• یکشنبه، 11 خرداد 1399
  • Sunday 31 May 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 10191  -  10 آذر 1396 ساعت 13:46

دستاوردهای سفر ظریف به ایروان

توسعه مناسبات راهبردی ایران و ارمنستان
سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به ایروان که در چارچوب برنامه دیدارهای مقام‌های عالی‌رتبه ایران و ارمنستان انجام گرفت، گام مهمی در مسیر توسعه مناسبات راهبردی بین دو کشور بود که در عرصه‌های مختلف مسیر رو به گسترش را می‌پیماید. بی‌شک مهم ترین بخش دیدار فشرده ظریف از ارمنستان دیدار با سرژ سرکیسیان، رئیس‌جمهوری این کشور بود. رئیس‌جمهوری ارمنستان در دیدار با ظریف به روند رو به گسترش همکاری‌های تهران و ایروان اشاره کرد و گفت: از توسعه همه جانبه روابط دو کشور استقبال و برای این منظور تلاش می‌کنیم. پایگاه اینترنتی ریاست جمهوری ارمنستان به نقل از سرکیسیان در دیدار با ظریف نوشت: روابط دیپلماتیک ایران و ارمنستان در طول 25 سال از زمان برقراری بر پایه‌های دوستی و تفاهم متقابل و احترام بنا شده است. رئیس‌جمهوری ارمنستان ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور بر این اساس در آینده نیز توسعه یابد. وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام‌های گرم دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، تشکر و قدردانی وی از طرف ارمنی به خاطر حضور در مراسم تحلیف مقام ریاست جمهوری کشورمان و نیز برای ابراز تسلیت زمین‌لرزه استان کرمانشاه اعلام کرد.
این دیدار مهم یک بار دیگر روابط صمیمی روسای جمهوری ایران و ارمنستان را به اثبات رساند که در دوره بیش از چهار سال ریاست جمهوری روحانی با تلاش دو طرف شکل گرفته و تقویت یافته است. سرکیسیان مرداد ماه گذشته پیش از سفر به ایران برای شرکت در آیین تحلیف رئیس‌جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: روابط مبتنی بر دوستی دیرینه و همکاری سودمند متقابل بین ارمنستان و ایران را می‌توان نمونه روابط بسیار حسنه به حساب آورد. معدود ملت‌هایی هستند که در مقاطع تاریخی هزاران سال در شرایطی بودند که کنار همدیگر گام برداشته و امروز هم تعامل تنگاتنگ را با رعایت احترام ویژه نسبت به همدیگر ادامه دهند.
وی اظهار کرد: مطمئنم ارمنستان و ایران نیز به تحکیم و توسعه بیشتر روابط دوستانه متکی بر مراودات غنی و سنتی علاقه‌مند هستند که این امر در سفر همتای گرامی ایرانی‌ام به ارمنستان مورد تاکید قرار گرفت. ما در راستای تحکیم و تعمیق آتی روابط به تعامل جامعی در زمینه توسعه حقوقی و قراردادی توافقات رسیدیم و در جهت تحقق برنامه‌های اقتصادی مشترک گام‌های عملی بر می‌داریم. بدون شک همکاری‌ها در عرصه‌های حمل و نقل، انرژی و امور اقتصادی مهم ترین حوزه‌های همکاری ایران و ارمنستان را تشکیل می‌دهند.

همکاری در چارچوب راهگذر شمال جنوب
ارمنستان در مسیر راهگذر بین‌المللی حمل و نقل شمال- جنوب قرار گرفته که از جنوب هند و منطقه خلیج فارس را از طریق ایران و روسیه با کشورهای اروپای شمالی می‌پیوند. یکی از دو شاخه این کریدور بین‌المللی می‌تواند از ارمنستان و شاخه دیگر از جمهوری آذربایجان عبور کند هر چند که حمل و نقل دریایی نیز بین بنادر ایران و روسیه در دریای خزر می‌تواند به توسعه راهگذر شمال - جنوب کمک کند.
رئیس‌جمهوری ارمنستان در مورد مشارکت کشورش در چارچوب راهگذر بین‌المللی شمال جنوب گفت: همکاری در زمینه حمل و نقل که یک بخش آن راهگذر بین‌المللی خلیج فارس و دریای سیاه است، فقط به چارچوب قراردادهای دوجانبه محدود نیست؛ بلکه گرایش روشن منطقه‌ای دارد. این پروژه امکان خوبی در توسعه برنامه‌های زیربنایی ارمنستان، ایران، گرجستان، بلغارستان، یونان و دیگر کشورها و تلاشی در جهت توسعه اقتصادی آنها است. در این چشم‌انداز، برنامه انتقال ترکیبی در چارچوب فعالسازی انتقال کالاهای ایرانی از طریق خاک ارمنستان به کشورهای اروپایی و برعکس و نیز افزایش حجم مبادلات اقتصادی پیش‌بینی شده است.
وی افزود: اما راجع به قسمت ارمنستانی کریدور باید تاکید کنم که مقامات ارمنستان برای مرمت، بهبود بیشتر و ارتقای امکانات ترانزیتی آن اقدامات گسترده‌ای را انجام می‌دهند. از ابتکارات مشابه، پروژه سرمایه‌گذاری کریدور حمل و نقل شمال و جنوب است که بعد از عبور از تمام خاک ارمنستان از جنوب تا شمال به مسیر بنادر پوتی و باتومی و به قسمت جنوبی مسیر گرجستانی که به روسیه و کشورهای همسود و اروپایی طی می‌شود، اتصال می‌یابد. بعد از بهره‌برداری این مسیر به طور ملموس زمان عبوری از خاک جمهوری ارمنستان را کمتر و امکانات و کیفیت ترانزیتی را بیشتر خواهد کرد و این فرصت را فراهم می‌آورد که کالاهای ایرانی با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان وارد بازار اروپا شده و ترانزیت بار از کشورهای دیگر جلب شود.

