، جانشین مدیر مسئول روزنامه «سینما» ضمن
اعلام این خبر، اظهار کرد: با وجود اینکه اعلام کرده‌اند نرخ کاغذ ثابت مانده، قیمت کاغذ دو برابر شده است و با توجه به اینکه کمک‌های وزارت ارشاد هم بسیار ناچیز است امکان انتشار روزنامه سخت می‌شود. به همین خاطر تصمیم گرفتیم که به مدت یک هفته انتشار کاغذی روزنامه «سینما» را متوقف کنیم و امیدواریم سایر روزنامه‌های خصوصی نیز ما را در این مسیر همراهی کنند.
 او  یادآور شد: در صورتی که این مشکل حل نشود به نشر الکترونیک روزنامه «سینما» ادامه خواهیم داد. همچنین مدیر مسئول
روزنامه بهار نیز اعلام کرد که از اقدام روزنامه سینما حمایت خواهد کرد و این روزنامه نیز به مدت یک هفته بر روی پیشخوان نخواهد رفت و به صورت الکترونیکی منتشر خواهد شد.

واکنش مسئولان
در این بین و در لحظات آخر، مقامات وزارت صنعت اعلام کرده‌اند که موضوع افزایش تعرفه در کاغذ وهمچنین حذف ارز مبادله‌ای منتفی است و اوضاع  باید به روال سابق بازگردد. پرسشی که مطرح است این  است که آیا بازار به این امر تمکین خواهد کرد . بر طبق عرف و سنت‌های حاکم  در بازار کشور معمولاً وقتی قیمت کالایی بالا رفت دیگر پایین نمی آید و اگر پایین هم آمد  در سطح بالاتر از نرخ قبلی خواهد ایستاد . یعنی همان قانون: « 1000 تومان گران کن ، 500 تومان ارزان کن ». حال باید دید که آیا مقامات می‌توانند به عنوان حامی این کالای نحیف فرهنگی ظاهر شوند و اهالی فرهنگ را از دست طمع کار  و سوداگر بازار نجات دهند و حمایت نمایند.