• شنبه، 21 تیر 1399
  • Saturday 11 July 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / اخبار / گفتگو  -  شماره خبر: 10250  -  13 آذر 1396 ساعت 11:30

آفتاب اقتصادی در گفت‌وگو با جراح و متخصص چشم بررسی کرد

جداشدگی شبکیه چشم چه عوارضی دارد؟
آفتاب اقتصادی – نجمه حمزه نیا : بینایی موثرترین حس انسان است که در اکثر فعالیت‌های روزمره زندگی نقش دارد. مشکلات بینایی ممکن است مانع حرکت صحیح، دقت در جزئیات، پوشیدن، خوردن، آشپزی، پیراستن خود و رفع و رجوع مسائل مالی به طور صحیح شوند. علاوه بر فعالیت‌های مطرح شده، خواندن و نوشتن دو عملکرد مهمی هستند که وابستگی زیادی به بینایی دارند.شبکیه چشم نیز ساختاری است در پشت چشم که برای دید بسیار مهم است. وقتی دو لایه شبکیه از هم جدا شوند، جدا شدن پرده شبکیه (RD) گفته می‌شود. یک بیماری بسیار جدی چشم است و اگر سریعا درمان نشود می‌تواند سبب نابینایی شود.بنابراین شبکیه یک نقش کلیدی در فرآیند بینایی دارد.با توجه به اهمیت موضوع آفتاب اقتصادی در این‌باره با دکتر بهرام آزادی،جراح و متخصص چشم به گفت‌وگو نشسته که در ادامه می‌خوانید.
وی در ابتدا گفت : شبکیه یک بافت عصبی حساس به نور است که به صورت یک لایه نازک در داخل بخش پشتی کره چشم قرار گرفته است و نور را به پیام‌های عصبی تبدیل کرده به مغز می‌فرستد. بنابراین شبکیه یک نقش کلیدی در فرآیند بینایی دارد. پرده شبکیه بیشتر اکسیژن و مواد مصرفی خود را از یک لایه عروقی به نام مشیمیه (کوروئید) دریافت می‌کند که دور تا دور شبکیه را احاطه کرده است. هر گاه ارتباط شبکیه به دلیل کمبود اکسیژن و مواد غذایی با مشیمیه زیرین قطع شود، شبکیه کارکرد خود را از دست می‌دهد و فرد دچار مشکل بینایی می‌شود؛ به علاوه اگر این وضعیت طول بکشد بافت‌های شبکیه به تدریج می‌میرند یا اصطلاحا دچار نکروز می‌شوند که یک وضعیت غیر قابل برگشت است. به همین دلیل جداشدگی پرده شبکیه یک اورژانس چشم‌پزشکی تلقی می‌شود.
دکتر آزادی در پاسخ به این پرسش که علائم و نشانه‌ها جداشدگی شبکیه چیست، بیان کرد: در صورت جداشدگی شبکیه  در چشم علایم‌ زیر معمولاً در یک‌ چشم‌ رخ‌ می‌دهد ولی‌ گاهی‌ هر دو چشم‌ درگیر می‌شوند که برخی از آنها عبارتند از : جرقه‌های‌ نورانی‌ در میدان‌ دید، نقاط‌ شناور در میدان‌ دید، تاری‌ دید، موج‌دار دیدن‌ تصاویر (گاهی‌)، از دست‌ دادن‌ تدریجی‌ بینایی‌. از آنجا که‌ این‌ حالت‌ بسیار آهسته‌ بروز می‌کند بیمار ممکن‌ است‌ به علت عدم‌ وجود درد متوجه‌ آن نشود.
این جراح و متخصص چشم در ادامه   علل و عوامل خطرساز جداشدگی شبکیه چشم را اینگونه تشریح کرد : ژنتیک، آسیب‌های چشمی‌ (که منجر به پارگی‌ شبکیه شوند)‌ و تحلیل‌ رفتن‌ بافت چشم‌ از جمله مهم‌ترین علل جداشدگی شبکیه چشم است اما بالا رفتن‌ سن‌، دیابت‌ شیرین‌، بیماری‌های‌ عروقی‌، سابقه‌ قبلی‌ جداشدگی‌ شبکیه‌، سابقه‌ خانوادگی‌ جداشدگی‌ شبکیه‌، نزدیک‌بینی‌ (میوپی‌) شدید، عوارض‌ جراحی‌ چشم‌ و  تومورها یا التهاب‌ها جزو عوامل تشدیدکننده بیماری محسوب می‌شوند.
وی با بیان این نکته که "تشخیص‌ جداشدگی شبکیه براساس‌ معاینه‌ افتالموسکپی‌ چشم‌ است، خاطرنشان کرد : درمان‌ به‌ موقعیت‌ و شدت‌ جداشدگی‌ شبکیه چشم بستگی‌ دارد. در صورت‌ ضربه‌ به‌ چشم‌ ممکن‌ است‌ استفاده‌ از محافظ‌ چشم‌ لازم‌ باشد. البته جراحی جهت‌ برقراری‌ اتصال‌ مجدد شبکیه‌ به‌ بافت‌های‌ زیرین‌ با استفاده‌ از اشعه‌های‌ لیزر مخصوص‌ یا سرمادرمانی‌ (با استفاده‌ از درجه‌ حرارت‌ زیر نقطه‌ انجماد) یا با تغییر شکل‌ چشم‌ (گاهی‌) انجام‌ می‌گیرد، اما پس از جراحی بسته نگهداشتن چشم‌ها تا به پایان رسیدن دوران نقاهت، استفاده از عینک‌‌ با‌ شیشه‌ تیره، نمالیدن چشم‌ها‌، اجتناب از خم و راست شدن و بلندکردن وسایل سنگین و مصرف قطره‌های‌ چشمی‌ گشادکننده‌ مردمک‌ به توصیه پزشک دوره‌ درمان‌ پس‌ از جراحی‌ را کاهش‌ می‌دهد.
دکتر آزادی در پایان گفت : بیماران‌ در معرض‌ خطر باید به‌طور منظم‌ مورد معاینه‌ چشم‌ قرار گیرند. به‌عنوان مثال اگر بیمار دچار دیابت‌  یا بیماری‌های‌ عروقی‌ باشد باید نسبت به معاینات دوره‌ای منظم اقدام کند.