• چهارشنبه، 14 خرداد 1399
  • Wednesday 3 June 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 10002  -  24 آبان 1396 ساعت 09:22

راهکارهای توسعه تجارت میان ایران و پاکستان

موانع یک تجارت پنج میلیارد دلاری
بررسی و یافتن راهکارهای توسعه مبادلات تجاری بین تهران و اسلام آباد از جمله موضوعاتی است که این روزها بسیاری از بازرگانان و تحلیلگران پاکستانی به آن پرداخته و نظرات خود را در این باره مطرح کرده اند. آمار رسمی موجود در خصوص حجم صادارات و واردات میان ایران و پاکستان، حاکی است، در سال 1394، کل مبادلات تجاری رسمی میان دو کشور تنها 861 میلیون دلار بود که این رقم در سال 1395 سیر صعودی خود را آغاز کرد. اعداد و ارقام مربوط به سال 1395 حاکی است حجم تجارت دوسویه بین ایران و پاکستان در این سال، به بیش از یک میلیارد و 150 میلیون دلار افزایش یافت. انتظار می‌رود در پایان سال جاری، تجارت میان دو کشور نسبت به سال گذشته نیز افزایش یابد. ارزش اقلام صادراتی ایران به پاکستان در سال 1395 بیش از 795 میلیون دلار و واردات از این کشور همسایه حدود 365 میلیون دلار بود. اگرچه مقامات هر دو کشور عزم خود را برای افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور تا پنج میلیارد دلار که مورد توافق دو کشور است، جزم کرده‌اند، تحقق این مهم با مشکلاتی مواجه است.

مشکلات بازرگانان پاکستانی برای توسعه تجارت با ایران
بازرگانان و فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی و صنایع اسلام آباد پاکستان، نبود ارتباط بانکی و وجود مشکل در گشایش اعتبار اسنادی را از موانع توسعه تجارت ایران و پاکستان عنوان می‌کنند. تنظیم توافقنامه تجارت آزاد امضا شده بین دو کشور براساس منافع برد- برد و سود متقابل از دیگر خواسته‌های اعضای اتاق اسلام‌آباد از مسئولان ایرانی بود. بازرگانان پاکستانی می‌گویند که نبود ارتباط بانکی و وجود مشکل در گشایش اعتبار اسنادی (ال‌سی) از مشکلات عمده تجارت با ایران است که باید در اسرع وقت حل و فصل شود. نوید احمد، معاون اتاق بازرگانی و صنایع اسلام‌آباد پاکستان اخیرا در دیدار سفیر کشورمان در پاکستان اعلام کرد که فعالان اقتصادی این کشور علاقه فراوانی به توسعه تجارت با ایران دارند و در این خصوص برای گسترش روابط تجاری در همه بخش‌ها با ایران تبادل نظر و گفت و گو می‌کنند. وی توسعه تجارت بین دو کشور را عامل موثر بهبود معیشت مردم ایران و پاکستان و عامل رفع بیکاری جوانان عنوان کرد و گفت: امید است، با همکاری و تعامل بیشتر بازرگان دو کشور، زمینه معرفی توانمندی‌های تجاری ایران و پاکستان و توسعه تجارت فراهم شود.

اقدامات ایران برای رفع موانع تجارت بین ایران و پاکستان
مهدی هنردوست، سفیر کشورمان در پاکستان نیز در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی و صنایع اسلام‌آباد پاکستان با تشریح روابط حسنه و دوستان بین دو کشور همسایه و مسلمان گفت: با توجه به ظرفیت‌های غنی دو کشور برای تاجران و فعالان اقتصادی گفت: حجم تبادلات تجاری بین اسلام‌آباد و تهران بسیار پایین تر از پتانسیل موجود بین دو کشور است. به همین دلیل تلاش‌ها برای سرعت بخشیدن به این تبادلات باید افزایش یابد. سفیر کشورمان در پاکستان همچنین با بیان توافق‌های صورت گرفته بین مسئولان بلندپایه دو کشور برای رساندن سطح تبادلات تجاری به پنج میلیارد دلار گفت: در حال حاضر حجم تبادلات به یک میلیارد و 200 میلیون دلار رسیده است، اما همچنان تا هدف مورد نظر فاصله زیادی وجود دارد. هنردوست در ادامه با بیان اینکه گسترش روابط تجاری بین دو کشور به یک وظیفه برای ما تبدیل شده است گفت: اگر بتوانیم روابط تجاری و اقتصادی دو کشور را گسترش دهیم، در واقع توانسته‌ایم فرصت‌های شغلی درست کنیم و ایجاد فرصت‌های شغلی به نوبه خود به کاهش تجارت غیر قانونی و قاچاق کالا در مرزهای مشترک می‌انجامد. وی با تشریح جوان بودن جمعیت دو کشور گفت: بخش عظیمی از جمعیت دو کشور همسایه را جوانان تشکیل می‌دهد و این امر می‌طلبد تا دولت‌های دو کشور برای استفاده بهینه از منابع انسانی توجه ویژه‌ای کنند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان همچنین با تشریح اهمیت نقش مضاعف اتاق صنعت و تجارت اسلام‌آباد در گسترش روابط بین دو کشور مسلمان گفت: با بررسی صورت گرفته اتاق صنعت و تجارت دیگر شهرها در پاکستان در تجارت با ایران نسبت به اتاق صنعت و تجارت اسلام آباد فعال تر عمل می‌کنند. وی با اشاره به برخی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: درهای جمهوری اسلامی ایران به روی تاجران پاکستان باز است و ما آماده‌ایم تا مشکلات فعالان اقتصادی این کشور را حل و فصل کنیم. قطعا مشکلاتی در تجارت با ایران در حوزه داد و ستد براساس دلار وجود دارد، اما تاجران دو کشور می‌توانند با واحدهای پولی یکدیگر داد و ستد کنند.
هنردوست همچنین با بیان اهمیت امضای معاهده تجارت آزاد بین دو کشور گفت: تاجران از فرصت پیش آمده باید استفاده بهینه کنند. البته توافقنامه تجارت ترجیحی نیز بین دو کشور به امضا رسیده است، اما باید تعداد کالاهایی که در این اسناد ذکر شده را افزایش دهیم.

