• دوشنبه، 5 خرداد 1399
  • Monday 25 May 2020
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 10261  -  13 آذر 1396 ساعت 15:18


حجم مبادلات تجاری ایران و مجارستان امسال به بیش از 100 میلیون دلار افزایش می یابد
محمد شریعتمداری امروز (دوشنبه) پس از دیدار با میهای وارگا، وزیر اقتصاد مجارستان با تشریح جزئیات این مذاکرات به خبرنگاران اظهار داشت: در این نشست همکاری 2 طرف در زمینه های مختلف اقتصادی و صنعتی مطرح شد که وزیر مجاری از آن استقبال کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مذاکره برای همکاری در بخش های مختلف صنعتی را آغاز کرده ایم، افزود: با توجه به تجربه خوب مجارستان در زمینه رشد اقتصادی و کاهش بیکاری، اقدام به تبادل تجربیات کردیم.
شریعتمداری درباره حجم مبادلات اقتصادی ایران و مجارستان گفت: حجم مبادلات اقتصادی و تجاری 2 کشور در گذشته و در حدود 20 میلیون دلار در سال بود اما در سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است.
وی با بیان اینکه حجم مبادلات اقتصادی ایران و مجارستان در سال گذشته بیش از 100 درصد رشد داشته است، گفت: پیش بینی می شود که میزان مبادلات 2 کشور در سال 96 به بیش از 100 میلیون دلار افزایش یابد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت به سفر هیات بانکی مجارستانی به ایران اشاره کرد و ادامه داد: مجارها از ساخت مشترک در بخش صنعت، و همکاری در زمینه های مختلف صنعتی استقبال کرده اند.
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران دیروز (یکشنبه) در همایش بزرگ اقتصادی ایران و مجارستان اظهار کرده بود: هیچ تجارتی بدون نقل و انتقال پول امکان پذیر نیست؛ امیدواریم دولتمردان طرفین در زمینه حل مسائل بانکی، گام‌های مهمی بردارند.
مجارستان کشوری در اروپای مرکزی بوده که پایتخت آن بوداپست است؛ این کشور حدود 9 میلیون و 880 هزار نفر جمعیت دارد. پرجمعیت‌ترین شهر این کشور بوداپست با یک میلیون 740 هزار نفر جمعیت است.
این کشور اروپایی از خریداران نفت ایران به شمار می رود و شرکت مول مجارستان (MOL) پس از لغو تحریم‌ها و اجرای برجام یک محموله یک میلیون بشکه ای نفت از ایران خریداری کرده است./ایرنا