افزایش تهاتر گاز و برق بین ارمنستان و ایران
تولید برق و ترانزیت یکی از موضوعات مهم همکاری ایران و ارمنستان است و در حال حاضر برنامه تهاتر برق و گاز انجام می‌گیرد. پروژه تهاتر گاز و برق نه فقط از لحاظ سودمندی اقتصادی بلکه از دیدگاه امنیت انرژی ایران و ارمنستان نیز مهم است. هم‌اینک حجم تهاتر گاز و برق با قابلیت خطوط برق موجود بین دو کشور محدود است و در جهت افزایش آن از طریق احداث خط سوم انتقال برق گام‌های مشخص برداشته می‌شود. در این زمینه، تکمیل پروژه‌ها نه فقط همکاری در بخش انرژی را گسترده تر می‌کند، بلکه این امکان را فراهم خواهد کرد که همکاری در راستای واردات گاز و در آینده شاید هم برای ترانزیت آن گسترش یابد.

حلقه ارتباطی تجارت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا
ارمنستان برای جمهوری اسلامی ایران دروازه ورود اتحادیه اقتصادی اوراسیا است و منطقه آزاد اقتصادی سیونیک می‌تواند به ارتقای همکاری جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا کمک کند. رئیس‌جمهوری ارمنستان می‌گوید، کشورش می‌تواند حلقه ارتباطی از لحاظ صادرات و واردات کالاها بین کشورهای دیگر عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا باشد و از این دیدگاه نقش منطقه آزاد تجاری ایجاد شده در مرز ایران در استان سیونیک اهمیت دارد.
وی گفت: با ایران پیرامون رژیم تجارت ترجیحی وارد گفت و گو شده‌ایم که در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا پیش می‌رود. در نتیجه تعاملات مشابه، نه فقط تجار ایرانی این امکان را خواهند داشت که تولیدات خود را به بازار نزدیک به 180 میلیونی اتحادیه اقتصادی اوراسیا صادر کنند، بلکه برای ما به‌عنوان عضو کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز این امکان جدید فراهم خواهد شد که به بازار ایران وارد شویم.
ظریف با چنین دستور کار فشرده‌ای با کارن کاراپتیان نخست وزیر ارمنستان و ادوارد نعلبندیان وزیر خارجه این کشور دیدار کرد. وزیر خارجه در دیدار با نخست وزیر ارمنستان مجموعه‌ای از موضوعات همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی، حمل و نقل و انرژی دو کشور را با وی مورد بررسی قرار داد. نخست وزیر ارمنستان در این دیدار با تاکید بر اهمیت توسعه روابط با ایران و با بیان این که روند صادرات و واردات بین تهران و ایروان رو به افزایش است، گفت: آمادگی داریم که شرکت‌های ایرانی بتوانند از طریق ارمنستان از منافع اتحادیه اوراسیا بهره‌مند شوند.
کارن کاراپتیان همچنین با اعلام آمادگی از اجرای طرح‌های ترانزیتی بین ایران و ارمنستان گفت: برای مناسبات با ایران اهمیت ویژه‌ای قائل هستیم و علاقه‌مندیم همکاری‌ها در خصوص انرژی و سایر موضوعات اقتصادی و همکاری در مناطق آزاد ارمنستان و ایران را افزایش دهیم. ظریف نیز در این دیدار با اشاره به حضور هیئت اقتصادی همراه در سفر به ارمنستان اظهار داشت: شرکت‌های حاضر در همایش تجاری از بهترین‌ها هستند و آمادگی دارند تا همکاری‌های دو جانبه اقتصادی و تجاری را بیش از پیش گسترش دهند.
بخش پایانی سفر وزیر خارجه به ایروان شرکت در نشست مشترک اقتصادی میان ایران و ارمنستان بود که در ان به همراه ادوارد نعلبندیان، همتای ارمنی و با حضور جمعی از فعالان اقتصادی برگزار و در آن راه‌های گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور و زمینه‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران و ارمنستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. به گزارش رسانه ها، حضور شماری از بازرگانان ایرانی در هیئت همراه ظریف در سفر به ارمنستان نشانگر توجه تهران به گسترش همکاری‌های بازرگانی و اقتصادی با ایروان است.
به گزارش ایرنا، این عزم ایران در برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی در ایروان نیز که 31 شهریور ماه در مجموعه نمایشگاهی پایتخت ارمنستان آغاز به کار و به مدت یک هفته دایر بود، تبلور یافت.  در این نمایشگاه اقتصادی ویژه جمهوری اسلامی 50 شرکت ایرانی حضور داشتند و انواع کالاهای مرغوب و باکیفیت ایرانی قابل رقابت با کالاهای خارجی عرضه شد. انتظار می‌رود سفر وزیر خارجه به ایروان به روند توسعه همکاری‌های راهبردی ایران و ارمنستان سرعت بیشتری بخشد و اراده سران دو کشور در گسترش این همکاری‌ها نقش کلیدی و تعیین‌کننده دارد که مقام‌های دو کشور در اقدامات خود آن را در دستور کار قرار می‌دهند.