توسعه اهداف تجاری تهران و اسلام‌آباد
دیپلمات پیشین پاکستان و مدیر مرکز بین‌المللی مطالعات راهبردی پاکستان (CISS) نیز در گفت و گو با ایرنا بر لزوم افزایش روابط تجاری بین دو کشور تاکید کرد. سرور علی نقوی گفت: هر دو کشور باید ارتباط و همکاری بیشتری برای توسعه تجارت بین بازرگانان و فعالان اقتصادی داشته باشند. میزان تجارت ایران و پاکستان در حال حاضر بسیار پایین است، ولی با همکاری بیشتر می‌توان این میزان را فراتر از هدف مشخص شده محقق کرد.
مدیر مرکز بین‌المللی مطالعات راهبردی پاکستان با تاکید بر لزوم معرفی بازارهای صادرایت دو کشور برای فعالان اقتصادی کشور دیگر، گفت: پاکستان محصولاتی دارد که مرود نیاز ایران است و به طور حتم بسیاری از کالاهای تولیدی در ایران نیز می‌تواند در پاکستان عرضه شود. پاکستان می‌تواند گاز را از ایران که یک برخوردار از این نعمت است وارد کند و بسیاری از کالاهای خود نظیر برنج و پنبه و دیگر کالاهای خود را به ایران عرضه کند. بنابراین من فکر می‌کنم که دامنه وسیعی از تجارت دوجانبه بین ایران و پاکستان وجود دارد که باید برای بهبود تجارت مورد استفاده قرار گیرد.
این دیپلمات بازنشسته و تحلیلگر سیاسی پاکستان تصریح کرد: اگر فشاری نیز بر اسلام‌آباد برای اجرا نکردن طرح خط موسوم به 'خط لوله صلح' وجود دارد، دولت پاکستان باید برای تحقق منافع ملی خود، این فشارها را نپذیرد. سرور نقوی در پایان سخنانش با بیان اینکه اجرای خط لوله صلح به نفع دو کشور است، گفت: اجرای این طرح، بخش زیادی از نیاز انرژی پاکستان را تامین کرده و در زمینه‌های دیگر نظیر تامین زیرساخت‌های خط لوله گاز، زیرساخت‌های جاده‌ای و حتی خطوط راه آهن نیز به ما کمک می‌کند، لذا این طرح در مجموع به نفع دو کشور خواهد بود.

لزوم عزم دوجانبه برای افزایش مبادلات تجاری
رئیس پژوهشکده مطالعات راهبردی اسلام‌آباد و سفیر پیشین پاکستان در ایران نیز در این خصوص گفت:اگر دو کشور عزم کنند و همه اقدامات برای تحقق افزایش مبادلات تجاری انجام شود، افزایش سطح تجارت قابل تحقق است. به گزارش ایرنا، 'خالد محمود' با بیان پیشینه فرهنگی و تاریخی همکاری تهران و اسلام‌آباد طی 70 سال گذشته، گفت: ایران و پاکستان مانند اعضای یک خانواده بوده‌اند و اگرچه در بری مقاطع تاریخی اختلافاتی داشته‌اند، روابط دو کشور هیچ وقت قطع نشده است. این تحلیلگر سیاسی و سفیر پیشین اسلام‌آباد در تهران، رفع موانع بانکی بین تجارت بازرگانان دو کشور و معرفی توانمندی‌های تولید و صادرات دو کشور به بازرگانان طرف مقابل را از راهبردهای ضروری در افزایش سطح مبادلات تجاری این و پاکستان عنوان کرد.